Yürüyüş Yaparak Depresyon İle Savaşın

Düzenli egzersizlerin beden sağlığına iyi geldiği uzun zamandır bilinen bir gerçek. Fiziksel aktiviteler kanser, kalp ve beyin hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ile, düzenli fiziksel aktivitelerin akıl sağlığına da iyi geldiği ortaya çıktı.
Yürüyüş Yaparak Depresyon İle Savaşın

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yürüyüş gibi egzersizler, insanların depresyon ile savaşmalarına yardımcı olur. İnsanlar bunalımda veya endişeli olduklarında, hayatları üzerinde kontrol sağlayamadıklarını düşünürler. Egzersiz, vücudun kontrolünün kişide olmasını sağlar, bu da yaşantılarımız üzerinde hakimiyet kurmanın ilk adımıdır.

Kimler hangi egzersizleri yapmalı?

Depresyonda olan her birey, düzenli egzersizin getirdiği nimetlerden faydalanabilir. Ama özellikle hafif depresyonda olanlar için çok faydalı olacaktır. Egzersizin türüne gelince, uyum sağlayabildiğiniz ve yeteri kadar yapabildiğiniz bir tür olmalı. Yaptığınız egzersiz hoşunuza gitmeli. Aksi takdirde motive olmak zorlaşacaktır.

Ne kadar sıklıkla egzersiz yapmalıyım?

Sağlıklı kalmak için, yetişkin insanlar haftada 150 dakika normal veya yoğun tempoda hareket etmelidir. Eğer uzun zamandır hareketsiz iseniz, günlük rutininize azar azar hareket eklemelisiniz.

15 dakikalık bir yürüyüş bile rahatlamanızı ve zihninizi boşaltmanızı sağlayacaktır. Unutmayın, herhangi bir egzersizi yapmak, hiç yapmamaktan daha iyidir.

Şu da ilginizi çekebilir: Depresyonu Alt Etmek için 3 Yol

Nasıl başlarım?

Grup sporlarına katılabilir, bir spor salonundan yardım alabilirsiniz. Ya da günlük yaşantınıza daha fazla hareket katabilirsiniz. Bir yere giderken araba yerine bisiklet kullanmayı deneyin, bu bile günlük yaşamınızda ve sağlığınızda büyük bir değişime yol açabilir.

Düzenli olarak yapabileceğiniz bir alışkanlık edinin. Unutmamanız gereken en önemli şey, eğer egzersiz yapmayalı epey zaman olmuşsa, azar azar başlamaktır. 15 dakikalık yürüyüşler ile başlayabilirsiniz. Sonra bu süreyi 30 dakikaya çıkarırsınız.

Zamanla yürüme hızınızı arttırabilirsiniz, bu daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Ne tür egzersiz yapıyor olursanız olun, içinize sinsin yeter.

Egzersiz programı alın

Eğer çok uzun zamandır hareketsiz yaşayan biri iseniz, veya egzersizin sağlığınız üzerine etkileri konusunda endişeleniyorsanız, bir doktora danışarak egzersiz programı yazdırın. Depresyon dahil, bir çok hastalığa tedavi olarak düzenli egzersiz reçeteleri yazılıyor.

Depresyonun bir çok tedavisi vardır. Bunların arasında konuşma terapileri, antidepresan ilaçlar ve kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcut.

Eğer iki haftadan uzun süredir bunalımda hissediyorsanız, durumunuzu anlatmak için bir hekime başvurun. Onlar sizin için en uygun depresyon tedavisini belirleyecek ve o doğrultuda yönlendireceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.