Yüksek Kan Şekeri ve Diyabetin Uyarıcı Belirtileri Hakkında Bilgi Edinin

Diyabet çok az ya da hiç uyarı işareti olmadan saldırabilir. Özellikle aile geçmişinizde bu hastalık varsa, dikkatli bir şekilde davranmayı ve kronik bir duruma girmeden önce bunu tedavi etmeyi öğrenin.
Yüksek Kan Şekeri ve Diyabetin Uyarıcı Belirtileri Hakkında Bilgi Edinin

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Kan şekeri siz fark etmeden bile saldırabilen “sessiz bir katil” olarak bilinir. Peki siz bunu duydunuz? Bu tabii ki doğru, çünkü diyabetin belirtileri diğer sağlık sorunları ya da geçici koşullarla karıştırılabilir.

Bu nedenle, bu makalemizde, yüksek kan şekeri belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz; böylece kendinize dikkat etmeniz ve bu hastalığı zamanında algılanabilmeniz mümkündür.

Hiperglisemiye dikkat edin

kan şekerini ölçmek

Kan şekerindeki bir artış, vücudunuzdaki farklı değişikliklerden kaynaklanabilir. Bunların birçoğu, karbonhidratı işlerken yaşanan kaymalarla ilgilidir.

Tüm hücreler enerji için glukoza ihtiyaç duyar. Bunların “oranını” sağlaması için bazı işlemler gerçekleşir. Ancak bu sistem herhangi bir nedenle başarısız olduğunda, hücreleriniz faaliyetlerini yerine getirmek için daha fazla yiyecek ister.

Bu durum oluştuğunda, olumsuz olarak değerlendirebileceğiniz hiç bir açık belirti olmayabilir. Bununla birlikte, zaman geçtikçe belirtiler artmaya devam edebilir.

İşte o zaman, tipik olarak durumunuzu değerlendirecek bir doktora danıştıktan sonra, diyabet teşhisi alırsanız uygun tedavi önerileri alabilirsiniz.

Yüksek kan şekerinin belirtileri

Glukozunuz arttıkça bağışıklık sisteminiz zayıflar. Sonuç olarak, vücudunuz hem ciltte hem de mukoz membranlarda tüm enfeksiyon ve yara türlerine karşı daha savunmasız hale gelir. Buna ek olarak, küçük kan damarlarınızı kaybedersiniz.

Bu nedenle vücudunuzun size gönderdiği sinyallere dikkat etmeniz kritik önem taşır. Yüksek kan şekeri seviyeniz varsa, vücudunuz size şunları söylemeye çalışıyor olabilir:

Aşırı bir iştah

Her şeyden önce, fizyolojik açlık ve duygusal açlığı nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenmelisiniz. Duygusal açlık, belirli gıdaları ya da yiyeceğiniz miktarı seçerken rasyonel düşünme eksikliği ile karakterize edilir.Yine de “gerçek” yemek yeme arzusu söz konusuysa, mideniz kazınabilir, başınız ağrır ve ne yediğinizin bir önemi yoktur: her şey olur.

  • Vücudunuzda yüksek bir şeker içeriği olduğunda, hücrelerin bunları tüketme kapasitesi dolar.
  • Vücut, bunu besin eksikliği olarak algılar ve beyninizden açlık sinyalleri göndermesini “talep eder”.
  • Bu size daha fazla glukoz sağlar ve dolayısıyla her şeyin düzgün şekilde çalışması için gerekli enerjiyi verir.

Yavaş iyileşme

yarayı silmek

Eğer yemek yaparken elinizi kestiyseniz, yakın zamanda bir ameliyat geçirmişseniz ya da bir kazadan zarar almışsanız, kan dolaşımınızdaki yüksek şeker seviyelerini belirlemenin bir yolu da yaraların uzun sürede iyileştiğini fark etmenizdir.

Bu durum, damarlarınızın ve arterlerinizin çok fazla şekerle dolması, iyileşmeye ihtiyacı olan bölgelere kan sağlayamaması nedeniyle oluşur.

Cilt problemleri

Şeker hastalığının en önemli işaretlerinden biri kuru cilt ve pruritustur. Bazı durumlarda, boyun çevresinde ve kolların altında karanlık lekeler görünür.

Mantar enfeksiyonları

Şeker hastalığı, bağışıklık sistemini zayıflattığından, vücudunuz kendisini zararlı mikroorganizmaların saldırılarına karşı koruyacak kabiliyete sahip değildir.

Bu yüzden mantarların (özellikle Candida) ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar sık görülür. Şekerle dolu bir ortam, mantar enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde üreme ve gelişmeleri için mükemmel bir yerdir.

Kadınlar söz konusu olduğunda, vajinal akıntı, bu tür enfeksiyonların olup olmadığını, özellikle de durumun candida mantarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak için iyi bir yol olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız, hemen jinekoloğunuzla görüşün.

Kilo kaybı

belini ölçen kadın

Diyet ya da egzersiz olmadan kilo vermek sağlıksız bir durumdur ve göz ardı etmemeniz gereken bir işarettir. Herhangi bir sebeple ve kısa bir süre içinde kilo kaybettiyseniz (ayda 3 kilonun üstünde), bu durum yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı olabilir.

Hücreler bir enerji kaynağı olarak glukoz almadığında, başka yerlerden “yakıt” arar. Peki bunu nerede bulurlar? Kas kütlesindeki proteinde. Buna ek olarak, böbrekler aşırı şekerin ortadan kaldırılması için daha fazla çalışmak zorunda kalırlar; bu da işlem sırasında kilo vermenize (ve böbrek yetmezliğine) neden olur.

Aşırı susuzluk

İçme suyunun bedeniniz için temel olduğunu ve belirli koşullar altında (örneğin havalar sıcak olduğunda ya da egzersiz yaptığınızda) bedeninizin daha fazla sıvı istediğini biliyoruz.

Bununla birlikte, bol miktarda su içseniz bile susadığınızı fark ederseniz, dikkatli olmalısınız.

Bu, vücudunuz sıvı depolarını doldurması gerektiğinin işaretidir, çünkü tükettiğiniz şey şeker dolu hücreleri beslemek için kullanılmıştır.

Sürekli idrara çıkma isteği

Vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı duymasından dolayı, daha sık tuvalete gitmeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

Daha önce idrara çıkmak için geceleri hiç uyanmadıysanız, ya da mesanenizi boşaltmak için bir dakika daha bekleyemediğiniz için belirli aktiviteleri durdurmak zorunda kaldıysanız, doktorunuza danışmanızda fayda var.

Aşırı halsizlik

Ne kadar çok uyusanız da, dinlenseniz de, her zaman yorgun ve zayıf hissediyorsunuz.

Kan şekeri düzeyleri yüksek olan insanlar çok yorgunluk yaşar ve halsiz hissederler. Ve idrara çıkmak için gece sık sık kalkıyorlarsa, vücut gün içinde harcadığı çabaya karşılık yeterince dinlenemeyebilir.

Yüksek kan şekerinin diğer belirtileri şunları içerir:

  • Bulanık görme
  • Sinirlilik
  • Uzuvlarda karıncalanma
  • Bacak ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.