Metabolizmayı Hızlandırmak İçin 7 Kolay Yol

Sabahları bir bardak kahvenin metabolizmanızı geliştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Uyanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, güne başlamak için bir fincan kahve içmek de metabolizmayı etkinleştirir ve daha fazla yağ yakmak için adrenalin düzeylerini arttırır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Metabolizmayı Hızlandırmak İçin 7 Kolay Yol
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Metabolizma mükemmel ve hassas bir iç motora benzer. Bunun sayesinde, vücudunuz yiyeceklerden elde ettiği enerjiyi, temel işlevleri yerine getirmesine yardımcı olan yakıta dönüştürür. Bundan dolayı metabolizmayı hızlandırmak kilo vermeye yardımcı olur.

Herkes iyi bir metabolizmanın sadece “yağ yakmaya” yardımcı olduğunu düşünüyor.

Ancak, metabolizma bundan çok daha fazlasını yapar: hücrelere enerji sağlayan iç dengenin bir yansımasıdır. Bedensel işlemleri yönlendiren ve refahla sonuçlanan “kıvılcım”dır adeta.

İyi bir metabolizma, sağlıkla eş anlamlıdır. Yavaş metabolizma, yorgunluğun, kilo almanın, alerjilerin, cilt problemlerinin, uykusuzluğun ve diğer olumsuz durumların sebebidir…

Bu yüzden, sadece kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmak konusunda takıntı yapmamanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Daha sağlıklı bir hayat sürmek için iyi bir metabolizmaya sahip olmanız gerekiyor.

Bunu gerçekleştirmenin bir yolu da, bugün size tavsiye edeceğimiz tavsiyeleri takip etmenizdir. Sabahları, metabolizmayı hızlandırmak ve geliştirmeye yardımcı olmak için en ideal zamandır.

1. Limonlu ılık su içmek

Uyanıp ve duş aldıktan hemen sonra, vücudun temizleyici, vitamin dolu, hafif ve sağlıklı şeylere ihtiyacı vardır.

Boş mideye ılık bir bardak limonlu su içmek, sizin için harika şeyler yapar: metabolizmanın çalışmasını sağlar, midenizi daha iyi bir sindirim için hazırlar ve gıdalardaki besinlerini emmek için vücudunuzu temizler.

Ilık su içmeniz önerilir, çünkü bununla metabolizma hızınız artar.

Limon suyunun asitli tadı size uymuyorsa, bu içeceğe bir çay kaşığı organik bal ekleyebilirsiniz.

2. 10 dakika ağırlık kaldırın

spor yapan kadın

Herkesin bir 10 dakikası vardır ve bu çok kısa bir süre gibi görünse de, günlük egzersize 10 dakika ayırmak daha aktif bir metabolizmanın yanı sıra daha sıkı ve sağlam bir vücuda yardımcı olur.

Kas egzersizleri yapmak, metabolizmayı hızlandırmak için iyi bir yoludur ve bunu yapmak için en iyi zamanlardan biri de günün erken saatleridir.

Sabah ritüelinize biraz ağırlık kaldırarak başlayın: yararları inanılmazdır ve vücudunuz bunu yaptığınız için size teşekkür edecek.

3. Sabahları yumurta yemeye evet deyin

Yumurta, metabolizmanızın ilerlemesine yardımcı olan en iyi gıdalardan biridir.

Ilımlı bir şekilde tüketmek ve diğer sağlıklı gıdalar ile birleştirmek, yumurtayı harika, tatmin edici, besleyici ve hatta kilo vermenize yardımcı olan bir gıda haline getirir.

Yumurtada bulunan yağ sağlıklıdır ve kolesterolü etkilemez, çünkü omega-3 ve omega-9 yağ asitleri kardiyovasküler sağlık için esastır.

4. Elma ve armut yiyin

Organik elma ve armut da sağlığınız ve refahınız için doğanın birer hediyesidir.

Bu meyveler metabolizmanızı hızlandırır, kolesterolü düşürür, tatmin edicidir ve ayrıca vücutta depolanan daha dirençli yağların bir kısmını kaybetmeye yardımcı olur.

Kahvaltıda bu meyveleri diğer besleyici gıdalarla birleştirmeniz önemlidir. Bunları bir kase yulaf ezmesine ekleyebilir ya da fıstık, kuru üzüm, biraz bal ve biraz yoğurt ile hazırlayıp tüketebilirsiniz.

5. O bir fincan kahveyi için

kahve çekirdekleri

Kahve içmeyi savunan ve buna karşı gelen bir çok açıklama olduğunu biliyorsunuz. Ama size kendinizi nasıl hissettirdiğini de biliyorsunuz.

Eğer bilinçliysenız ve fazla kahve içmiyorsanız, bir fincan kahvenin “zararlı olmaz” ve aslında metabolizmayı başlatmak için harika bir yoldur.

Unutmayın ki, kafein adrenalin seviyenizi de artırır. Bu hormon, dengeli ve çeşitli bir diyet tuttuğunuz sürece sizinle birlikte çalışır ve yağ hücrelerinin parçalanmasına aracılık eder.

6. Greyfurt, metabolizmanın hızlandırılması için mükemmel bir meyvedir.

Her gün büyük bir bardak doğal greyfurt suyu içtiğinizde inanılmaz miktarda C vitamini alırsınız. Buna ek olarak, bu meyve lif, folik asit ve tiyamin açısından harika bir kaynaktır.

Tiyamin, glukoz metabolizması için çok önemlidir ve bu da greyfurtu kilo verme amaçlı planlanan diyetler için mükemmel kılar.

Buna ek olarak, obez olan insanlar bu meyveyi en iyi günlük müttefik olarak görürler: greyfurt şeker hastalığını önler, dirençli yağlarla savaşır ve sindirimi iyileştirir.

7. Su: inanılmaz bir uyarıcı

bir bardak su

İki bardak su içtiğiniz zaman (300-400 ml) metabolizmanız hızlanır.

Bu, vücudunuzun işlevlerini uyuma sokmaya yardımcı olur, böbreklerinizin daha iyi çalışmasını sağlar. Bunların yanı sıra, yağları okside etmeye ve karbonhidratları parçalamaya başlarsınız.

Yapmanız gereken tek şey, uyandığınız zaman gün boyunca tüketebileceğiniz bir litre suyu hazırlamak ve gün boyunca yanınızda taşımaktır.

Gün boyunca küçük miktarlarda su içmek, metabolizmayı aktif hale getirmenin harika bir yoludur. Bu, genel refah seviyenizi artıracak basit bir rutindir.

Metabolizmanızı hızlandırmak ve güçlendirmek için yukarıda verdiğimiz ipuçlarını denemeye hazır mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • United States Department of Agriculture . Basic Report: Lemon Juice  ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2256?
  • Higdon, J. (2014, January 14). Vitamin C
    lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C#common-cold-treatment
  • The benefits of drinking water for your skin. (n.d.)
    uwhealth.org/madison-plastic-surgery/the-benefits-of-drinking-water-for-your-skin/26334


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.