Birden Çok Fayda Sağlayan 5 Spor Türü

Spor yapmak sağlığınız için çok önemlidir. Ancak bazı spor türleri diğerlerine göre daha çok fayda sağlayabilir. 
Birden Çok Fayda Sağlayan 5 Spor Türü

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazı spor türleri sağlığınız için birden çok fayda sağlayabilir.

Spor yapmanın genel olarak sağlıklı bir aktivite olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kendiniz için daha belirli bir şey arıyor olabilirsiniz. Örneğin gücünüzü arttırmak, zihninizi sakinleştirmek, daha iyi nefes almak veya esnekliğinizi geliştirmek için farklı spor türlerini deneyebilirsiniz.

Vücudunuzun ihtiyacına ve ne istediğinize bağlı olarak bazı spor türleri sizin için daha iyi olabilir. Bugün bu yazıda sizin için çeşitli faydaları olabilecek farklı spor türlerinden bahsedeceğiz. Belki de bazılarını daha önce hiç denemediniz.

Birden çok fayda sağlayan spor türleri

İlginizi çekebilecek birçok spor türü olmasına rağmen bu yazıda sizin için bunlardan sadece 5 tanesini seçtik. Bu 5 spor türünün sağladığı faydaların ilginizi çekebileceğini düşündük.

Her bir spor türünün size ne tür faydalar sağlayacağını öğrenmeniz, kendiniz için en doğru olan spor türünü seçmenizi kolaylaştıracak. Bu farklı spor çeşitlerini öğrenmeye hazır mısınız?

1. Tenis

tenis topu ve ayak

Belki de bu sporu daha önce herhangi bir yerde yaptınız. Tenis oynadığınız zaman enerjinizi zirvede hissettiğinizi hatırlarsınız, veya nasıl keyif aldığınızı hala unutamıyorsunuz.

Eğer böyleyse, bu sporu günlük rutininize eklediğiniz zaman hayatınızın nasıl değişeceğini hayal edin. Tüm bunlara ek olarak, bu spor tek başına yapılamadığından sosyal becerilerinizi de artıracaktır.

Tenis, zekayı ve genel anlamda koordinasyon becerinizi geliştirir. Bu durum sizin için oldukça olumlu sonuçlar doğurur, çünkü bu sayede karar verme becerileriniz de gelişmeye başlar. Kısacası bu spor vücudunuzdaki her kasa iyi geliyor, beyninizdekiler de buna dahil.

2. Yoga

yoga yapan insanlar

Bu yazıda bahsedeceğimiz bir diğer spor türü de yogadır.

Hız yerine uzun süreli çaba gerektiren bu sporu esnek olan kişiler daha kolay gerçekleştirebilmektedir. Ancak birçok farklı yoga pozisyonu bulunmaktadır. Yeteri kadar esnek olmasanız da pratik yapa yapa zamanla vücudunuz esnemeye başlayacaktır. 

Yoga aynı zamanda ciğerlerinizi geliştirerek ve vücudunuza daha çok oksijen sağlayarak nefes alma becerinizi de iyileştirir. Diğer taraftan, yoga yaparken sadece ana odaklanırsınız. Bu da stresi en iyi azaltan yöntemlerden birisidir.

Yoga iyi hissetmenize yardımcı olur, bu sayede daha kaliteli bir hayata sahip olursunuz.

3. Doğa yürüyüşü

doğa yürüyüşü yapan adam

Birden çok fayda sağlayan bir diğer spor türü de doğa yürüyüşleridir. Yürüyüş yapmayı seviyor olabilirsiniz ve bu nedenle sık sık şehirde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ancak doğa yürüyüşleri her zaman diğer yürüyüşlerden daha faydalıdır. Bunun nedeni, tabii ki ruh sağlığınıza diğer sporlardan çok daha iyi gelmesidir.

Şehrin o alıştığınız ritminden çıkıp, doğanın içinde özgürlüğün tadını çıkarmanız ruh sağlığınız için hayati faydalar sağlar. Doğanın içinde özgürce nefes almak hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Bu spor türü enerjinizi en baştan yenilemenizi ve duygusal anlamda güçlenmenizi sağlar.

Bu yürüyüşlerde, ağaçların içinde nefes alarak doğayla iletişime geçersiniz. Bu eylem sizi derinden rahatlatır ve o an sadece etrafınızda olan şeylerin tadını çıkarmaya odaklanırsınız. Bu sayede anı yaşamış olursunuz. Tüm bunlara ek olarak, doğa yürüyüşleri vücudunuza oksijen sağlamanın en iyi yoludur. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır. 

4. Koşmak

koşu yapan kız

Koşu, her gün kolaylıkla yapabileceğiniz oldukça etkili bir spor türüdür. Bu spor türü duruşunuzu iyileştirir, size hız kazandırır ve zihninizi berraklaştırır. Bu spor sayesinde hem kaslarınızı hem de eklemlerinizi güçlendireceksiniz. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı en iyi önlemlerden biri yine koşmaktır.

Tüm bunların yanında, koşmak genel olarak motivasyonunuzu arttıran bir spor türü de olabilir. Mesela bir maratonda koşmaya karar vererek hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda bir adım atmış olursunuz. Bu durumun sonucunda motivasyon kazanarak hayatınıza birçok fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca maratonda koşmak oldukça eğlenceli bir aktivitedir.

5. Yüzmek

yüzen kız

Yüzmeden bahsetmeden bu listeyi sonlandıramazdık. Bu spor size sayısız fayda sağlar. Yüzme, spor türleri arasında en ”kapsamlı ve tam” spor türü olarak kabul edilir. En güzel tarafı da, neredeyse herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir olmasıdır. Yaşlılar, yetişkinler ve çocuklar için oldukça uygun bir spor türüdür.

Yüzerken neredeyse tüm kaslarınız aynı anda çalışır. Yüzerken düzgün bir şekilde nefes almayı öğrenirsiniz ve bu sayede koordinasyon becerileriniz de gelişir. Ayrıca dış dünyadan kopmak için de idealdir.

Suyla temas etmek insana her zaman keyif verir. Yüzerken kaygılarınız sizden uzaklaşır, sanki bulutların üstünde kaydığınızı hissedersiniz.

Bu sporlardan herhangi birini yapıyor musunuz? Bu sporları istediğiniz herhangi bir yerde kolaylıkla yapabilirsiniz. Birden çok faydayı size aynı anda sağlayan bu spor türlerini görmezden gelmemeye çalışın. Bu spor türleri size sadece fiziksel anlamda faydalar sağlamaz, aynı zamanda ruh halinize de iyi gelir. Günden güne daha stresli ve endişeli bir topluma dönüşüyoruz. Bu sporlardan herhangi birini yaparak bu olumsuz durumdan daha az etkilenebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Christina de Oliveira Matos; Adriana Fumi Chim Miki; Pino Medina Brito; Adalberto dos Santos Júnior (2015). El Senderismo como Dinamizador de la Competitividad del Destino Turístico: Un Análisis
    de las Oportunidades de la Ciudad de Pelotas (Brasil). https://www.redalyc.org/pdf/4735/473547038004.pdf
  • Karina Pilar Ordóñez Quito; David Alejandro Salazar Lluvisaca (2015). Estudio de los beneficios de la natación en el desarrollo psicomotor en niños de entre 7-11 años de la Unidad Educativa Victor Gerardo Aguilar, en el año 2014 (Ecuador). https://dspace.ucuenca.edu.ec/bitstream/123456789/23437/1/TESIS.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.