İlaçsız Stres ve Anksiyete Kontrolü İçin 6 Yöntem

Sağlığınızı, stresin negatif etkilerinden uzak tutmak için aynı zamanda anksiyete ve rahatsızlık gibi hisleri artıran arkadaşlıklarınızı ya da toksik ilişkilerinizi de hesaba katmalısınız.
İlaçsız Stres ve Anksiyete Kontrolü İçin 6 Yöntem

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2020

Hızlanan yaşam temposu, yüksek iş gücü talebi ve farklı uyaran ve aktivitelere karşı olan büyük ihtiyacımız, 21. yüzyılın stresine dönüştü. Bu yazıda size bir ara vermeniz ve stres ve anksiyete seviyenizi azaltmanız için 6 çözüm önereceğiz.

Stres, zihinsel tükenmeye yol açan zihinsel aşırı uyarılma halidir. Genellikle alışık olmadığımız ve endişe ve her türlü zihinsel ve hatta fiziksel değişimlerle ilişkilendirilen yoğun iş temposunun sonucudur.

1. Anda yaşayın

stres ve anksiyete kontrolü

Depresyon; geçmiş, stres, anla ilgili anksiyete ve gelecekle ilgili korkular üzerine çok fazla odaklanmaktan kaynaklanır. Stres ve anksiyete seviyenizi azaltmak için günlük alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmeniz bile gerekebilir.

Hangi durumların size kendinizi üzgün hissettirdiğini keşfedin. Sizi içten içe neyin rahatsız ettiğini açık bir şekilde belirleyin ve kendinize yeni öncelikler seçin.

Gelecek hedeflerinizle ilgili çok fazla endişelenmeden, her günü tek başına yaşayın. Kendinize güvenin ve yolculuğun bir kısmını da şansa bırakın. Sanki bu bir müzik eseriymiş gibi, hayatı yaşayın ve attığınız her adımı önceden planlamadan sihrin tadını çıkarın.

Bir gündeminiz olması ve sahip olduğunuz zorunlulukları ve bağlılıkları takip etmeniz tabii ki oldukça önemlidir. Fakat her şeyi çok fazla planladığınız zaman bu sadece size bir yük olur ve aşırı görev hissi verir.

2. Bağlantıyı kesmeyi öğrenin

Stres ve anksiyetenin karakter özelliklerinden biri de, insanların iş hayatıyla ilgili problemlerini eve getirme alışkanlığına sahip olmasıdır. Bağlantıyı kesmeyi ve gün bittiğinde iş hakkında düşünmekten vazgeçmeyi öğrenmelisiniz. Bu, ailenizle geçirdiğiniz zamandan daha çok keyif almanıza ve evde çok daha hoş bir ortam için katkıda bulunmanıza yardımcı olur.

Endişe ve keder, aile bireyleri arasında sadece rahatsızlığa neden olur. Buna ek olarak, çocuklar sizin davranışlarınızı taklit eder ve bu sürekli gerilimden muzdarip olurlar. Sizde anksiyete oluşturan şeylerin önemini azaltmalısınız. Dünya dönmeye devam ediyor, sizinle ya da sizsiz.

3. Stresle mücadele etmek için egzersiz

parkta spor yapan kadın

Stres için muhteşem bir reçete, tabii ki egzersiz yapmaktır. İyi bir antrenman seansı şunları yapmanıza yardım edecektir:

  • Zihninizi boşaltmak
  • Kan basıncınızı düzenlemek
  • Sakin ve refah bir his oluşturmak
  • Aşırı enerjiyi dengelemek
  • Birkaç saatliğine bağlantıyı kesmenizi sağlamak
  • İyi hissetmenizi sağlayacak olan endorfin salgılamak

Egzersizin süresi kapasitenize bağlı olarak 10 ila 30 dakika arasında, %30 ila %60 yoğunlukta olmalıdır. Ritme sahip olan belirli sporları öneririz, mesela yüzme, koşma, bisiklet, doğa yürüyüşü vs.

4. Bir profesyonele görünmek

Stres baş edilebilecek bir şeydir. Az miktarda stres, sizi alarmda tutmaya yardımcı olur ve antik çağlardan kalan avlanma ve hayatta kalma içgüdüsüyle bağıntılıdır. Aynı zamanda fazladan enerji sağlar ve beyninize daha fazla oksijen gitmesi için nefes alış verişini hızlandırır.

Eğer zihinsel olarak bunalmış hissediyorsanız, öte yandan, ya da öfkenizi kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız ve yüksek anksiyeteye sahipseniz, bir psikolog görmek iyi bir fikirdir.

İyi bir profesyonel, stres ve anksiyete durumlarında daha uygun bir tepki davranışı geliştirmeniz açısından kişiselleştirilmiş bir kılavuz yaratmanıza yardım edecektir.

Yardım istemekten çekinmeyin ve kendinize size yardım edecek olan kişinin ellerine bırakın: kaybedecek hiçbir şeyiniz yok ve aynı zamanda sağlığınız da bundan faydalanacaktır.

5. Arkadaşlarınızı akıllıca seçin

arkadaşlık

Eğer hayatınıza size stres ve anksiyeteye sebep olan yoğun taleplerle dolu ise, size bunu artırmayan arkadaşlar seçmenizi öneririz. Herkes “toksik insanlar” lafını duymuştur. Bu yüzden size pozitif değerler katan ve sizi daha da kötüye götürmeyecek arkadaşlıklar seçmelisiniz.

Doğa yürüyüşü, sahile gitmek ya da sadece dışarıda gezmek gibi sakin aktiviteler sırasında iyi bir arkadaşın varlığından keyif almak, geriliminizi azaltacaktır.

6. İyi dinlenin

Her yeni gün için enerjinizi tekrar doldurmak şarttır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar çok dinlenin. Uyku dinlendiricidir ve size daha fazla açık bir zihin ve performans sağlar.

Uyuduğunuz saatlerin kalitesinin yüksek olması da önemlidir. Cep telefonunuza bakmayın ve az ışıklı ve az sesli bir odada uyuyun. Çok basit ve çok etkili bir hile ise kulaklık kullanmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.