Yaşam Şeklinize Göre En İyi Smoothie

Yaşam Şeklinize Göre En İyi Smoothie
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bu yazıda, hayat şekline en uygun olan smoothieyi bulmanıza yardım edeceğiz: hareketsiz, hiperaktif, yorucu ve sporcu.

Bu smoothielerin malzemeleri, vücudun ihtiyaçlarına cevap verir, size enerji sağlar ve günün geri kalanında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Günlük Rutininiz Nedir?

Günlük rutininiz, sadece işinizden ibaret değildir. Aynı zamanda, işinizi, kişiliğinizi, aile hayatınızı ve hatta duygularınız da hesaba katmanız gerekir. Bu faktörler günlük yaşamımızı etkiler ve vücudunuz için belirli ihtiyaçlar oluşturur.

Kendini enerji dolu hissetmek için besine ihtiyaç duyan insanlar vardır. Diğer bir taraftan ise, rahatlatıcı ve dengeleyici özellikler sağlayan smoothieler ile kendini daha iyi hisseden insanlar da vardır.

Aşağıda, yaşam şeklinize göre sınıflandırılmış 4 harika smoothieyi sizler ile paylaşacağız.

İhtiyacınıza Göre Harika Smoothieyi Bulmak

1. Hareketsiz Yaşam Tarzı

kadın masa başı çalışıyor

Günlük aktiviteleri arasında çok az aktif olabilen insanlar, bilgisayar başında ya da ofiste çok fazla zaman geçirenlerdir.

Günün büyük bir kısmını hareket etmeden geçirdikleri için, yetersiz kan dolaşımı, sıvı tutulumu ya da fazla kilolu olmak gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalırlar.

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan insanlar için, muazzam idrar söktürücü özellikleri bulunan bu smoothieyi öneriyoruz. Vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olurken şişkinliği de önler.

Tarifi ise şu şekildedir:

  • Ananas: idrar söktürücü, sindirime yardımcı ve iltihap önleyicidir.
  • Kereviz: Karaciğer ve böbreklerdeki zararlı maddelerin atılmasına yarayan harika bir temizleyicidir.
  • Armut: Sıvıyı atar, tatlı ihtiyacını azaltır ve silikon içeriği sayesinde cildi tazeler.

2. Hiperaktif Yaşam Tarzı

Bazı insanların enerji seviyeleri o kadar yüksektir ki, sürekli hareket halinde oldukları aşırı aktif bir yaşam tarzları vardır.

Satış görevlisi, öğretmen, sanatçı ya da müteahhit  gibi herhangi bir iş dalında olabilirler.

Bu tür bir yaşam tarzı için, besleyici ve uyarıcı özellikleri olan bir smoothiye ihtiyaç vardır. Bu sayede, hiperaktif insanlar besin eksiklikleri sorunu yaşamayıp, günün tamamı için yeterli enerjiye sahip olacaklardır.

Ek olarak bu smoothie, kahve ya da gazlı içecekler gibi uyarıcıların aşırı tüketimini engelleyecektir.

  • Muz, sinir sistemine yardım eden çok besleyici bir meyvedir.
  • Kakao, ruh halinize iyi gelir. Hem uyarıcı hem de antioksidandır.
  • Tarçın, kan dolaşımını hızlandıran doğal bir uyarıcıdır.

3. Yorucu Yaşam Tarzı

kadının boynu ağrıyor

Bazı durumlarda, çok aktif yaşam tarzları, ömrümüzü tüketebilir. Yorucu bir yaşam tarzına sahip olan insanlar, günün geri kalanında ihtiyaç duydukları enerjiyi almada sorun yaşar ve hatta yataktan yorgun kalkarlar.

Bu tür durumlar için, vitamin ve mineraller açısından zengin ve canlandırıcı etkiye sahip smoothielere ihtiyaç vardır.

  • Hindistan cevizi bilinen en besleyici meyvelerden biridir. Bu meyve, vitamin, mineral, eser öğe ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Bir smoothie için, Hindistan cevizini blenderdan geçirin.
  • Pancar, yorgunluğu ve halsizliği alır. Ek olarak, yorgunluğa neden olabilecek demir eksikliğinin önlenmesi için de birebirdir.

Bu smoothie, pembe rengi ile tatlı ve kendine has bir görünüme sahiptir. Her ne kadar pancar zaten tatlı olsa da, isterseniz biraz bal da ekleyebilirsiniz.

4. Sporcu Yaşam Tarzı

Yaşam tarzınız, sporcu ya da antrenör gibi ağır fiziksel aktivite gerektiriyorsa, yeterli protein ve karbonhidrat alıp almadığınıza dikkat etmeniz gerekir.

Sabahları içeceğiniz bu smoothie ile, güne enerji dolu başlar ve geriye kalan saatlerde gerekli olan besin maddelerini almış olursunuz.

  • Erik, şeker açısından zengin olduğu için, size bolca enerji verecektir. Aynı zamanda, sıvı tutulmasını engeller, sindirimi kolaylaştırır ve kemiklere güç verir. İçlerindeki suyu atmaları için kuruttuktan sonra, ister çiğ ister püre halinde yiyebilirsiniz.
  • Badem, lezzetli bir kuru yemiş olmasının yanı sıra harika bir sebze proteini kaynağıdır. Ek olarak, kemiklere güç verir ve yaşlanmayı önler.

İçeriğindeki besinlerden en iyi şekilde yararlanmak için, çiğ bademi bir gece öncesinden suda bekletebilirsiniz.

Bu Smoothieleri Ne Zaman İçmeli?

bir bardak smoothie

Bu sağlıklı içecekleri tüketmek için en doğru zaman sabah kahvaltısıdır. Aç karnına tüketebilir ya da diğer besinler ile beraber sabah boyunca içebilirsiniz.

Yüksek şeker oranı size çok enerji vereceği için, bu içecekleri gece içmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Toksinlerden Kurtulmak İçin İçebileceğiniz 6 Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Toksinlerden Kurtulmak İçin İçebileceğiniz 6 Smoothie

Bazen sağlıklı bir beslenme programı uygulamak toksinlerden kurtulmak için yeterli olmayabiliyor. Bu 6 smoothie size yardımcı olabilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.