Aloe Veranın Özellikleri: Sağlık İçin Önemli 5 Faydası

Aloe vera bitkisinin içindeki jel vitamin ve mineral açısından zengindir. Çeşitli faydalarından yararlanabilmek için hem bölgesel yolla hem de ağızdan kullanabilirsiniz. 
Aloe Veranın Özellikleri: Sağlık İçin Önemli 5 Faydası
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Aloe veranın sağlık açısından sayısız faydasının olduğunu biliyor muydunuz? Aloe vera antik çağlardan beri ilginç özellikleri sayesinde bilinen bir bitkidir. Günümüzde aloe veradan çıkarılan jel pek çok amaçla kullanılmaktadır. Aloe veranın özellikleri çok fazladır.

Bunun temel sebebi bol miktarda vitamin, mineral, amino asit, enzim ve diğer aktif malzemeleri içermesidir.

Aloe veranın özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve en önemli 5 faydasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Aloe Veranın Özellikleri: Öne Çıkan 5 Faydası

İşte aloe veranın en önemli 5 faydası:

1. Diş sağlığınız için harikadır

dişler kadın

Aloe vera ağzınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Diğer özelliklerinin yanı sıra plak birikimini önlemeye, kanamayı azaltmaya ve diş eti şişliklerini gidermeye yardımcı olur. Ayrıca jinjivit ve periodontitis gibi hastalıkların tedavisi için de faydalıdır.

Ayrıca bu bitki aftın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve neden olduğu ağrıyı yatıştırabilir. Aloe verayı diş sağlığı açısından çok etkili yapan sır, bu bitkinin zararlı bakterileri öldürme yeteneğidir.

2. Kilo vermeye yardımcı olabilir

Aloe vera sindirimi ve detoksifikasyonu iyileştirir. Bu yüzden kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu bitkiyi kullanmak, vücudun toksik yükünü hafifletmeye yardım eder ve böylece sindirim desteklenir. Sonuçta size daha çok enerji de verebilir.

Bu bitkinin faydalarından yararlanabilmek için gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanızı ve o zaman da ölçülü bir şekilde tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca içindeki sıvının çok güçlü bir aroması olduğunu da bilmelisiniz.

Tek başına içemezseniz sağlıklı bir smoothie yapmak için başka malzemelerle bir araya getirebilirsiniz.

3. Saç ve saç derisi için doğal bir nemlendiricidir

aloe vera jel saç

Bu bitki, kepek ve saç derisi kuruluğuyla ilgili enflamasyon ve kaşıntıyı rahatlatmak için harika bir doğal tedavidir.

Anti-bakteriyel ve mantar karşıtı özellikleri sayesinde kepeği, sedef hastalığını ve ağrı dolu saç derisi lezyonlarına yol açabilecek dermatiti tedavi etmeye yardımcı olur.

Aloe vera sürmek saçların uzamasını da destekler. İçerdiği pek çok vitamin ve mineral sayesinde folikülleri besler. Ayrıca doğal enzimlerinin şöyle etkileri de vardır:

 • Saç derisindeki ölü deri hücrelerini yok etmeye yardımcı olma
 • Kıl foliküllerinin etrafındaki dokunun yenilenmesini destekleme

“Sağlık, satın alabileceğimiz bir şey değildir. Ancak oldukça değerli bir tasarruf hesabı olabilir.”

– Anne Wilson Schaef

4. Enflamasyonu azaltabilir

Çok sayıda anti-enflamatuvar özelliği olduğu çok iyi bilinir. Aloe veranın özellikleri huzursuz bağırsak sendromunu ve eklemlerle ilgili enflamasyonu rahatlatabilir.

Ayrıca bu bitki bu durumlar nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur. Böylece bu durumdam muzdarip kişilerin sağlığına katkı sağlar. Bu nedenle bölgesel olarak uygulanan ağrı yatıştırıcılar hazırlanırken içlerine aloe vera eklenmeye başlanmıştır.

5. Cildiniz için pek çok faydası vardır

Bu bitkinin cilt için faydaları bilindiği için pek çok kozmetik üründe yer alan popüler bir malzemedir. Aynı zamanda yüzde 99’dan fazla oranda su içerdiği için cildi nemlendirmek ve gençleştirmek için harika bir yoldur.

Bu derinin esnekliğini artırabilir. Deriyi kolajen ve elastinin yenilenme sürecinde daha esnek hale getirir. Cildi yumuşatan ve yatıştıran bir ağrı hafifleticidir. Ayrıca oksijenin hücrelere girmesini sağlar ve genç görünümün korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca aşırı yağın özümsenmesine ve akneye yatkın ciltlerde sivilceleri önlemek için gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir. Hatta aloe vera jeli pek çok akne iyileştirici üründe kullanılır.

 • Jeli nazik hareketlerle doğrudan sivilcelerinizin üzerine uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece deri hücrelerinize girebilecektir.
 • Bu işlemi sivilceleriniz yok olana kadar gün içinde pek çok kez uygulayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, iyileştirici özelliği bol olan bir bitki olduğu için aloe veranın sağlık açısından pek çok faydası vardır. Yine de sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz çünkü sonuçlar hemen ortaya çıkmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • 1. Vogler BK, Ernst E. Aloe vera: A systematic review of its clinical effectiveness. Br J Gen Pract. 1999;
  2. Hamman JH. Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. 2008.
  3. Rodriguez-Fragoso L, Reyes-Esparza J, Burchiel SW, Herrera-Ruiz D, Torres E. Risks and benefits of commonly used herbal medicines in Mexico. Toxicol Appl Pharmacol. 2008;
  4. Manigandan T, Elumalai M, Cholan P, Kaur R, Mangaiyarkarasi S. Benefits of Aloe vera in dentistry. J Pharm Bioallied Sci. 2015;
  5. Christaki E V., Florou-Paneri PC. Aloe vera: A plant for many uses. Journal of Food, Agriculture and Environment. 2010.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.