Aktif Bir Beyin İçin 6 Gıda: Keşfedin

Bitter çikolatanın (ne kadar saf, o kadar iyi) beyin ve kalp sağlığına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Düzenli olarak bitter çikolata yemek kendinizi daha da iyi hissetmenize de yardımcı olur.
Aktif Bir Beyin İçin 6 Gıda: Keşfedin

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Hafızanız nasıl? Strese karşı direnciniz? Konsantre olmakta zorlanıyor musunuz? Hayat tarzı alışkanlıklarınızda bir eksiklik olduğunu ve beyninizin daha fazla enerji ve daha iyi beslenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, o zaman daha uzaklara gitmenize gerek yok. İşte size aktif bir beyin için benimsemeniz gereken birkaç rehber ilke.

Beslenme ve beyin sağlığımızın önemi

Beyne dair önemli bir gerçeği aklımızdan çıkarmamalıyız. Beyin vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin yaklaşık %20’sini kullanan bir organdır. İşte bu yüzden beynimizi ihmal etmemeli ve fonksiyonlarını yerine getirmesine ve olası kan pıhtılaşmasını önlemek için dolaşımına yardımcı olacak gıdalar tüketmeye odaklanmalıyız.

Ayrıca fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilenmemesi için uygun gıdaları da sunmalıyız. Nasıl sabah kahvaltı etmeden evden çıktığımızda kendimizi iyi beslememiş olursak, aynı durum beyin için de geçerlidir.

Kahvaltıyı atlamak veya genel olarak düzgün beslenmemek konsantre olmanızı zorlaştırabilir ve hatta baş ağrısına dahi yol açabilir. Beynimizin daha aktif olmasına, sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olan gıdaları da dikkate almalısınız. Peki bu gıdaların ne olduğunu biliyor musunuz? Not almaya başlayın.

Aktif bir beyin için sağlıklı gıdalar

1. Yulaf ezmesi

üzüm-yulaf

Yulaf ezmesini sever misiniz? Beyniniz için harika bir besindir ve doğal formundan sağlıklı yulaf sütüne kadar istediğiniz şekilde tüketmekte özgürsünüz.

Yulafın içinde beyin için faydalı olan protein ve aminoasit ile beraber doymamış yağ, B1, B3, folik asit ve E vitamini, potasyum, selenyum, fosfor ve magnezyum bulunmaktadır. Beyin fonksiyonlarımızı iyileştirmenin yanı sıra, hafızayı geliştirir ve kalp sağlığı için de ideal bir besindir.

Şu da ilginizi çekebilir: Genç ve Zinde Bir Beyin için 10 Emir

2. Muz

muz

Evde şu an kaç tane muz var? Hiçbir zaman dolabınızdan eksik olmamaları gerektiğini unutmayın. Muz beynimize enerji sağlayan bir glikoz deposudur. Ayrıca içeriğinde B6 vitamini, folik asit ve magnezyum, kalsiyum, fosfor ve tabii ki potasyum bulunur.

Bağırsakları çalıştıran ve kabızlığı önleyen çözülebilir lifi de içinde barındıran enerji deposu çok sağlıklı bir meyvedir. Son olarak B6 vitamini deposu olan muz hafızamızı geliştirir ve ruh halimize de iyi gelir. Ancak dikkat; diyabet hastalarına muz önermiyoruz.

3. Brokoli

brokoli

En sağlıklı ve en çok önerilen sebzelerden biri olan brokoli protein, lif, A, C, E ve K vitaminleri ile B vitaminine ait tüm değerli maddeleri bol miktarda içeren, karnıbahar ve Brüksel lahanası gibi turpgillerden biridir.Bu sebeple, doğal B3 ve B6 vitamini deposu olması hafızamızın gelişmesine yardımcı olur.

Size bir öneri: bu sebzelerden maksimum fayda almak için ya buharda pişirip tüketmeli ya da çiğ olarak tüketmelisiniz.

4. Ceviz

ceviz

Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Ceviz kolesterol seviyemizi düşürmek ve beyin kapasitemizi güçlendirmek için doktorlar tarafından en fazla önerilen kuruyemişlerden bir tanesidir. Peki cevizin sırrı nedir?

Cevizin içinde bol miktarda linoleik asit, omega-3, lif,  B1, B2, B3, B6 vitaminleri, folik asit, magnezyum, bakır, selenyum, flavonoid ve tabii ki E vitamini bulunur. Kalp ve beyin sağlığı için oldukça faydalıdır, ancak kalori endeksi yüksek olduğundan günde üç dört taneden fazla tüketmemeye çalışın.

Şu yazımıza da bir göz atın: Beyin Sağlığı için İpuçları ve Tavsiyeler

5. Sağlıklı yağlı balık

yağlı-balık

Haftada kaç defa balık yiyorsunuz? Balığın yağlı olması önemlidir. Yağlı balığın her daim önerilmesinin sebebi içinde bulunan ve kalp sağlığı ve beyin için oldukça gerekli olan Omega-3 gibi çoklu doymamış eteri yağlar bulunmasıdır.İdeal olarak haftada 3-4 defa yağlı balık tüketmelisiniz. Ailenin tüm üyeleri, hem çocuklar hem de yetişkinler, balık yemeli. Unutmayın!

6. Çikolata

bitter-çikolata

Bu listeye çikolatayı da eklememizden memnun oldunuz mu? Şüphesiz bu liste çikolatasız eksik kalırdı. Ancak tabii ki dikkatli ve dengeli bir şekilde tüketmeli ve en sağlıklı çikolatanın en yüksek kakao oranına sahip olan olduğunu unutmamalısınız. Çikolata yemeye dair en iyi yaklaşımın günde 28 gram yemek olduğu söylenir.

Çikolata çok iyi bir antioksidandır, içinde potasyum, kalsiyum, magnezyum ve tüm B vitamini grupları bulunur. Düzenli olarak ve abartmadan yediğimiz takdirde, çikolata kalp ve beyin sağlığımıza iyi gelen sağlıklı besin maddeleri sağlar.

Bu leziz yiyecekten yalnızca bir ısırık alın ve mutlu olduğumuzda ya da en sevdiğimiz yiyeceği yerken beyin tarafından salgılanan endorfinler sayesinde hemen kendinizi iyi hissetmeye başlayın. Hiç şüphesiz, her gün bir parça çikolata sağlıklıdır!

Daha çok aktif, sağlıklı ve genç bir beyin için, bu gıdaları beslenmenize dahil etmeyi unutmayın. Ayrıca bol su içmeyi ve aktif bir hayat tarzı sürdürmeyi de ihmal etmeyin. Hem fiziksel hem zihinsel yönden aktif olun; merakınızı geliştirmeyi unutmayın. Her gün ilgi alanınıza giren bir uğraşla vakit harcayın ve hayatın sizi heyecanlandırmasına izin verin.

İyi bir uğraş, yeni şeyler öğrenme arzusu ve uygun bir beslenme beyin sağlığınız için mucizeler yaratacaktır. Haydi kendimize bugünden itibaren daha iyi bakmaya başlayalım.

İlginizi çekebilir ...
Beyin Sağlığınız İçin Bırakmanız Gereken 6 Düşman
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beyin Sağlığınız İçin Bırakmanız Gereken 6 Düşman

Beyin sağlığınızın bu düşmanlarnın etkilerine mi maruz kalıyorsunuz? Herhangi kötü bir sonuçla karşılaşmamak için bunları tüketmede sınırlandırmaya...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.