Atıştırma İsteğinizi Bastırabilmek İçin Aktiviteler

Beyninizi meşgul tutmak şeytana uymanızı engelleyecek, sıkıldığınızda, yorgun olduğunuzda veya boş kaldığınızda hissettiğiniz bir şeyler atıştırma isteğinizi bastıracak. 
Atıştırma İsteğinizi Bastırabilmek İçin Aktiviteler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gün boyunca hissettiğiniz bir şeyler atıştırma isteğiyle nasıl savaşıyorsunuz? Bir şeyler atıştırma isteği pek çok kişi için büyük bir sorun. Çünkü sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeyi deniyorlar. Siz de onlardan biri misiniz? Atıştırma isteğinizle nasıl başa çıkıyorsunuz? Üstesinden gelmeyi başarabiliyor musunuz?

Gerçek şu ki bu o kadar da kolay değildir. İşte dikkatinizi dağıtıp atıştırma isteğinizi bastırmanıza yardımcı olabilecek bazı aktiviteler. Onları bir deneyin ve en çok işinize yarayanların hangileri olduğunu görün.

1. Yürüyüşe gidin

atıştırma isteğinizi bastırmak için yürüyüş

Bir şeyler atıştırma isteğinin üstesinden gelmenin yollarından biri başka şeyleri düşünmeye çalışmaktır. Yorgun, stresli veya endişeli hissettiğinizde iştahın açılması yaygın görülen bir şeydir. Bu yüzden, yürümek size şu şekilde yardımcı olabilir:

  • Beyninizi arındırır
  • Modunuzu yükseltir
  • Enerji seviyenizi yükseltir
  • Sıklıkla en az 30 dakika sürecek şekilde yürüyüş yaparsanız kilo verdirir

Bir şeyler atıştırma isteğinizi bastırabilmek için yalnızca 15 dakika yürümeniz yeterli. Eğer isterseniz biriyle birlikte de yürüyebilirsiniz. Böylece biriyle düşüncelerinizi paylaşabilir, başkalarıyla kurduğunuz iletişimi güçlendirebilirsiniz. Yürüyüşten önce ve sonra su içerek vücudunuzu temiz tutmak önemli, çünkü susuzluk da aç hissetmenize neden olabilir.

2.Derin derin nefes alıp verin veya meditasyon yapın

Stres kaynaklı atıştırma isteğini bastırmanın bir diğer yolu da meditasyon yapmak veya derin derin nefes alıp vermektir. Tek yapmanız gereken:

  • Birkaç dakikalığına sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği sakin bir yer bulmak.
  • 4’e kadar sayarak olabildiğince derin nefes alıp vermek.
  • 8 saniye boyunca nefesinizi tutmak.
  • Yavaş yavaş nefesinizi verip bunu 4 kez tekrarlamak.

Birkaç kez tekrar ettikten sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Öyle olsa bile, tüm stresten ve gerginlikten tam olarak kurtulmak için nefes alıp verme egzersizini 4 kez tekrarlayın. İsterseniz bu nefes alıp verme egzersizini sakinleştirici bir müzik eşliğinde de yapabilirsiniz.

3. Sağlıklı bir atıştırmalık yemeyi tercih edin

atıştırma için meyve salatası

Tatlı yeme isteğinizi bastırmaya mı çalışıyorsunuz? Ya da çıtır çıtır ve tuzlu bir şeye mi ihtiyacınız var? Büyük ihtimalle birkaç saattir hiçbir şey yemediğiniz için böyle hissediyorsunuz.

Eğer son birkaç saattir bir şey yiyemediyseniz, tok hissedebilmek için sağlıklı bir şey atıştırmalısınız. Tatlı bir şey yemek istediğinizde kuru meyve yiyebilir veya bir parça taze meyve tüketebilirsiniz. Eğer çıtır çıtır bir şey yemek istiyorsanız fıstık, badem ve fındık yiyebilirsiniz.

Eğer her gün aynı saatte bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, mutlaka yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Bu tür krizlerden kurtulmanın bir yolu da, bir şey atıştırma isteğini hissetmeden hemen önce yanınızdaki sağlıklı yiyecekleri yemektir.

4.Atıştırma isteğinizi bastırabilmek için bir bardak su için

Beyniniz meşgul olmadığında, yorgun hissetmesi olasıdır ve vücudunuz buna sağlıksız bir şeyler yeme isteğiyle tepki verir. Bu yüzden iştahınızı azaltmanın bir yolu da bir bardak su içmektir.

Böylece beyniniz arınır ve sizi meşgul etmeye başlayan sağlıksız yiyecekler yeme isteğinden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda, içtiğiniz suyun şeker, kafein veya başka bir kimyasal içermemesi önemlidir. Eğer seviyorsanız ve mümkünse, içine buz eklemek iyi olabilir. Suya biraz tat katması için biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.

5.Atıştırma isteğinizi bastırabilmek için bir süre telefonunuzla zaman geçirin

cep telefonuyla oynayan el

Tetris gibi video oyunları oynamanın veya yapboz gibi diğer oyunların atıştırma isteğini bastırdığı kanıtlandı. En basit seçenek cep telefonunuza bunlara benzer bir oyun indirmek olabilir.

Bir oyun seansı 3 dakika civarında sürebilir. Bu oldukça uygun bir süredir. Oyuna dalıp gitmeyin ve sonradan strese kapılmamak için sorumluluklarınızı aklınızdan çıkarmayın. Eğer telefonunuzda bir oyun yüklü değilse her zaman bir şeyler çizebilirsiniz. Bu şekilde çizim yapmanın anında sakinleştirici bir etki yarattıklarını göreceksiniz.

6. Biriyle sohbet edin

Bir şeyler atıştırma isteğinin üstesinden gelmenin bir diğer yolu da biriyle sohbet ederek dikkatinizi dağıtmanızdır. Bir iş arkadaşınızla kısa bir süre sohbet edin veya sevgilinizi arayın. Abur cubur yemekten bahsetmeyin. Konuşacak olursanız da sağlıklı atıştırmalıklar hakkında konuşun.

İlginizi çekebilir ...
Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Çözümler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Çözümler

Sigarayı bırakmak isteyenler bıraktıklarında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinden korkarlar, ancak bu belirtiler en fazla bir ya da iki ayda geçe...  • Shahidi F., Ambigaipalan P., Omega 3 polyunsaturated fatty acids and their health benefits. Annu Rev Food Sci Technol, 2018. 9: 345-381.
  • Jensen T., Abdelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepatol, 2018. 68 (5): 1063.1075.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.