Metabolizma Hızlandırmaya Yardımcı Meyveler

Sık sık insanların kilo vermeyi veya bir beden küçük kıyafetlere sığabilmeyi ne kadar çok istediklerinden bahsettiklerini duyarız. Bu hedef onların en büyük önceliği haline gelir ve hayatlarının odağı bu hedefi gerçekleştirmek haline gelir; hatta bazı kişiler için bu hedef bir saplantı haline bile gelebilir.
Metabolizma Hızlandırmaya Yardımcı Meyveler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer doğal yollarla metabolizma hızlandırırsanız, kilo vermek daha kolay olacaktır. Bunu, antioksidan özelliği olan belirli meyveleri yiyip, bedeninizde biriken su ve toksinleri atarak başarabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin! Bu yazımızda size hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak çeşitli meyvelerden bahsedeceğiz.

Greyfurt

Bu meyve kabızlık ve idrar yolundaki rahatsızlıklarla savaşmak için birebirdir. Dahası, içinde bedenin insülini daha etkili bir şekilde kullanmasına ve şeker seviyelerini dengeli tutmaya yardımcı olan bir antioksidan vardır.

Kalori yakılmasına da yardımcı olduğu için, dengeli bir kilo verme diyetinin vazgeçilmezlerindendir. Greyfurtun faydaları Kaliforniya Scripps Kliniği tarafından yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Elma

Elma metabolizma hızlandırmanın yanı sıra, karaciğerinizi de arındırır. Dahası, içerdiği metionin ve peptit sayesinde kandaki glikoz seviyelerini ve kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur. Ayrıca, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olduğu için nörodejeneratif hastalıklarla savaşmakta çok etkilidir.

Rio de Janeiro Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar, günde 3 küçük elma yemenin kilo verme konusunda çok etkili olduğunu göstermektedir.

Armut

Armut

Armut vitamin ve folik asit açısından zengin bir meyvedir. Tıpkı elma gibi metabolizmanızı hızlandırmaya ve yüksek lipid seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Bu meyvenin ne kadar demir içerdiğini görmek istiyorsanız bir armudu ortadan ikiye kesin ve biraz bekletin. Eğer kestiğiniz yer kahverengine dönüyorsa demir açısından zengindir ancak eğer rengi değişmiyorsa demir oranı düşük bir meyvedir.

Narenciyeler

Bu meyvelerin fitokimyasal özelliği olan üç farklı katmanı vardır ve bunlara antioksidan özelliği olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini de dahildir. Ek olarak, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olurlar.

Papaya

Papaya

Bazı kişiler papayanın kokusundan rahatsız olup bu yüzden ondan uzak durmayı tercih ederler; ancak bu kişiler bile papayanın sağlıklı özelliklerini öğrendiklerinde fikirlerini değiştirebilirler.

Papaya, içerdiği protein sindirimine iyi gelen papain enzimi sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca bedeninizdeki fazla su ve ödemin atılmasına yardımcı olur ve içerdiği elektrolitler kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini azaltırlar. Yani aslında bol bol papaya tüketmeliyiz!

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekler şaşırtıcı etkilerinden dolayı son dönemlerde pek çok araştırmanın konusu oldular. Baharatlı bir yemek yedikten 3 saat sonra metabolizmanız %25 hızlanır. Kalori yakımına yardımcı olur ve endorfin salgılanmasını sağlayarak depresyon gibi durumlarla savaşmaya yardımcı olurlar.

Kivi

Kivi-kilo-verme

Çin kökenli olan bu meyve lif açısından zengindir, bol miktarda vitamin içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek lif içeriği sayesinde hem sindirimi hem de metabolizmayı dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca kandaki kolesterol seviyelerini de dengeler. Günde bir kivi yemek, hem çocuklar hem de yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

Bu yazımıza da bir göz atın: Metabolizmanız Her Yaşta Nasıl İşler?

Kantalup Kavunu

Çoğunluğu sudan oluşan bu meyve yerken ağzınızda erir. Tatlı ve hafif olduğu için sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez meyvelerindendir. Ayrıca yüksek oranda potasyum içerdiği için metabolizmanızın hızlanmasına ve kilo vermenize yardımcı olur.

Unutmayın…

Bu listede size metabolizmanızı hızlandırmak için tüketebileceğiniz bazı meyvelerden bahsettik. Bu meyveleri öğünlerin arasında tüketmek, sindirim sisteminiz besinleri daha rahat emeceğinden sizin için daha faydalı olacaktır.

Dengeli beslendiğiniz sürece, meyveler metabolizma hızlandırmak ve kilo vermekte size yardımcı olabilirler. Ancak tüm gün boyunca sadece meyve yememelisiniz; çünkü bünyenizin başka besinlere, vitaminlere ve minerallere de ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde, sağlıklı kalmak için egzersiz yapmak da çok önemlidir, her öğünden sonra yapılan hafif bir fiziksel aktivite bunu başarmanıza yardımcı olacaktır. Bu meyveleri denemeye hazır mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fujioka K, Greenway F, Sheard J, Ying Y. The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome. J Med Food. 2006 Spring;9(1):49-54. doi: 10.1089/jmf.2006.9.49. PMID: 16579728.
  • de Oliveira MC, Sichieri R, Venturim Mozzer R. A low-energy-dense diet adding fruit reduces weight and energy intake in women. Appetite. 2008 Sep;51(2):291-5. doi: 10.1016/j.appet.2008.03.001. Epub 2008 Mar 7. PMID: 18439712.
  • Reiland H., Slavin J., Systematic review of pears and health. Nutrition Today, 2015.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.