Yürüyüş Yapmak Formda Kalmanıza Yardımcı Olur

Eğer fit bir vücudunuz yoksa, vücudunuzu çok fazla yormadan kısa yürüyüşlere başlamanız sizin için oldukça önemli olacaktır. Vücudunuz bu yeni rutine mutlaka uyum sağlayacaktır.
Yürüyüş Yapmak Formda Kalmanıza Yardımcı Olur

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Formda kalmak için yorucu bir egzersiz yapmanız şart değildir. Günde bir defa yürüyüş yapmak, sizi sağlıklı bir şekilde formda tutacaktır. Ayrıca yürüyüş yapmak birçok psikolojik fayda da sağlamaktadır.

Hareketsiz bir yaşam şekline sahip olmak günümüzde ciddi bir sorun haline geldi. İnsanların çoğu günlerini oturarak geçiriyor. Bu durum da doğal olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

Bu bahsettiğimiz sağlık sorunlarından en ciddi olanı obezitedir; bu hastalık diğer sorunlara da yol açar. Günümüzde dünyadaki en fazla ölüm nedenleri kalp ve damar problemlerinden kaynaklanmaktadır.

Neyse ki fiziksel egzersiz yapmanın akut miyokard kalp krizinden muzdarip olma ihtimalini kolayca azaltabileceği gösterilmiştir. Öte yandan, bütün gün oturan kişiler ise bu hastalığa yakalanma risklerini iki kat arttırırlar.

Formda kalmak için yürüyüş yapmak

spor yapan kadın

Formunuzu koruyabilmeniz doğrudan yaşam tarzınıza bağlıdır. Egzersiz yapmanız ya da yapmamanız aslında alışkanlıktan başka bir şey değildir. Spor yapmanız için çok fazla para harcamanız ya da çok fazla boş zamana sahip olmanız gerekmez.

İhtiyacınız olan tek şey bu konuda bilinçli olmanızdır. Formda kalmak için yapılacak en iyi şey hafif, sabit ve düzenli egzersizlerdir. Çünkü her seferinde uzun süren zorlu egzersizler hareketsiz bir yaşam biçimine sahip insanlar için önerilmez. Bu şekilde yorucu bir egzersiz rutini aksine daha çok zarara neden olabilir.

Önerdiğimiz şey, günde 30 dakika yürümenizdir. Yürüyüş yapmak formda kalmanız için mükemmel bir terapidir. Bunun yanında bu egzersiz şekli, hipertansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olanlara da yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Her gün yürümenin faydaları

Her gün yürüyebilmenin faydaları

Bu kısa, 30 dakikalık yürüme egzersizi sayısız avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlardan ilki kalbinizi güçlendirmesidir. Bu etkinlik, kalbin daha etkili kan pompalamasına yardımcı olur.

Arterler bu egzersizle genişler ve böylece kan dolaşımı daha iyi hale gelir. Tüm vücudunuz bu durumdan faydalanmış olur. Hedefiniz formda kalmak ise, günde 30 dakikalık yürüyüş sizin için yeterli olacaktır. Ancak kilo vermek istiyorsanız, daha çok zaman ayırmanız gerekir.

Vücudunuzda bulunan yağlar 20 ile 25 dakika sonra yakılmaya başlar. Bu nedenle yeterli değişikliği hissetmeniz için günde yaklaşık 45 dakikalık yürüyüşe ihtiyacınız bulunmaktadır.

Yürümenin diğer bir yararı ise zihinsel sağlığınıza oldukça iyi gelmesidir. Genel olarak egzersiz yapmanız stresten kurtulmanıza yardımcı olur, ruh halinizi daha iyi hale getirir. Bunlara ek olarak, egzersiz yapmanız beyin hücrelerinize daha çok oksijen sağlayacağı için bilişsel işlevlerinizi de daha etkin bir hale getirecektir.

Başlamak için ipuçları

yürüyen bacaklar

Yapmanız gereken ilk şey, yaşam kalitenizi yükseltmeye karar vermenizdir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı bir durumda olmanın ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz.

Günlük yürüyüş yapmak genel sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Bunu iyice anlamanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi, yürüyüş rutininize dahil etmenizi tavsiye ettiğimiz birkaç ipucunu uygulamanızı öneriyoruz:

  • Günlük yürüyüşünüz için bir zaman belirleyin. Yürüyüş yapmak için en iyi zaman sabah veya öğleden sonradır; güneş en tepedeyken yürüyüş yapmadığınıza emin olun.
  • İdeal olarak, bir partnerle birlikte yürümek isteyebilirsiniz. Bu durum sizi daha fazla motive edecektir ve egzersizilerinizi daha eğlenceli hale getirecektir.
  • Doğru ayakkabıyı giymeye özen gösterin. Ayakkabınızın iyi bir amortisör sistemine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda ortaya çıkan teri dışarı atacak bir tasarıma da sahip olmalıdır.
  • Havaya göre kendinizi yeteri kadar korumaya çalışın. Güneşli bir havada yürüyorsanız daima güneş kremi sürmelisiniz. Soğuk ise, mutlaka bir ceket giyin.
  • Yürüyüşe başlamadan önce kendinizi incitmemek için biraz gerinin ve bazı ısınma hareketlerini yapın.
  • Yapmanız gereken en iyi şey, yürüyüşünüzü kademelere ayırmak olacaktır. Yavaş yavaş başlayın ve yavaş yavaş hızınızı artırın. Son 5 dakika ise vücudunuzu soğutmak adına daha yavaş bir tempoda yürüyün.
  • Yürüyüşünüzü bitirdikten sonra, kaslarınızı ve kemiklerinizi korumak için esneme hareketleri yapmanız iyi bir fikirdir.
  • Vücudunuzu yavaş yavaş tempoya alıştırmanızı öneriyoruz. Önceleri kısa yürüyüşlerle başlayın ve daha sonra ise zorluk seviyesini artırın.

Günlük yürüyüşlerinizin hızı, normal yürüme hızınızdan biraz daha fazla olmalıdır. Şayet bu şekilde yürümezseniz, bu egzersizin kardiyovasküler anlamda sağlayacağı yararlar pek de önemli olmayacaktır.

Özellikle ilk defa başlıyorsanız, her gün yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. Böylece vücudunuz ve beyniniz bu yeni rutine daha hızlı uyum sağlayacak ve alışkanlık haline getirecektir.

İlginizi çekebilir ...
Yürüyüş Yapmanın 4 Psikolojik Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yürüyüş Yapmanın 4 Psikolojik Faydası

Fiziksel egzersiz vücut için çok iyidir. Ayrıca, beyniniz için de çok faydalıdır. Sizinle yürüyüş yapmanın psikolojik yararları hakkında konuşmak i...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.