Saç Dökülmesi Problemini Engelleyici 7 Besin

14 Ocak, 2019
İçerdikleri yüksek oranda B6 vitamini ve folat sayesinde tam tahıllar, kandaki oksijeni artırarak saç köklerini besler, saçların daha hızlı uzamasını ve daha güçlü olmasını sağlarlar.
 

Saçlar birçok sebepten dolayı dökülebilir: Stres, kimyasalların sık kullanımı, aşırı ısıya maruz kalma, hormonal değişiklikler ve daha fazlası. Ancak birçok insanın farkında olmadığı bir durum söz konusudur. Saç dökülmesi probleminin gelişmesinin en büyük sebebi beslenme diyetiniz olabilir.

Diğer yandan, beslenme diyeti bu problemin çözümü de olabilir. Bu makaleyi okuyarak, besinler yardımı ile saç dökülmesi probleminden nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Saç dökülmesi probleminin nedeni, tükettiğiniz besinler olabilir diyoruz; çünkü vücudumuz, yediğimiz tüm besinleri, fonksiyonlarını düzgünce çalıştırabilmek için kullanmaya programlıdır.

Saç, saç kökleri aracılığı ile beslenir yani güçlü ve güzel saçlar için gerekli besinleri tüketmek, bu konuda anahtar niteliğindedir. Eğer saç dökülmesi probleminiz aşırı düzeydeyse, konuyu doktorunuz ile görüşün.

Doktorunuz problemin ana sebebinin ne olduğunu tespit edebilir. Fakat saç dökülmesi ile ilgili sebebiniz her ne olursa olsun, aşağıda bahsedeceğimiz besinler saç büyümesine, saç dökülmesinin engellenmesine ve saçların daha yumuşak ve ipeksi olmasına yardımcı olur.

Saç Dökülmesi Problemi İçin Antioksidanlar

Meyve ve sebzeler, doğal antioksidanlar açısından en önemli kaynaklardır. Bu yiyecekleri günlük beslenme diyetinize ekleyerek saç sağlığınıza katkıda bulunmuş ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu yiyeceklerin tüketimini, bilhassa C vitamini açısından zengin olanları (portakal, limon, kivi, brokoli ve ıspanak) artırmanızı tavsiye ederiz; çünkü bu besinler, saç ve doku hücresi oluşumunun temel bileşeni olan kolajen açısından anahtar niteliğindedir.

 

Çözünmeyen Lifler

yulaflı besinler

Çözünmeyen lifler; pirinç, buğday, yulaf, çavdar gibi tam tahıllarda bulunur. Liflerin görevi, vücuttaki insülin seviyesini düzenlemektir ve bu hormon, erkeklerde yaşanan kellik problemi ile yakından ilişkilidir. Ayrıca tam tahıllar, saç köklerine oksijen iletilmesine yardımcı B6 vitamini ve folik asit de içerir.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Antioksidan açısından zengin olmalarının yanı sıra, yeşil yapraklı sebzeler, demir açısından da zengin olmaları ile bilinirler. Demir de saç uzamasını güçlendirici ve teşvik edicidir. Bu sebeple diyetinize pazı, brüksel lahanası, ıspanak, hindiba ve roka gibi sebzeleri de ilave etmenizi tavsiye ederiz.

Çinko

çinko açısından zengin besinler

Çinko, vücutta bulunan enzimler arasındaki kimyasal reaksiyonları tetikleyici, önemli bir maddedir. Saçlar için enerji üretimi ve protein oluşumu açısından anahtar niteliktedir.

 

Çinko açısından en zengin besin kırmızı ettir; ki bu besinde demir, protein, B6 ve B12 vitaminleri de bulunmaktadır. Tüm bu içerikler, saç kaybı ile mücadele ve tedavi konusunda oldukça önemlidir. Çinko ayrıca, kereviz, kuşkonmaz, incir, patates ve patlıcanda da bulunmaktadır.

Folik Asit ve Biotin İçeren Besinler

Bu iki madde saç, tırnak ve cilt gibi bölgelerdeki hücre bölünmesi gibi metabolizma faaliyetlerinin dengeli şekilde, hızlıca gerçekleşmesine yardımcı olur.

  • Biotin mayalı ekmekler, kahvaltılık gevrekler, kuruyemişler, bezelye, buğday kepeği, muz ve daha birçok besinde bulunabilir.
  • Folik asit genellikle; dana eti, hindi eti, tavuk ciğeri ve siyah fasulye, nohut gibi fasulye türlerinden elde edilmektedir.

A Vitamini

sahanda yumurta

A vitamini eksikliği de saç dökülmesine sebep olabilir. A vitamini yağ bezlerinin tıkanmamasından veya kurumamasından sorumludur. Bu bezler saç diplerinin yağlanmasına, bu bağlamda da saç dökülmesinin engellenmesine yardımcıdır.

Ayrıca A vitamini, saç köklerine oksijen iletir, saç uzamasını ve saçların güçlü olmasını teşvik edicidir. Beslenme diyetinize yumurta, sebzeler, takviye edilmiş süt ve balıktan elde edilecek yağlar, ayçiçeği ve zeytin gibi besinleri eklemek A vitamini alımını artıracaktır.

 

Su

Su hem çok sağlıklı hem de her zaman elimizin altında olan bir içecektir. Su ayrıca saçınızı güçlü tutar ve saç dökülmesini engelleyicidir. Uzmanlar, günde en az sekiz bardak su tüketimini ve meşrubat, enerji içecekleri, alkol gibi içeceklerin aşırı tüketiminden de kaçınılmasını tavsiye etmektedirler.