Yemek Sonrası Greyfurt Suyu İle Zayıflayın

Greyfurt %90’ı su olduğundan dolayı, metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için çok faydalıdır. Fakat, yine de tüketimini kalorisi azaltılmış bir diyetle dengelememiz gereklidir.
Yemek Sonrası Greyfurt Suyu İle Zayıflayın
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Greyfurtun zayıflamaya yarayan ve sağlıklı içeriğinden ötürü son zamanlarda popülaritesi artmıştır ve aynı zamanda çok lezzetlidir! Greyfurt suyu, antioksidan ve antibakteriyel içerik bakımından çok zengindir.

Bu meyve A, B, C, D ve E vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, çinko, bakır ve demir gibi mineraller bakımından bir hazinedir.

Zayıflamak için genellikle kilolardan ve yağlardan kolayca kurtulmanın değişik yollarını ararız. Bu yazımızda greyfurtun kilo vermeniz için nasıl en yakın arkadaşınız olacağını ve kısa sürede alacağınız sonuçları anlatacağız. Greyfurtun ve greyfurt suyunun zayıflamaya olan etkisini öğrenmeye hazır mısınız?

Greyfurtun Doğal “Yağ Yakma” Özelliği

Yağ yağma ve kolayca kilo verme bakımından greyfurt suyu içmenin mükemmel bir yol olduğunu birçok araştırma kanıtlamıştır. Fakat, sonuçları gözle görebilmeniz için, tüketimini sağlıklı bir diyetle ve fiziksel egzersizlerle dengelememiz gereklidir.

göbek yağı

Greyfurtun zayıflamaktaki gücü zengin potasyum ve yağ yakımını hızlandıran enzim içeriğinden gelmektedir. Greyfurtun %90’ı sudur ve bu da, metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

Zayıflamak için oluşturulan diyetlerde kaloriyi azaltmak kadar, tuzu azaltmak da çok önemlidir. Bu durumda greyfurtu diyetinize dahil etmek kilo vermenize çok büyük katkı sağlar çünkü 1 adet greyfurtta boyutuna bağlı olarak ortalama 74 kalori vardır, tuz oranı çok düşüktür, potasyum oranı ise yüksektir.

Keşfedin: Beslenmenize Greyfurtu Katarak Diyabeti Önleyin

Greyfurt Suyu Ve Önemli Diğer Yararları

Zayıflamak için uyguladığımız diyete olan katkısı haricinde, greyfurtun akılda tutulması gereken başka faydaları da vardır.

 • İçeriğinde bulunan maddeler, kabızlık ve boşaltım sistemi sorunları ile baş etmeye yardımcı olur.
 • Greyfurtun yoğun aroması, aromaterapideki ana yağların üretiminde kullanılır.
 • Greyfurtun içinde vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yarayan pektin vardır.
 • Zararlı toksinlerin ve vücuda zararı olan herhangi bir maddenin atılımına yardımcı olan likopeni de içinde barındırır.
 • Uykusuzluk çekenler için greyfurt suyu tüketmek idealdir.
 • C vitamini bakımından çok zengin içeriğe sahip olduğundan ötürü, greyfurt bağışıklık sistemi için de çok faydalıdır. Grip, nezle, kireçlenme ve iltihap gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.
 • Greyfurtun içindeki pektin metabolizmayı düzenlemeye ve yağ yakımını desteklemeye yardımcı olur.
 • Greyfurtun sık tüketimi, içindeki narinjin denen madde sayesinde sizi kanserin çeşitli türlerinden korur.

Greyfurtla Nasıl Zayıflarız

greyfurt dilimleri

Eğer greyfurt zayıflamak için uyguladığınız diyete girecek kadar dikkatinizi çektiyse, bu önerileri uygulayıp, sağlıklı içeriğinden faydalanabilirsiniz.

İlk seçenek, her ana öğünden önce yarım greyfurtu günde 3 kez tüketmektir. Bu yöntem yağ yakımı ve kilo vermek için idealdir, çünkü greyfurt metabolizmayı harekete geçirmesine ek olarak tokluk hissi verir.

İkinci seçenek ise, taze sıkılmış bir bardak greyfurt suyu içmektir. Bu herhangi bir şeyden ödün vermeden size yardımcı olacaktır.

Greyfurt suyunu hazırlamak için, greyfurtun içini kaşıkla ayırıp, bir çay kaşığı bal ile blendırda karıştırın. Ana öğünlerinizi yemeden yaklaşık 20 dakika önce bu karışımı için ve bu da yediğiniz yemeğin içindeki kalorileri yakmanıza yardımcı olsun!

Greyfurt suyu içmek aynı zamanda kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona iyi geldiği için de tavsiye ediliyor.

Greyfurt Tüketimi İşe Yaramadığı Zaman

Maalesef, bazı ilaçları düzenli kullanıyorsanız greyfurtun tüketimi faydasız hale gelebiliyor. Bunların başında, antihistamin, analjezik, immunsupresif (bağışıklığı baskılayıcı) ve iktidarsızlık ilaçları gelmektedir.

Greyfurt bu ilaçların etkisini yok edebilir ya da zararlı hale getirebilir. Bu sebepten dolayı diyetinize greyfurt eklemeden önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Buna ek olarak, greyfurt mide asidinin artmasını da tetikleyebilir, eğer mide ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa greyfurt tüketmekten uzak durmanız gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fernandez, M., García, J. A. L., Iglesias, B. B., & Sevillano, E. (1993). Fibra dietetica de toronja: producto natural sin aditivos. Alimentaria: Revista de tecnología e higiene de los alimentos, (247), 81-83.
 • Gómez Ugarte, M., Peralta Mamani, L. E., Martinez Ayala, A. A., Paredes Fernandez, D. L., & Conde Camacho, Y. (2015). Propiedades medicinales del pomelo, beneficios nutricionales y su aplicación en la estética. Revista de Investigación e Información en Salud10, 49.
 • Mesa, M. G., Herrera, D. M. A., Vilas, M. M., Alfonso, C. C., Carretero, J. H., Batista, A. D., & Montequiní, J. F. (2002). Plantas cítricas en el tratamiento de enfermedades vasculares. Rev Cubana Angiol y Cir Vasc3(2), 39-46.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.