Manipülasyon Amacı Taşıyan İltifatlar

Manipülatif ilişkiler gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor. Sonuçta herkes, bir başkası tarafından övülmekten hoşlanıyor. Ancak, daha sonrasında incinecekseniz bu övgünün hiçbir anlamı kalmayacaktır.
Manipülasyon Amacı Taşıyan İltifatlar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Manipülasyon amacı taşıyan iltifatlar iltifat değildir. Aslında, her övgü veya olumlu bir yorumun arkasında gizli bir ilgi vardır. Herkes ne kadar iyi olduğunu ve ne kadar iyi şeyler yaptığını duymayı sever. Ancak, gözlerinizi açıp gerçek niyetin farkına varmanızı gerektiren zamanlar vardır. 

Bazen, özsaygısı düşük olan insanların bu tür pohpohlamalara ihtiyacı vardır. Başkalarının onayını aldıkları için kendilerini her şeye değer görürler. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve kolaylıkla bu tuzağa düşebilirsiniz.

Manipülasyon Amacı Taşıyan İltifatlar

sahilde duran kadın

Muhtemelen, birçok kez karşı tarafın sadece istediklerini yaptırmak için size güzel sözler söylediğinin ve sizin de bu sözlere aldanmış olduğunuzun farkındasınızdır. İşte manipülatif hayranlığa dair birkaç örnek:

1. “Ne kadar hoş birisin. Sana bir şey soracaktım…”

Bu belki de en yaygın olanıdır. İltifatın ardından, geri çevirmekte zorlanacağınız bir istek gelir. Size güzel bir söz söylediklerinde, istedikleri şeyi reddederseniz hoş olmayacağını düşünürsünüz.

Size “çok güzelsin” diyen birinin sizden istediği şeyi geri çevirirseniz, onu hayal kırıklığına uğratacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Aslında, niyetleri de tam olarak budur. Farkında olmadan, bir suçluluk duygusu hissettirmek ve istediklerini almak.

2. “Sezgilerin çok kuvvetli, yanılıyor muyum…?”

kadın ve adam

Bazen, manipülasyon amacı taşıyan iltifatlar, bir kişi ya da bir durum hakkında sahip olduğumuz belirli bir görüşe destek istediğimiz için oluşur. Örneğin, bir arkadaşınızı eleştiriyorlarsa sizin fikrinizi almadan önce sizi biraz pohpohlayacaklardır. Ardından, bunun yanlış olduğunu fark etseniz bile farklı bir görüş sunmanız zor olabilir. Sonuçta birisini hayal kırıklığına uğratmak istemiyorsunuz. Burada da ince bir manipülasyon tekniği mevcuttur.

3. “Çok üzgünüm, sen çok anlayışlı birisin.”

Manipülasyoncu kişiler bazen bunu öyle bir şekilde yaparlar ki amaç zarar verdikleri kişinin onları bağışlamasıdır. Bunun için tatlı şeyler söyleyerek karşı tarafı üstün hissettirip kendilerini affettirirler. Sonuçta, hepimiz insanız…

Bunun yanı sıra, gözünüzü iyi açmanız gerekir çünkü çoğu zaman bu insanlar sizinle olan ilişkilerini kurtarmaktansa kendi çıkarlarını korumaya çalışıyorlar.

Ayrıca okuyun: 5 Tür Duygusal Vampir

4. “Sana güvenebildiğim için mutluyum.”

Bu, genellikle belli bir amaca ulaşmak için sizi kullanan kişiler tarafından yapılır. Gitmek istedikleri yere ulaşmak isterler ancak amaçlarına ulaştıklarında üzerinize basıp geçerler ve sizi geride bırakırlar. Bu tip manipülasyonlara çok dikkat edin. Sonuçta kalbinizi çok kırar ve sizde iyileşmesi zor yaralar bırakır.

Manipülasyonu fark etmek biraz zordur

Bazı durumlarda, yalnızca deneyim size bir şeylerin farkında olmak için gerekenleri sağlayabilir ve boş sözlerin sizi aldatmasına izin vermez. Kendinizi kötü hissederken birisi size hayranlık duyuyorsa, dikkatli olun! Sonunda, birinin size hak ettiğiniz değerinizi verdiği yanılgısına kapılmayın.

Manipülasyon teknikleri zannettiğinizden çok daha yaygındır. Sonuçta herkes başkaları tarafından övülmeyi seviyor. Tabii ki, sonunda zarar görecekseniz aldığınız övgünün hiçbir anlamı kalmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eylon, Y., & Heyd, D. (2008). Flattery. Philosophy and Phenomenological Research, 77(3), 685-704.
  • Atilano, B. F., Lugo, N. I. B., & Cadena, D. M. G. RECONOCIMIENTO Y MOTIVACIÓN EN EL AULA: RESALTANDO LAS FORTALEZAS DE LOS ESTUDIANTES.
  • Potter, N. N. (2006). What is manipulative behavior, anyway?. Journal of personality disorders, 20(2), 139-156.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.