Yüksek Tansiyon: Kaçınmanız Gereken 8 Yiyecek

Yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız daha akıllıca ve sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Bu yazımızda daha fazla bilgi edinin.
Yüksek Tansiyon: Kaçınmanız Gereken 8 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Arteriyel hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon en sık görülen kardiyovasküler bozukluklardan biridir ve kalbiniz vücudunuzun geri kalan kısmına kan pompalamakta sorun yaşadığında gelişir.

Yüksek tansiyon, damarlarınızın daralmasından veya tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bu durum kan akışında sorunlara ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Uzun bir süredir “sessiz katil” olarak nitelendirilmiştir; çünkü ciddi bir soruna dönüşene kadarçok fazla semptom göstermez.

En endişe verici kısım ise, bu hastalığın vücuttaki diğer sistemlerin işleyişine müdahale etmesidir. Zamanla bu değişiklikler yaşam kalitemizi etkiler. Bu nedenle, özellikle de aile geçmişinizde böyle bir şey yaşanmışsa veya yüksek tansiyon için bazı risk faktörleri taşıyorsanız, düzenli olarak muayene olmanız önemlidir.

Buna ek olarak, yüksek tansiyon teşhis edildikten sonra belirli gıdaların tüketimi kısıtlanmalıdır. Çünkü bazı gıdaların tüketilmesi bu hastalığın daha fazla komplikasyon oluşturmasına sebep olabilir. Şimdi kaçınmanız gereken 8 gıdayı ayrıntılı olarak sizinle paylaşmak ve bunları daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek istiyoruz.

1. Yüksek tansiyon sorunu olanların kaçınması gereken gıdalar: Ekmek

dilimlenmiş beyaz ekmek

Ekmek ve diğer hamur işleri, emildiği zaman arteriyel kan basıncını artıran yüksek düzeyde sodyum ve doymuş yağ içerir. Bir porsiyon ekmek 230 mg sodyum, yani vücudunuz için önerilen günlük miktarın % 15’ini içermektedir.

Bu problem ekmekteki rafine edilmiş unlarla daha da kötüleşir ve ekmek aşırı tüketildiği zaman kilo artışına, diyabete ve kontrolsüz yüksek kan basıncına yol açar.

2. Kafeinli içecekler

Özellikle hipertansiyon tanısı konduysa, kahve ve soda gibi içeceklerin aşırı tüketilmesi artan kan basıncını daha da artırır. Kafeinli içecekler ve gıdalar, kan basıncını kaçınılmaz olarak artıran uyarıcılardır.

3. Salata sosları ve diğer soslar

ketcap, mayonez, salata sosu, acı sos

Piyasadaki salata sosları yüksek sodyum seviyesine sahiptir. Bu da, üstte de belirttiğimiz gibi, arteriyel sağlıkta soruna yol açabilir. Mayonez, ketçap ve benzeri soslar tadları güzel olmasına rağmen, uzun vadede metabolik sorunlara neden olan pek çok ilave kimyasal madde içermektedir.

4. Yağ ve margarin

 • Hem tereyağı hem de yapay muadili olan margarin, düzenli olarak tüketildiğinde arteriyel sağlığı etkileyen yüksek sodyum ve yağ seviyelerine sahiptir.
 • Bu yağlı gıdaları yemeniz kötü kolesterol seviyesini (LDL) artırır ve arterlerinizdeki kan akışını engelleyen sert bir plak oluşturur.
 • Buna ek olarak, bu maddeler metabolik fonksiyonu yavaşlatır ve kilo artışına sebep olur.

5. Peynir

peynir tabağı

Geleneksel peynirler, yüksek tansiyon problemine sebep olan birçok tuz ve doymuş yağ içerir. Sodyum, dokularınızda sıvı tutulmasına yol açar ve aynı zamanda kan basıncını ve enflamasyonu artırır.

Doymuş yağlar atardamarlarınızı sertleştirir ve bu şekilde kan dolaşımını engeller. Bu nedenle, yüksek tansiyon hastası olan insanlar peynirden kaçınmalıdır ya da alternatif olarak vegan bir peynir tüketmelidir.

6. Soğuk mezeler

Soğuk söğüş et, özellikle acele bir işiniz varsa iyi bir seçim gibi görünebilir; ancak aslında tam tersidir. Son zamanlarda sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen doymuş yağ ve diğer kimyasal bileşiklerin yüksek seviyelerine bağlı olarak, işlenmiş etlerden kaçınmamız gerektiği yapılan bazı çalışmalar ile gösterilmiştir.

Kalori ve ilave koruyucularla bir araya gelen tuz seviyesi, dokulardaki enflamasyonu artırır ve arterlerinizdeki kan dolaşımını kısıtlar. Soğuk söğüş et ve diğer işlenmiş et ürünleri uzun vadede obezite ve diyabet de dahil olmak üzere bazı metabolik sorunlara neden olabilir.

7. Tatlılar

donut, kek, cikolata, sekerleme

Tatlılar ve rafine edilmiş şeker çok fazla bağımlılık yapmaktadır ve ne yazık ki sağlığınız için oldukça kötüdür. Bu ürünler aşırı kilo almaya ve diyabete yol açtığı için üksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız bunları kesinlikle tüketmemeniz gerekir.

Bununla birlikte, en az %60 kakao içeren az miktarda bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Bitter çikolatada sütlü çikolataya göre daha az şeker vardır ve sağlıklı antioksidanlar içerir.

8. Turşu

Marketlerdeki turşular inanılmaz miktarlarda tuz içerir ve bu, yüksek tansiyon riskini artırır. Turşu düzenli olarak beslenmenizin bir parçasıysa, böbrek, kalp ve damar sağlığını etkileyen bir durum olan sıvı tutulumuna neden olabilir.

Bu gıdaları tüketiyor musunuz? Cevabı evetse, kan basıncınızı kontrol altında tutmak için daha sağlıklı seçeneklere geçmeyi deneyin. Bunun yerine, daha fazla meyve ve sebze yemeye çalışın. Meyve ve sebzeler yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak için şiddetle tavsiye edilmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • OMS, O. M. de la S. (2013). Información general sobre la hipertensión en el mundo. Oms. https://doi.org/WHO/DCO/WHD/2013.2
 • Ponce-Martínez X, Colin-Ramirez E, Sánchez-Puerto P, et al. Bread Consumption Is Associated with Elevated Blood Pressure among Adults Living in Mexico City⁻A Sub-Analysis of the Tlalpan 2020 Study. Nutrients. 2018;10(12):1969. Published 2018 Dec 13. doi:10.3390/nu10121969
 • Ndanuko RN, Tapsell LC, Charlton KE, Neale EP, Batterham MJ. Dietary Patterns and Blood Pressure in Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Adv Nutr. 2016;7(1):76–89. Published 2016 Jan 15. doi:10.3945/an.115.009753
 • Martínez-Vila, E., Murie Fernández, M., Pagola, I., & Irimia, P. (2010). Enfermedades cardiovasculares. Anales de Patología Vascular. https://doi.org/10.1590/S1020-49892000000100012
 • ENSANUT. (2012). Encuesta Nacional de Salud y Nutrición 2012. 2012. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Micha R, Mozaffarian D. Trans fatty acids: effects on cardiometabolic health and implications for policy. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2008;79(3-5):147–152. doi:10.1016/j.plefa.2008.09.008
 • Sathyanarayana Rao TS, Yeragani VK. Hypertensive crisis and cheese. Indian J Psychiatry. 2009;51(1):65–66. doi:10.4103/0019-5545.44910
 • van den Brandt, P. A. (2019). Red meat, processed meat, and other dietary protein sources and risk of overall and cause-specific mortality in The Netherlands Cohort Study. European Journal of Epidemiology, 34(4), 351–369. https://doi.org/10.1007/s10654-019-00483-9
 • Rouhani MH, Agh F, Azadbakht L. Pickle Consumption is Associated with Body Mass Index and Blood Pressure among Iranian Female College Students: a Cross-Sectional Study. Clin Nutr Res. 2018;7(4):256–265. doi:10.7762/cnr.2018.7.4.256

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.