Candida Mantarı Oluşumunu Engellemek İçin 10 Yiyecek

Candidayı kontrol altına almak için, kefir gibi probiyotikleri beslenmenize dahil etmelisiniz.
Candida Mantarı Oluşumunu Engellemek İçin 10 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Maya mantarı enfeksiyonu veya kandidiyaz, çevrenizdeki değişiklikler veya başka bir uyaran sonucunda ağızda ve bağırsaklarda bulunan candida mantarı kontrolsüzce çoğaldığında oluşan yaygın bir rahatsızlıktır. İlaç almak, kötü bir beslenme ve çevresel toksinler bu mantarın normal dengesini değiştiren birkaç faktördür.

Mantarın yoğunluğu aşırı bir seviyeye ulaştığında bağırsak duvarından geçebilir ve kan dolaşımına doğrudan girebilir, buradan da toksik parçacıklar salgılayarak bağırsakları daha geçirgen bir hale getirebilir.

Bunlar yarattığı sorunlardan sadece bazılarıdır. Çoğu zaman çok ciddi bir problem olmasa da, daha büyük bir enfeksiyondan kaçınmak için erken evresinde tedavi etmek iyi bir seçenektir.

İyi haber, bu mayanın büyümesini durdurmak ve yayılmasını önlemek için agresif ilaçlara başvurmak zorunda olmamamızdır. Antifungal özelliklere sahip birkaç gıdayı beslenme düzeninize dahil ederek, istenmeyen yan etkilerin tehdidi söz konusu olmadan candida sorununu tedavi edebilirsiniz.

Haydi daha fazlasını öğrenelim!

1. Candida mantarı için Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Organik Hindistan cevizi yağı, antifungal özellikleriyle bilinen kaprilik asit denilen bir madde içerir.

Bunu küçük dozlarda tüketmek, mayaların hücre duvarlarında küçük delikler açarak bunlarla savaşır.

2. Sarımsak

Dünyada doğanın en güçlü antibiyotiği olarak bilinen sarımsak, mayanın büyümesini durdurmak için en iyi seçeneklerden biridir.

Sarımsağın sülfür bileşikleri, özellikle allisin, doğal bir mantar öldürücü olarak hareket eder ve mayanın gelişmesi için gereken uygun ortamı bozar.

3. Elma sirkesi

elma sirkesi

Organik elma sirkesi, bu sirkenin herhangi bir rafine etme işleminden geçmediği anlamına gelir. Ayrıca mantarın gelişmesi için gereken ortamı değiştirebilecek asitli bileşikler içerir, bu da mantarlarla doğrudan mücadele eder.

Bu yararları doğrulamak için yeterli bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte, elma sirkesi mayayı yok etmeye yardımcı olan doğal enzimleri içeriyor gibi görünüyor.

4. Limon

Turunçgillerden olan limon ve misket limonu, mayanın ihtiyaç duyduğu ortamı değiştirmek için önerilir.

Bunların alkalize edici özellikleri sindirim sistemindeki aşırı asitliği azaltır ve aynı zamanda çeşitli mikroorganizmaların büyümesini engeller. Minimum şeker içeriği sayesinde bakteri ve mayalar için zararlıdır.

5. Çilek ve türevi meyveler

kırmızı meyveler

Çilek ve diğer çileksi meyveler, candida mantarı enfeksiyonu ile savaşmak için iyi bir seçimdir. Bu meyveler bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ile yüklüdürler.

Yarım fincan kadarı, A vitamini, B kompleksi vitaminleri ve gerekli minerallerin yanı sıra, yaklaşık 60 mg C vitamini içerir.

6. Zencefil

Zencefil bitkisinin kökü, gingerol ve shogaol gibi maddeleri içerir. Bu iki madde, maya sorununun tedavisinde anti-enflamatuvar ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

Zencefil bu listedeki en güçlü antifungal madde olmamasına rağmen, vücuttan atılım yapan organların detoks yapmasına yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir.

Aktif bileşenleri dolaşıma iyi gelirken, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bulaşıcı mikroorganizmalara olan müdahalesini geliştirir.

7. Zeytinyağı

zeytinyağı
Sağlığınız için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilen zeytinyağı, vücudun doğal savunmasını güçlendiren ve maya ile mücadele eden iki bileşik olan omega 3 yağ asitleri ve polifenoller bakımından çok zengindir.

Sağlığımız için en faydalı yağlardan biri olarak bilinen zeytinyağı, vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiren ve mantarla savaşan omega 3 yağ asitleri ve polifenoller içerir.

8. Tarçın

Candida mantarı tedavisinde kullanılan tarçın, Hindistan cevizi yağı içerisindeki kaprilik aside benzer şekilde çalışan anti-enflamatuvar ve mantar önleyici bir baharattır.

Aktif bileşenleri mayanın hücre duvarlarına zarar verip yayılmasını önler ve mantarın ölmesine neden olur. Candida, H. Pylori ve diğer bazı parazit türlerine karşı başarıyla kullanılmıştır.

9. Yabani somon

yabani somon

Yabani somon, omega 3 yağ asitlerinin en değerli kaynaklarından biridir ve mantar enfeksiyonlarına karşı mükemmel bir destektir.

Anti-enflamatuvar etkisi, dokulardaki hücre aktivitesini düzenler ve mayanın gelişmesine ortam hazırlayan koşulları değiştirir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu

10. Karanfil

Karanfil, güçlü anti-enflamatuvar ve mantar önleyici özelliklere sahip öjenol adı verilen bir madde içerir. Baharat ve esansiyel yağı, hem içten hem de dıştan kullanıldığında candida enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.

Az önce bahsettiğimiz gıdalara ek olarak, doğal yoğurt veya kefir gibi probiyotikleri beslenme düzeninize daha sık dahil etmeyi deneyin. Her ikisi de sizin için gerçekten çok faydalıdır çünkü bunlar vücudunuzun savunmasını güçlendirir ve vücudunuzdaki doğal mikrofloraların yerleşmesine yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferraz de Oliveira S., Pinheiro Lobo I., Serpa da Cruz R., Andrioli JL., et al., Antimicrobial activity of coconut oil in water emulsion on staphylococcus epidermidis and escherichia coli EPEC associated to candida kefyr. Heliyon, 2018.
  • Madhan Kumar S., Anand Kumar V., Natarajan P., Sreenivasan G., Antifundal efficacy and the mechanical properties of soft liners against candida albicans after the incorporation of garlic and neem: an in vitro study. J Int Soc Prev Community Dent, 2018. 8 (3): 212-217.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.