Karın Yağlarına Karşı Zencefil

Daha fazla yağ yakmak için zencefilin termojenik etkilerinden faydalanabileceğiniz gibi; onu toksinlerden kurtulmanıza ve kilo vermenize yardımcı olan diğer ürünlerle hazırlayacağınız karışımlara da ekleyebilirsiniz.
Karın Yağlarına Karşı Zencefil
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şüphesiz ki karın bölgesi vücutta yağ birikimine en yatkın olan noktalardan biridir. Yağ birikimini engellemek için bir çok yöntem olmasına rağmen, çoğu insan devamlı ince kalmak için gerekli çabayı göstermez. Bu problemle baş etmenin anahtarı diyet, egzersiz ve diğer sağlıklı alışkanlıklar aracılığıyla metabolizmanızı hızlandırmaktır.

Ayrıca yağ ve şekerin vücutta işlenmesini sağlayan karaciğer gibi diğer organların fonksiyonlarını iyileştirmek ve vücudu arındırmak da çok önemlidir.

Bu nedenle vücudu toksinlerden arındırmak ve karın yağlarıyla mücadele etmek için kullanılabilecek bazı doğal yöntemleri öğrenmekte fayda vardır.

Bunlardan biri de güzel tat verici özelliğiyle ve yemeklerdeki sayısız kullanımıyla bilinen zencefil köküdür. Bugün, karın yağlarıyla savaşmak için zencefilin bazı temel faydalarından ve beslenme düzeninize eklemek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Zencefil karın yağlarıyla nasıl mücadele edip vücudunuza yardım eder?

toz zencefil

Zencefil, sağlığı etkileyen çeşitli bozuklukları tedavi etme amacıyla yüzyıllardır kullanılan tıbbi bir köktür. Vücutta biriken toksinleri arındıran, kolesterol seviyesini düşüren, sindirimin iyileşmesine yardım eden antioksidanlara ve iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

İnceltici ve arındırıcı etkileri sayesinde uzun yıllardır çeşitli yemeklerin içine katılmaktadır. Zencefil tüketimi metabolizmanızı hızlandırıp sindirimi hareketlendirdiği için vücudunuz karın yağlarıyla mücadele edebilir.

Ayrıca zencefilin sahip olduğu idrar söktürücü etki vücuttaki ödemin atılmasını hızlandırarak daha fazla iltihap oluşumunu engeller. Zencefilin çok fazla kalori içermemesi ve böylece etkilerini arttırabilmek için diğer gıdalarla kolaylıkla karışımlar hazırlanabilmesi bu kökün temel avantajlarından biridir.

Bu nedenle zencefilin güçlü etkilerinden faydalanmanızı sağlayacak ve sağlıklı beslenme düzeninizin tamamlayıcısı olacak birkaç tarif paylaşmak istiyoruz.

Karın yağlarıyla mücadele için zencefilin hazırlanışı

Zencefili tüketmenin en bilinen yolu köklerle hazırlanan basit bir çaydır. Ancak en iyi sonucu elde etmek için doğal yollardan yağ yakmanıza yardım edecek başka malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Zencefilli ve limonlu çay

limon ve zencefil

Limon suyunda bulunan C vitamini ve antioksidanlar zencefilin karaciğeri arındırıcı ve yağların daha iyi yakılmasını sağlayan etkisini güçlendirir.

Detoks yapmanızı ve vücutta biriken sıvılardan kurtulmanızı sağlayarak karın yağlarına karşı verdiğiniz mücadeleye destek olacak harika bir çay elde edeceksiniz.

Malzemeler

 • Yarım limonun suyu
 • 1 parça zencefil kökü
 • 1 bardak su (250 ml)
 • Bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Bir bardak suyu ısıtın ve kaynamaya başlamadan hemen önce zencefil kökünü ilave edin.
 • Ocağı kapatıp limon suyunu eklemeden önce kısık ateşte birkaç dakika kaynatın.
 • Güzelce karıştırın ve eğer arzu ederseniz tatlandırmak için bir miktar bal ilave edin.
 • Öğünlerden önce bu çaydan bir fincan için.

Zencefilli greyfurt suyu

Greyfurt, zayıflama konusunda mükemmel etkileri olan çok düşük kalorili bir meyvedir. Doğal meyve suyunuzu hazırlarken kullanacağınız greyfurt ile baharat esintisine sahip zencefil harika bir uyuma sahiptir.

Malzemeler

 • 4 büyük greyfurt
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (3 gram)
 • Çeyrek limonun suyu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Greyfurtları sıkıp rendelenmiş zencefil ve limon suyuyla karıştırın.
 • Sabahları aç karnına mümkün olduğunca hızlı bir şekilde için.

Zencefilli yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay, inanılmaz derecede zayıflatıcı etkisiyle ve içeriğindeki antioksidanlar sayesinde popüler hale gelmiştir. Yeşil çay içmek vücutta yağ birikimini engeller, kolesterol seviyesini kontrol altında tutar ve sindirimi hareketlendirir.

Bu içeceğe bir miktar zencefil kökü ekleyerek sağlığınızı daha iyi bir hale getirebilir ve kısa süre içinde incelebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay (10 gram)
 • 1 dilim taze zencefil
 • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

 • Suyu kaynatıp içine zencefili ekleyin ve birkaç dakika daha kaynatmaya devam edin.
 • Ocaktan alın ve yeşil çayı ekleyin.
 • 10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra çayınız hazır.
 • Bu çaydan günde iki bardağa kadar içebilirsiniz.

Bu tarifleri ne sıklıkta tüketmelisiniz?

Detoks etkili çözümlerin faydalarını tam olarak görebilmek için bir ay boyunca düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu sürenin sonunda 15 gün ara verip daha sonra 15 gün boyunca tekrar içmeyi deneyin. Ancak, egzersiz yapmaz ve yediklerinize dikkat etmezseniz hiçbir sonuç elde edemeyeceğinizi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mahmoud Rafieian-Kopaei, Hamid Nasri. (2014). The Ameliorative Effect of Zingiber officinale in Diabetic Nephropathy. Iranian Red Crescent Medical Journal, I, 2.
 • Arshad H Rahmani, Fahad M Al shabrmi, Salah M Aly. (2014). Active ingredients of ginger as potential candidates in the prevention and treatment of diseases via modulation of biological activities. Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol, Vol 6, 12.
 • Saravanan, G., Ponmurugan, P., Deepa, M. A., & Senthilkumar, B. (2014). Anti-obesity action of gingerol: Effect on lipid profile, insulin, leptin, amylase and lipase in male obese rats induced by a high-fat diet. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.6642

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.