Saç Dökülmesini Engelleyici 7 Besin

· 10 Kasım, 2015
İçerdikleri yüksek oranda B6 vitamini ve folat sayesinde tam tahıllar, kandaki oksijenlenmeyi arttırarak saç köklerini besler, saçların daha hızlı uzamasını ve daha güçlü olmasını sağlarlar.

Saçlar, birçok sebepten dolayı dökülebilir: Stres, kimyasalların sık kullanımı veya aşırı ısıya maruz kalma, hormonal değişiklikler ve daha fazlası. Ancak birçok insanın farkında olmadığı bir durum sözkonusu: Saç kaybı probleminin gelişmesinin en büyük sebebi beslenme diyetiniz olabilir. Diğer yandan, beslenme diyeti bu problemin çözümü de olabilir. Takip eden makaleyi okuyarak, besinler yardımı ile saç dökülmesi probleminden nasıl kurtulabileceğinizi, öğrenebilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedeni tükettiğiniz besinler olabilir diyoruz; çünkü vücudumuz, yediğimiz tüm besinleri, fonksiyonlarını, hem dahili hem harici olarak, düzgünce çalıştırabilmeye programlıdır. Saç, saç kökleri aracılığı ile beslenir yani güçlü ve güzel saçlar için gerekli besinleri tüketmek bu konuda anahtar niteliğindedir.

Eğer saç kaybınız aşırı düzeyde ise, konuyu doktorunuz ile görüşün, problemin ana sebebinin ne olduğunu tespit edebilir. Fakat; saç dökülme sebebiniz her ne olursa olsun, aşağıda bahsedeceğimiz besinler, saç büyümesine, saç kaybının engellenmesine ve saçların daha yumuşak ve ipeksi olmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar

Meyveler ve sebzeler, doğal antioksidanlar açısından en önemli kaynaklardır. Bu yiyecekleri günlük beslenme diyetinize ekleyerek saç sağlığınıza katkıda bulunmuş ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olmuş olursunuz. Bu yiyeceklerin tüketimini, bilhassa C vitamini açısından zengin olanlarını -portakal, limon, kivi, brokoli ve ıspanak- arttırmanızı tavsiye ederiz çünkü bu besinler, saç ve doku hücresi oluşumunun temel bileşeni olan kolajen açısından anahtar niteliğindedir.

Çözünmeyen Lifler

2-yulaflar

Çözünmeyen lifler; pirinç, buğday, yulaf, çavdar gibi tam tahıllarda bulunur. Liflerin görevi, vücuttaki insülin seviyesini düzenlemektir ve bu hormon erkeklerde yaşanan kellik problemi ile yakından ilişkilidir. Ayrıca tam tahıllar, saç köklerine oksijen iletilmesine yardımcı B6 vitamini ve folik asit de içerir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Antioksidan açısından zengin olmalarının yanısıra, yeşil yapraklı sebzeler, demir açısından da zengin olmaları ile bilinirler. Demir de; saç uzamasını güçlendirici ve teşvik edicidir. Bu sebeple diyetinize; pazı, brüksel lahanası, ıspanak, hindiba ve roka gibi sebzeleri de ilave etmenizi tavsiye ederiz.

Çinko

3-kereviz

Çinko, vücutta bulunan enzimler arasındaki kimyasal reaksiyonları tetikleyici, önemli bir maddedir. Saçlar için enerji üretimi ve protein oluşumu açısından anahtar niteliktedir. Çinko açısından en zengin besin kırmızı ettir ki bu besinde demir, protein, B6 ve B12 vitaminleri de bulunmaktadır. Tüm bu içerikler, saç kaybı ile mücadele ve tedavi konusunda oldukça önemlidir. Çinko ayrıca, kereviz, kuşkonmaz, incir, patates ve patlıcanda da bulunmaktadır.

Folik Asit ve Biotin İçeren Besinler

Bu iki madde, saç, tırnak ve cilt gibi bölgelerdeki metabolizma faaliyetlerinin -hücre bölünmesi gibi- dengeli şekilde, hızlıca gerçekleşmesine yardımcı olur. Biotin; mayalı ekmekler, kahvaltılık gevrekler, kuruyemişler, bezelye, buğday kepeği, muz ve daha birçok besinde bulunabilir. Folik asit genellikle; dana eti, hindi eti, tavuk ciğeri ve siyah fasulye, nohut gibi fasulye türlerinden elde edilmektedir.

A Vitamini

4-yumurtalar

A vitamini eksikliği de saç kaybına sebep olabilir. A vitamini; yağ bezlerinin tıkanmamasından veya kurumamasından sorumludur. Bu bezler saç diplerinin yağlanmasına, bu bağlamda da saç kaybının engelenmesine yardımcıdır. Ayrıca; A vitamini, saç köklerine oksijen iletir, saç uzamasını ve saçların güçlü olmasını teşvik edicidir. Beslenme diyetinize; yumurta, sebzeler, takviye edilmiş süt ve balıktan elde edilecek yağlar, ayçiçeği ve zeytin gibi besinleri eklemek, A vitamini alımını arttıracaktır.

Su

Su; hem çok sağlıklı hem de ulaşılabilir bir içecektir. Su ayrıca saçınızı güçlü tutar ve saç kaybını engelleyicidir. Uzmanlar, günde en az sekiz bardak su tüketimini ve meşrubat, enerji içecekleri, alkol gibi içeceklerin aşırı tüketiminden de kaçınılmasını tavsiye etmektedirler.