Öz Saygı Eksikliği İçin Pozitif Bir Alışkanlık Edinin

Öz Saygı Eksikliği İçin Pozitif Bir Alışkanlık Edinin

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2019

Öz saygı hafife alınmaması gereken bir konudur. Kendinizi ne kadar çok sever ve kendinize ne kadar çok saygı duyarsanız, hayat kaliteniz o kadar iyi olur. Düşüncelerinizin ve duygularınızın direkt olarak fiziksel sağlığınızı etkilediğini aklınızda tutmanız önemlidir.

Örneğin kendi hakkında iyi hissetmeyen kişiler beslenme düzenleriyle, kendilerinden memnun olan insanlardan daha az ilgilenirler. Siz kendinizi seviyor musunuz? Kendinize saygı duyuyor musunuz? Bir insan olarak olduğunuz kişiyi seviyor musunuz?

Eğer bu sorulara cevabınız hayırsa veya emin değilseniz, öz saygınızı artırmak için aşağıdaki alışkanlıkları günlük hayatınıza uygulamayı deneyin; böylelikle hayat kalitenizin arttığını göreceksiniz.

Öz Saygı eksikliğinizi gidermek için negatif iç sesinizi susturun

avuç içine çizilmiş gülen surat

Düşük öz saygı genel olarak kendinize söylediğiniz şeylerden kaynaklanır. Bütün dünya sizi ve hayatınızın her anını eleştirse de, siz kim olduğunuzdan memnunsanız, bunların hiçbiri önem taşımaz.

Diğer bir taraftan, eleştiri ve sabotaj sizin içinizden geliyorsa yaptığınız hiçbir şey iyi olmayacaktır. Dünyadaki en nazik ve arkadaş canlısı insan olabilirsiniz; fakat yine de bir şeylerin yetmediğini hissediyorsunuzdur. İç sesinizi susturmak şu cümleleri kurmaya son vermeniz demektir:

  • “Ben çirkinim.”
  • “Hiçbir şeyi yapabilecek kapasitede değilim.”
  • “Ben yeterli değilim.”
  • “Kimse beni sevmeyecek.”

Bu kolay bir süreç değildir; çünkü iç sesiniz sizinle siz bilinçli bir şekilde düşünmeseniz de konuşur. Önemli olan, kendinizle nasıl iletişim kurduğunuzun farkında olmanızdır. Kısa bir sürede bu pozitif öz saygı alışkanlığının öz yansıtmanızı iyileştireceğini fark edeceksiniz.

Diğerlerinin onayını almayı beklemekten vazgeçin

Öz saygınızı diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğüne mi dayandırıyorsunuz? Tabii ki, arkadaşlarınızın ve ailenizin onay göstermesini istersiniz; fakat mutlu olmak için onların onayına bağlı kalamazsınız.

Kararlarınızı sizin ne istediğiniz ve neye ihtiyacınız olduğuna göre vermeyi öğrenmeniz önemlidir. Bazen bu, diğerlerinden farklı bir yol izlemeniz gerektiği anlamına gelebilir. Ve bu normaldir; büyümenin ve bir insan olarak gelişmenin bir parçasıdır. En önemli pozitif öz  saygı alışkanlığı, sizi mutlu eden şeyleri yapmanızdır.

Egzersiz yapın

egzersiz yapan yaşlı çift

Egzersiz yapmak genelde pozitif bir öz saygı alışkanlığıdır. Öncelikle, bu şekilde endorfin salgılayarak kendinizi daha dingin ve tatmin olmuş hissedersiniz. Buna ek olarak, iyi durumdaki bir fiziğe sahip olmak kendinizle ilgili daha iyi hissetmenizi sağlar.

Başlangıçta harekete geçmek zor olabilir; fakat bir kere iyi alışkanlıklar edindiğinizde, rutinden kopmanız daha da zorlaşır. Çok fazla fiziksel aktivitede bulunmuyorsanız, yavaş yavaş başlamanızı ve ağırdan almanızı öneriyoruz. Her gün 30 dakika egzersiz yapmak iyi bir fikirdir; fakat ilk haftalar 10-15 dakika ile de başlayabilirsiniz.

Kendinizi kabul etmeyi öğrenin

Sizi çevreleyen insanlarla kendinizi kıyasladığınızda belki büyük zayıflıklarınızın veya dezavantajlarınızın olduğunu düşünüyorsunuzdur. Belki haklısınızdır; fakat kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Karakteriniz, nitelikleriniz ve kusurlarınız sizi özgün yapan şeylerdir.

Bazen, olmak istediğiniz her şey olamamayı kabul etmek çok acı vericidir. Fakat aynı zamanda diğerleri için önemli olan özel nitelikleriniz de olduğunu unutmamalısınız.

Hayatta neler kaçırdığınıza dair endişe duymak yerine, örneğin fazla kiloluysanız veya nefret ettiğiniz bir işte çalışıyorsanız, sahip olduklarınızın kıymetini bilmeyi deneyin.

Öz saygınız sağlam durabildiğinizde, ailenize, arkadaşlarınıza ve hayatınızda sahip olduğunuz diğer iyi şeylere teşekkür edebildiğinizde gelişir. Bazen bakış açınızda küçük bir değişiklik bile sizi daha mutlu bir insan yapabilir.

Sosyalleşin

sosyalleşen iki kadın

Sosyal bir destek ağına sahip olmak öz saygınızı geliştirmek için önemlidir. Yanınızda duracağını bildiğiniz insanların olması size güvenlik hissi ve ihtiyacınız olan özgüveni verir.

Buna ek olarak, aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek stresi azaltır. Stresin kardiyovasküler sistemi negatif olarak etkilediğini sakın unutmayın. Arkadaşlarınızla konuşmak, bütün hayatınız boyunca aklınızda kalacak hatıralar yaratmak ve paylaşmak için zaman ayırın.

Kendinizi pozitif ve destekleyici insanlarla çevrelediğinizden emin olun. Negatif eleştiriler ve zehirli ilişkiler öz saygı için en büyük düşmanlardandır.

Nitelikleriniz ve değerlerinizin listesini yapın

Kendinize karşı cömert olmak yapılması en zor şeylerden biridir. Kendinizi sevebildiğiniz ve olduğunuz gibi kabul ettiğiniz zaman öz saygınız artar. Eğer bütün iyi özelliklerinizden oluşan bir liste yapma alışkanlığına başlarsanız, bir pozitif öz saygı alışkanlığı edinmiş olursunuz.

Bunu yapmak başlarda zor olacaktır. Eğer sıkıştığınızı hissediyorsanız, yakın bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan yardım isteyin. Dürüst bir konuşmadan sonra sizi siz yapan özellikler hakkında daha net bir görüşünüz olduğunu göreceksiniz.

Listeyi gözden geçirin ve zamanla keşfettiğiniz yeni özelliklerinizi de bu listeye ekleyin. Her sabah bu listeyi tekrar okuyabilirsiniz ve gerektiği zaman değiştirebilirsiniz. Kendinize sınır koymayın: Her özellik önemlidir.

Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçin

kelebeklerle dolu kadın

Diğer herkes gibi sizin de kusurlarınız vardır. Sağlıklı bir öz saygıya sahip olmanın anahtarı kişiliğinizin bu bölümünü kabul etmeyi öğrenmektir. Bütün kusurlarınızı ortadan kaldırmaya çalışmak sizi sadece mutsuz eder.

Eğer bunlara çok fazla odaklanırsanız, yaşamınızı sadece bu perspektiften görürsünüz. Bu bakış açısı sağlıksızdır ve sizi hiçbir yere ulaştırmaz. Bu durumda yapılacak en iyi şey bu konularda endişe duymaya bir son vermenizdir.

Bu konuda atabileceğiniz ilk adım plan yaparken kendinize sınırlar koymak olacaktır. Ulaşabileceğiniz şeylerin ötesindeki şeyleri yapmaya çalışmayın ve anı yaşamaya konsantre olun.

Bu yazıya da bir göz atın: Stres Kadınları Nasıl Etkiler?

Sağlıklı bir öz saygı mutlu bir hayatın temelidir

Sizin için bir pozitif öz saygı alışkanlığı üzerinde çalışın. Eğer hayatınızın istediğiniz şekilde gitmediğini düşünüyorsanız, istediğinizi almayı denemelisiniz. Yapabileceğiniz kadarı üzerinde uğraşarak her gün biraz daha tatminkar yaşamayı öğrenin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.