Zinde Bir Beyin İçin 10 Emir

Zinde Bir Beyin İçin 10 Emir

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Belli bir yaşa geldiğinizde saçınıza aklar düşmüş, gözlerinizin etrafı kırışmış ve hatta ellerinizde kireçlenme başlamış olabilir. Ancak tüm bu yaşlanma işaretlerine rağmen, genç ve zinde bir beyin imkansız bir hedef değildir.

Beyninize çözmesi için problemler vermek veya uyarılar göndermek aslında beyin egzersizi yapmanızı sağlar. Beyninizi tıpkı diğer kaslarınız gibi düşünün, yeterli egzersizlerle bu önemli organınız her daim zinde kalabilir. Kaç yaşında olduğunuzun bir önemi olmayacak. Beyniniz hep genç ve zinde kalacak. Bunu nasıl başaracağınızı öğrenmek ister misiniz?

1. Her gün bir saat boyunca yürüyün

yürüyen çıplak ayaklar ve toprak yol

Bu tavsiyeyi belki binlerce defa tekrarladık: Yürüyün, yürüyün, yürüyün ve biraz daha yürüyün. Vücudunuzu hareket ettirin, kalbiniz daha güçlü atsın ve böylece günlük egzersizlerinizi de yapmış olun.

Fiziksel aktivite aslında bilişsel yetersizlikle savaşır, stresi azaltır ve beynin hipokampüs bölgesindeki yeni sinir hücrelerinin gelişimini teşvik eder. Hafızanızı güçlendirir ve sizi duygusal olarak daha iyi hissettirir. Şu an güzel bir yürüyüşe çıkmamak için herhangi bir mazeretiniz var mı?

2. Yeni hobiler edinin

Bir hobiye sahip olmanın ne kadar sağlıklı bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten sevdiğiniz bir şeyle günde birkaç saat uğraşmak, tıpkı beyninize “yakıt” almak gibidir. Nasıl bir hobiye sahip olduğunuzun hiçbir önemi yok; pul veya bozuk para koleksiyonu yapabilir, örgü örebilir, çizim yapabilir, yazı yazabilir veya bahçenizle ilgilenebilirsiniz.

Genç bir beynin en büyük düşmanı sıkıcı rutinlerdir. Her gün aynı şeyleri yapmak bilişsel işlevinizi geriletebilir, bu yüzden ertelemeyin ve hemen sevdiğiniz şeylerle uğraşmaya başlayın!

3. Düzgün beslenin

Beynin en büyük iki düşmanı kötü kolesterol ve kan şekeridir. Doktorların bunamayı bazen “Tip III diyabet” olarak ifade etmeleri sizi şaşırtabilir; ancak bu nörodejeneratif hastalığa beyindeki arterlerin sertleşmesi yol açar. Buna da kısmen yetersiz beslenme neden olur. Bu sebeple daima çeşitli, dengeli ve düşük yağlı öğünleri tercih edin.

4. Bol bol temiz hava alın

Birçok çalışma çok şaşırtıcı bir gerçeğe karşı bizi uyardı: Büyük şehirlerde soluduğumuz hava solunum problemlerinden biraz daha fazlasını beraberinde getirebilir; anksiyete seviyesini arttırabilir ve hatta felce dahi yol açabilir. Mümkün olan her fırsatta kalabalık şehir ortamından kaçın ve temiz havayı solumaya çalışın.

5. Günde 6-8 saat uyuyun

uyuyan insan ve zinde bir beyin

Kronik uykusuzluk, beynin ölümcül düşmanıdır. Zihinsel becerilerinizi kaybetmenize, hafıza kayıplarına, stres ve anksiyete nöbetlerine sebep olabilir. Uykusuzluk ele alınması gereken ciddi bir problemdir; çünkü hem fiziksel hem de zihinsel olarak aktif kalmanın önemli olduğu kadar, beyninizi en az altı saat dinlendirmek de bir o kadar önemlidir.

6. Zinde bir beyin için sigarayı bırakın

Sigara içmenin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğunu söylememize gerek yok. Sigara her sene milyonlarca kişiyi öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda birçok aileyi de sevdiklerinden mahrum bırakıyor. Çevrenizde değer verdiğiniz biri hala sigara içiyorsa, bu tehlikeli alışkanlığı durdurmasına yardım edin.

7. İlişkilerin önemi

sarılan çocuklar iskelede oturuyor

Sağlam ve samimi bir arkadaş çevresi, beyninize harika faydalar sağlayabilir. Sevdikleriniz bir probleminiz olduğunda sizi dinler, ihtiyacınız olduğunda sizi cesaretlendirir, moralinizin düzelmesine yardımcı olur. İyi bir arkadaş grubu, genç ve sağlıklı bir beynin olmazsa olmazıdır.

8. Her gün yeni bir şey öğrenmeye çalışın!

Hayat hakkında daha meraklı olun ve her gün yeni bir şey öğrenin. Günlük deneyimleriniz hakkında konuşmak için neden bir blog yazmaya başlamıyorsunuz? Öğrenmeye açık olun, ancak bu şekilde genç ve zinde bir beyin mümkün olabilir.

9. İyimserliğinizi koruyun

bahçede arkadaşını kucağına almış insan

Olumlu bir bakış açısına sahip olmak, her gün multivitamin takviyesi almak gibidir. Bu, motivasyonunuz için en iyi ilaçtır ve hayatın karmaşasıyla başa çıkmanıza yardımcı olur. Elbette tüm cesaretinizi kaybettiğiniz ya da karanlık bir tünelin içinde yalnız hissettiğiniz birçok olumsuz an yaşamış olabilirsiniz. Ancak olumsuz düşünceler size sadece zarar verir.

10. Zinde bir beyin için hayatı sevin

Duygusal bir sorun yaşadıysanız eğer, kalbinizi dünyaya daimi olarak kapatmayın. Aşk alınan riske her zaman değer. Ancak kendinize bir partner bulma konusuna da saplanıp kalmayın. En önemli şey kendinizi sevmeniz, bunu unutmayın.

Çocuklarınız varsa, onlarla doyasıya vakit geçirin. Evdeki hayvanlarınızla, ailenizle, arkadaş çevrenizle vakit geçirin ve onlar için her zaman en iyisini dileyin. Hepsinden en önemlisi, kendinizi olduğunuz kişi olarak sevmeyi asla unutmayın. İnsanın kendine saygı duyması genç ve zinde bir beyin için çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.