Saç Uzatmak için Doğal Tedaviler

19 Mayıs, 2019
Normalde kullandığınız şampuana soğan ekleyerek kan dolaşımını destekleyebilirsiniz, çünkü bu saç gözeneklerine işleyerek saçları güçlendirir ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Çoğumuz saçlarımızın hem sağlıklı ve güzel olmasını hem de uzun ve güçlü olmasını isteriz. Genelde saçların doğal yollarla ve hızlı uzamasının mümkün olmadığını düşünürüz. Bu yüzden ağır kimyasallara yöneliriz, bunların saçı daha hızlı uzattığına inanırız (oldukça da masraflıdır).

Sizlere saçlarınızı bu pahalı kimyasal ürünler olmadan daha hızlı uzatabileceğinizi söylersek inanır mısınız? Şimdi sizlere saç kökünden başlayarak tüm saçlarınızı besleyecek ve doğal olarak daha hızlı uzamasını sağlayacak, saç uzatmak için güvenle kullanabileceğiniz birkaç doğal yöntem sunacağız.

Saç Uzatmak için Müthiş Seçim: Aloe Vera

Bu olağanüstü bitki hem saçlar hem de cilt için çok faydalı. Konumuzla alakalı olarak saçları güçlendirmek, parlaklaştırmak ve sağlıklı büyümesine yardımcı olmak için kullanılır. Ama nasıl kullanılır?

Aloe vera bitkisinden bir parça kesin ve içindeki jeli alın, küçük küçük kesin ve bir gece suda bekletin. Bir gün sonra bu su ile saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kaç kez yaparsanız sonuçlarını alacaksınız.

İlginizi çekebilir: Aloe Veranın Özellikleri

Patates Suyu

patates

Patates besleyici öğeleriyle biliniyor ve bu durumda saçlarımızın sağlığı için kullanabiliriz. Peki nasıl yapabilirsiniz? Çok basit. Patates kabuklarını soyun, kaynayan suya bırakın ve kaynadıktan sonra ılımaya bırakın.

Daha sonra saçlarınızı normal şekilde yıkayın, ve bu suyu son durulamada kullanın. Eğer bunu haftada bir iki kere uygularsanız yakın sürede olumlu sonuçları göreceksiniz.

Yumurta Akı

Bu bir çok insanın faydasız olduğunu düşündüğü bir yöntem, ancak unutulmamalı ki yumurta vücudun ihtiyacı olan proteinleri ve ayrıca saçlarımıza çok yararlı vitaminleri içerir. 

Basit bir maskeyle saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz. Bir kaç yumurtayı kırın, beyazlarını alın, çırpın ve saçlarınıza uygulayın. 30 dakika boyunca bekletin. Daha sonra saçınızı normal şekilde yıkayın ve olumlu değişiklikleri hemen fark edeceksiniz. Bunu kısa sürede sonuç almak için haftada iki kez uygulayın.

İlginizi çekebilir: Daha sağlıklı saçlar için 14 öneri

Zeytinyağı: Saç Uzatmak için Mucizeler Yaratan Ürün

saç

Saç kuruluğunun ana nedenleri kullanılan kimyasal ürünler, hava kirliliği ve saç kurutma makinelerinin veya fön makinelerinin aşırı kullanılmasıdır. Eğer saçlarınızın sağlıklı ve nemli olmasını istiyorsanız her hafta bolca zeytinyağı maskesi uygulayın ve üzerine ılık bir havlu yerleştirerek bekletin. 

Havlu soğuduğu zaman alın ve zeytinyağını bir gün sonraya kadar bırakın. Bu saç maskesi ihityacınız olan nemi sağlayacak veya saçlarınızın sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olacak.

Soğan

Bu sağlığa faydalarıyla bilinen ve saçlarınızda harika sonuçlar yaratabilecek bir bitkidir. Kafa derinizdeki saç gözeneklerinin içine işler ve vücudun bu bölgesinde kan dolaşımını arttırır.

Bu bitkiyi bir çok şekilde kullanabilirsiniz: Balla karıştırarak maske olarak masaj ile derinize uygulayabilirsiniz; veya kesip şampuanınızın içine koyabilirsiniz. Bunu da haftada 3-4 kere uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınız güçlenecek ve daha hızlı uzamaya başlayacak. 

Biberiye

saç ve biberiye

Bu bitki kafa derisini uyarıcı özelliklere sahiptir ve böylece saçların uzamasına yardımcı olur. Bunun demlemesini veya yağını kullanarak saçınızı durulayın ve saçınızdan bırakın. Bu bitki saç uzamasını hızlandıran besleyici öğeler içerir ve saçları sağlıklı tutar.

Saç Uzatmak için Ek Notlar…

Bu olağanüstü doğal tedavileri uygulamanın yanı sıra saç uzamasını teşvik etmek için aklınızda bulundurmanız gereken önemli noktalar aşağıdadır:

 • Saçınızı günde iki kez tarayınkafa derinizde kan dolaşımını hızlandırmak ve saç uzamasına yardımcı olmak için.
 • Diyetinize protein açısından zengin yiyecekler ekleyin; balık, yumurta ve et ve benzerleri.
 • Silikon temelli bütün saç malzemelerini kullanmayı bırakın. Çünkü bu ürünler her ne kadar sağlıklı bir görünüm verse de uzun sürede saçların nemlenmesini önler ve saç gözeneklerini tıkayarak uzamasını önler.
 • Saçlarınızı ıslakken taramayın, bu durumda saçlarınız zarar görmeye daha eğilimlidir.
 • Biyotin içeren yiyecekler tüketin, yumurta, soya ve tahıl ürünleri. Aynı zamanda bunların takviyelerini de alabilirsiniz.
 • Nikfar, S., & Jaberidoost, M. (2014). Hair. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00610-2
 • Goldberg, L. J., & Lenzy, Y. (2010). Nutrition and hair. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.038
 • Kole, P. L., Jadhav, H. R., Thakurdesai, P., & Nagappa, A. N. (2005). Cosmetics potential of herbal extracts. Natural Product Radiance.
 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
 • Dallo, M. A. L. (2004). Activos nutricionales y su efecto sobre el cabello. Med Cutan Iber Lat Am32(5), 223-228.
 • Robbins, C. (2010). Chemical and physical behavior of human hair. New York: Springer.