Bir Manipülatör İstediğini Alamadığında Nasıl Davranır

Bu makalede bir manipülatörün nasıl davrandığını ve bir manipülatörün kurbanı olmaktan kaçınmak için nasıl hareket edebileceğinizi açıklıyoruz.
Bir Manipülatör İstediğini Alamadığında Nasıl Davranır

Son Güncelleme: 30 Mart, 2024

Bir manipülatörün özellikleri ve eylemleri çeşitlidir, çünkü hepsi aynı değildir ve durumlar da aynı değildir. Ancak bazen davranışlarında bazı ortak eğilimler olabiliyor. Aşağıda size bir manipülatör istediğini elde edemediğinde nasıl davranır, nasıl tepki verir, anlatacağız.

Manipülatif bir kişinin özellikleri

Hayatımızın bir noktasında bir manipülatörün kurbanı olmuş olabiliriz. Bazılarımız bunu kısa zamanda fark edebilir, ancak diğerlerimiz genellikle karizmalarını ve becerilerini kendi çıkarları için nasıl kullanacaklarını bilen bu insanların büyüsü altında kalır. Bazı insanların kendilerinin manipüle edilmesine izin verme eğiliminde olduklarından bahsetmiyoruz bile.

Her ne kadar bir bireyden diğerine davranış veya davranış biçiminde farklılıklar olsa da, manipülatif insanlar aşağıdaki özelliklerden bazılarını veya birkaçını gösterir:

  • Onlar vicdansızdırlar; Machiavelli’nin söyleyeceği gibi amacın her zaman araçları haklı çıkardığını düşünerek genellikle alaycı davranırlar ve etik ilkelere çok az önem verirler.
  • Bu nedenle kendilerine belirledikleri hedeflere ulaştıkları sürece yalan söylemekten çekinmezler.
  • Onların ilgi alanı yalnızca durumlardan değil, başkalarından da yararlanmaktır.
  • Başkalarının duygularına ilişkin olarak çok az empati gösterirler; ve bunu yaptıklarında sadece ilgilerinden dolayı rol yapıyorlar.
  • Genellikle yaptıklarından dolayı vicdan azabı veya pişmanlık duymazlar.
  • Kelimelerle araları iyidir ve hatta zeki, metodik ve dönüşlü görünebilirler.
  • Başkalarındaki zayıflıkları tespit etme olanağına sahiptirler.
  • Genellikle narsisizm ve bencillik tarafından yönlendirilirler, bu nedenle öne çıkmayı veya lider olarak seçilmeyi sevmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Bu tür bir kişinin her zaman başarılı olmak veya yüksek pozisyonlara ulaşmak istemediğini açıklığa kavuşturmak iyi bir fikir, ancak başkalarını kullanarak sorunları çözebileceklerini fark ettiler; ve bazen başka bir yol bilmiyorlar.

Bunu da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz: Manipülasyona Karşı Nasıl Bir Önlem Alabilirsiniz?

Manipülatör fark edildiğinde nasıl tepki verir?

Neyse ki bu tür insanlar her zaman hedeflerine ulaşamazlar. Daha sonra nazik insan maskesini kaybedip farklı davranabilirler. Açığa çıkan bir manipülatörün kontrolü yeniden ele geçirmek için nasıl tepki vereceğini görelim.

1. Mağduru oynuyorlar

Manipülatör, kişiyi etkilemeyi başaramadığını fark ettiğinde, çünkü kişi gerçek niyeti fark eder,  davranış şeklini değiştirebilir ve mağdur rolünü üstlenebilir, çaresiz olanı oynayarak diğerine oyun oynayabilir.

2. Her şeyin bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu iddia ederler

Bir manipülatörün fark edildiğinde gösterebilecek bir başka tutum da, şu gibi iyi bilinen ifadeleri kullanarak dikkati dağıtmaya çalışmak ve her şeyin bir yanlış anlaşılma, belki de diğer kişinin hayal gücünün bir ürünü olduğuna inandırmaya çalışmaktır : “Ben birinden faydalanmayı beceremiyorum bile”.

3. Konunun ciddiyetini küçümserler

Belki başka seçeneği kalmadığında yaptığı şeyin doğru olmadığını kabul edecek, ancak etkiyi en aza indirmeye çalışacaktır. Bu durum için söylenen diğer ifadelerin yanı sıra, “O kadar da ciddi değil, sonuçta birçok insan bunu yapıyor.” diyerek davranışlarını haklı çıkarmaya çalışacaklar.

4. Duygusal şantaja başvuruyorlar

Diğer durumlarda pes etmeyecekler ve çabalarına devam etmeye çalışacaklar, ancak başka yollarla. Bunu yapmak için, sanki her şeye kendisi sebep olmuş gibi, manipüle edilen kişinin kendisini suçlu hissetmesini sağlamaya çalışabilirler. Bununla üçüncü bir şahsın, en azından gelecekteki bir kurbanın önünde iyi görünmeyi de başarırlar.

5. Patlarlar

Bir manipülatör öfkeyle patlayabilir veya öyleymiş gibi davranabilir. Sonra da korkutmaya, hatta tehdit etmeye çalışıyorlar. Bu şekilde biraz zaman ve alan kazanmaya, durumdan çıkmaya ya da kurbanlarının bir kısmını azaltmaya, artık hileyle değil, şiddet yoluyla ulaşmaya çalışıyorlar.

6. Kendilerine zarar vermekle ve hatta intihar etmekle tehdit ederler

Eğer kendilerini çok köşeye sıkışmış hissederlerse, manipülatör son çareye başvurabilir: intiharla tehdit etmek; hatta bazıları bunu deneyebiliyor. Bu, duygusal şantaj girişiminin ve mağdur rolünün devamıdır, ancak daha güçlüdür.

7. Bir manipülatör nasıl davranır: Başkalarının özgüvenine saldırır

Her ne kadar duygusal manipülasyon stratejileri mağdurun moraline günlük olarak saldırsa da, fark edildiklerinde genellikle daha da sert saldırarak mağdurun özgüvenini düşürmeye çalışırlar. Bu durumlarda, alenen dahi olsa aşağılama, aşağılama, rencide etme, aşağılama gibi stratejilere başvurabilirler.

8. Hiç tepki vermiyorlar

Manipülatörün kayıtsız olması ve tepki vermemesi olabilir. Birçoğu öfke göstermemek için bedenlerini ve sözlü dillerini kontrol etmeyi öğrendi. Dolayısıyla bu tutum yukarıda bahsedilen, bir hata yapıldığına inandırılma düşüncesine katkı sağlayabilir. Daha sonra da tüm ikna silahlarını kullanarak çabalarına devam edecekler.

Manipülasyon kurbanı olmaktan nasıl kaçınılır?

Tanımlanan şekilde davranan bir kişiyle ilişki kurmak karmaşıktır ve hatta tavsiye edilmez. Ancak açığa çıkan bir manipülatörün nasıl tepki vereceğini bildiğiniz için mağdur olmaktan veya olmaya devam etmekten kaçınmak için hareket etmelisiniz. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

Mesafeni koru

Manipüle edilmekten kaçınmanın en iyi yolu manipülatörlerle ilişki kurmamaktır. Bu kadar basit. Ancak bu kişinin aile veya iş ortamından olması da mümkündür. Bu durumda temasın mümkün olan en aza indirilmesi tavsiye edilir. Ve buna sosyal ağlar da dahildir.

Sınırları belirleyin ve ihtiyatlı olun

Aynı şekilde, yakınınızdaki insanlarla bile sınırlar koymalısınız. Örneğin, sizi utandırabilecek veya kötü görünmenize neden olabilecek durumlarla yönlendirilmek istemiyorsanız, kendimiz hakkındaki bilgileri açıklamaktan veya başkaları hakkında fikir vermekten kaçınmak en iyisidir.

Kararlı ve istikrarlı olun

Sınırları koyup bir şeye hayır dediğinizde, sonrasında yapabileceğiniz en kötü şey teslim olmaktır. Bir manipülatör, onu daha sonra kullanmak için zayıf noktayı, kendisini zayıf kılan şeyin ne olduğunu nasıl tanıyacağını bilecektir. Ve bunu kişiyi ikna etmek için kullanacaklar. Yani, eğer manipülatör ısrarcı olursa, peşine düşmek daha iyidir.

Kim olduğunu ve neye sahip olduğunu bil

Gerçekte kim olduğunuzu, neleri yapabileceğinizi, neleri yapıp neleri yapamayacağınızı biliyorsanız , size doğru olmayan bir şey söylenirse manipüle edilmenize izin vermemelisiniz. Örneğin, bir arkadaşı evli bir adama, geceleri içki içmek için dışarı çıkmazlarsa, hayatını karısının yönettiğini söyleyebilir. Ancak bir erkek kendisine değer veren bir kadınla iyi bir ilişkisi olduğunu biliyorsa bu tür bir aldatmacaya düşmemelidir.

Duygularınız üzerinde çalışmak

Herkes bir noktada savunmasızdır. Eğer korku veya suçluluk nedeniyle manipüle edildiyseniz, bu duyguyu tanımanız, onun üzerinde çalışmanız ve bunun bir daha yaşanmaması ve hiçbir manipülatörün bizi kontrol edememesi için onu yönetmeyi öğrenmeniz gerekir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Manipülasyon Amacı Taşıyan İltifatlar

Ne zaman profesyonel yardım alınmalı

Az önce açığa çıkan bir manipülatörün nasıl tepki verdiğini gösteren bazı tutumlar gördünüz. Bununla birlikte, bunları fark ettiyseniz ve bu durumdan çıkmanız hala zorsa, bu durum ister şefkat ister kişiye duygusal bağlılık olsun, o zaman belki de profesyonel yardım almanın zamanı gelmiştir.

Manipülatör istediğini elde edemediğinde davranışlarının daha da kötüleşmesi ve mağdurun yalnızca özgüveninin değil, duygusal, zihinsel ve hatta fiziksel sağlığının da etkilenmesi mümkündür. Bu nedenle, eğer durumla başa çıkacak araçlara sahip değilseniz, profesyonel bir psikolog terapi yoluyla bunları size sağlamaya yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.