Beyin Sağlığı için İpuçları ve Tavsiyeler

Beyin, merkezi sinir sistemimizin en büyük organı ve tüm vücudumuzun kontrol merkezidir. Aynı zamanda karmaşık düşünce, hafıza, duygular ve dil gibi faktörlerden de sorumludur.
Beyin Sağlığı için İpuçları ve Tavsiyeler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Eğer dinç ve tam fonksiyonlu bir beyin istiyorsak, ihtiyacı olan besinleri ona vermemiz gerekir. Ayrıca, hafıza kaybı ve konsantre olamama gibi sorunlara iyi gelen şifalı bitkiler de vardır.

Beyine iyi gelen yiyecekler

Beyin hücrelerimizi beslemek için, vitamin, mineral ve yağ asidi yönünden zengin yiyecekleri seçmeliyiz.

 • Filizler (alfalfa, yeşil mercimek, brokoli gibi)
 • Kurutulmuş meyveler, özellikle de cevizler (şekli bile beyine benziyor!)
 • Ay çekirdeğinde folik asit bulunur. Bu da beynin performansını arttırıp ani felç risklerini azaltır.
 • Brokoli: özellikle buharda pişirildiğinde, hafıza için harika bir besindir.
 • Yulaf ezmesi: Yulafı kahvaltılarda yiyebilir, suyunu içebilir, veya sebze çorbalarınıza krema ile birlikte katabilirsiniz.
 • Olgun muz: B6 vitamini içerir. Bu vitamin, hafızayı etkileyen bir sinir taşıyıcı olan dopamin sentezine katkıda bulunur.
 • Yeşil çay: Beyin fonksiyonlarını koruyan maddeler içerir.
 • Kakao: Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin üretimini hızlandırır.
 • Buğday filizi: mineral ve antioksidan yönünden zengindir.
 • Keten tohumu yağı: Beyin için gerekli yağ asitlerini içerir
 • Parmesan peyniri:  Hafızayı ve öğrenme kabiliyetini arttıran tirosin maddesini içerir. Tirosin de dopamin sentezini tetikleyicidir.

Şu da ilginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Beyin için Tavsiyeler

Keten tohumu

Koenzim Q10

Bu koenzim enerjinin dönüştürülmesinde ve canlı hücrelere aktarılmasında olmazsa olmazdır. Hücrelerin uzun ömürlü olmasını sağlayarak yaşlanma sürecini de yavaşlatır. Bu özelliği, serbest kökleri etkisiz hale getiren antioksidan gücünden kaynaklanır.

Bu koenzimi doğal olarak üretmemizi sağlayan besinler mevcuttur. Kuru meyveler, ıspanak ve lahana, bunlara iyi birer örnektir. Dilerseniz bunu en az 3 ay gıda takviyesi olarak da alabilirsiniz.

Üç şifalı bitki

Beyinde ve ellerdeki oksijen miktarını arttırmaya yarayan en iyi doğal ilaçlardan biri ginkgo biloba, yani japon eriğidir. Bu bitki beyindeki kan dolaşımını hızlandırarak, zihinsel kapasitenin artmasını sağlar. Hafızamızın kötüleştiğini veya konsantre olmakta zorlandığımızı fark edersek, bu bitkiyi kullanmaya başlayabiliriz.

Ginkgo bilobanın özünü kullanabilirsiniz. Ama arada bir kullanıma ara vermekte fayda vardır. Böylece vücut bu maddeye alışmaz ve biz de ondan faydalanmaya devam ederiz.

Gotu kola, geleneksel Hint tıbbında kullanılan ve vücudun kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu yönü ile, ginkgo bilobaya benzer. Ginkgo biloba kullanımına ara verildiği dönemlerde bu bitkiye geçilmesi iyi olur.

Çoğu zaman yanı başımızda yetişen bitkileri küçümser, görmezden geliriz. Oysa ki bunlar, atalarımız tarafından bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Biberiye, bu bitkilerden biridir.

Biberiye, sinir taşıyıcılara zarar veren serbest kökleri etkisiz hale getiren çok güçlü bir antioksidan olsa da, özellikle hipertansiyon hastalığından muzdarip iseniz, kullanmadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. Biberiye, beynin doğal koruyucusudur.

Eski Yunanlılar, biberiyeyi hafızalarını güçlendirmek için kullanırlardı. Hatta öğrenciler, sınavlara girmeden önce kafalarına biberiyeden yapılmış bir taç takarlardı.

Bu yazımıza da bir göz atın: Aktif bir Beyin içi 6 Gıda

Nane esanslı yağ

Nane esanslı yağlar, kolayca bulup kullanabileceğiniz, beyin fonksiyonlarını arttıran ürünlerdir. Bu yağın bir kaç damlası ile şakaklarınıza nazikçe masaj yapınız. Bu sizi ferahlatmakla kalmayıp, hoş bir koku da verecektir.

Nane

Dengeyi kurun

Her şeyde olduğu gibi, vücudumuzdaki organların da düzgün çalışabilmesi için düzenli olarak kullanılmaları gerekir. Bu nedenle beynimizi, ileri yaş veya hareketsizlik ile gelen hiç kullanmamak ve stresten kaynaklı aşırı yormak arasında bir denge kurmalıyız.

Beyni çalıştırmak için, sudoku, hafıza oyunları, kart oyunları oynayabilir, liste ezberleme ve okuma anlama egzersizleri gibi şeyler yapabilirsiniz.

Öte yandan, eğer zihniniz çok doluysa, güneşlenme, doğa ile baş başa kalma, derin nefes egzersizleri gibi aktivitelerde bulunabilir, veya bir masaj terapistinden yardım alabilirsiniz.

Eğer akşam saatlerinde dünya ile bağlarınızı koparamıyor ve beyninizi sürekli meşgul ediyorsanız, çarkıfelek çiçeği veya kedi otu demleyip içebilirsiniz. Gece yatmadan önce bir kaç dakika zihninizi boşaltmaya çalışın. İşyerinde olan her şey orada kalmalıdır, bunu unutmayın.

Zihninizi dinlendirmeyi bilmek, en az onu kullanmayı bilmek kadar önemlidir.

Görseller, wiccked ve mohammadali’ye aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.