Dikkat Edin: Bu Özellikler Çocuğunuzun Öğrenme Zorluğunun Olduğunu İşaret Edebilir

Öğrenme zorluğu çok erken yaşlarda ortaya çıkar ve sıklıkla çocuğun bununla birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken bir şeydir. Erken fark etmek önemlidir. Yazıda, bu durumun karakteristik özelliklerini öğrenin.
Dikkat Edin: Bu Özellikler Çocuğunuzun Öğrenme Zorluğunun Olduğunu İşaret Edebilir

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Angelica dört yaşında ve ilk kez okula gitti. Sınıfta diğer çocuklarla konuşmuyor veya paylaşmıyor. Ayrıca öğretmenin talimatlarına uymuyor gibi görünüyor. Okul psikologu ve öğretmen, Angelica’nın ebeveynleri ile bir görüşme ayarladılar, çünkü onun muhtemelen öğrenme zorluğu olduğunu anladılar.

Kısa bir süre sonra, Angelica’nın ebeveynleri üç ayrı sebepten okula çağrıldı. Angelica evde konuşkan bir halde ve annesinden ve babasından öğrenmeye ilgi duyuyor. Ancak okulda bu olmuyor.

Baskı, Angelica’nın ebeveynleri üzerinde oluşmaya başlıyor ve onu bir nöro çocuk doktoruna götürüyorlar. Bir değerlendirmeden sonra, doktor anormal bir şey olmadığını söylüyor. Angelica, sadece birçok çocuğun olduğu gibi sınıf arkadaşlarından farklı.

Kısa bir süre sonra bir “mucize” meydana geliyor. Angelica sosyalleşmeye başlıyor, derslerine ilgi gösteriyor, öğretmenleri ve sınıf arkadaşları ile hevesle etkileşime giriyor.

Her çocuk kendi hızındada öğrenir

yemek yapan anne ve çocuk

Yukarıdaki hikaye birçok ebeveyn, çocuk, öğretmen ve sağlık uzmanı tarafından deneyimlenmiştir. “Her çocuk kendi hızında öğrenir” demek yaygın olsa da, anksiyetenin bir problem olmamasına rağmen bizim problem varmış gibi görmemizi sağlaması ise yaygın bir şeydir.

Okula başlamak her türlü sorunu beraberinde getirir, ancak bunların çoğu zaman içinde çözülebilir. Okul öncesi eğitim eğlencelidir, çocuklar oyun yoluyla öğrenirler ve öğretmenler onlarla daha yakın ve kişisel etkileşime sahiptir.

Çocuklar büyüdükçe, okul dersleri daha karmaşıklaşır, çalışmaları çoğalır ve okul ilişkileri yeni ve farklı tonlar alır. Çocuk yetenekleri ve sınırlamaları konusunda daha bilinçli hale gelecektir. Bazıları için bu iyi, diğerleri için ise çok da değildir.

Öğrenme zorluğu ne zaman tespit edilir?

Öğrenme güçlüğünü daha erken fark etmenin daha iyi olduğunu söyleyen bazı profesyoneller olacaktır. Bununla birlikte, küçük çocuklarda yanlış bir teşhis yapma riski de vardır. Bir uzman, tercihen çocuğun okulda üçüncü yılına veya 7 ya da 8 yaşına geldiğinde bir öğrenme güçlüğü olup olmadığının teşhisini verebilir.

Öğrenme zorlukları bilginin işlenmesini etkiler. Örneğin, bir çocuk okumayı veya yazmayı öğrenmekte yavaş olabilir ve matematikle ilgili problem yaşamaya eğilimlidir. İçeriğin ne olduğunu anlayabilirler, ancak doğru şekilde ifade etmekte zorluk çekebilirler.

Bu sadece okul performanslarını değil, aynı zamanda diğerleriyle olan ilişkilerini de etkiler.

Öğrenme zorluklarının ilk belirtileri

çocuğa çizim yaptırmak

5 yaşından küçük çocuklar için, aşağıdaki öğrenme güçlüğü belirtilerini ayrıntılarıyla açıkladık. Ancak, tahammül etmeliyiz, umutsuzluk yapmamalıyız. Sabrınızı geliştirmeli, çocuğunuzu gözlemlemeli ve nasıl geliştiklerini görmelisiniz. İşaretler ise:

 • Yazma, yırtma, yürüme, kesme, düğmeleme, fermuarlama veya bağcık bağlama gibi motor problemlere sahip olmak.
 • Basit talimatları takip etmekte zorlanırlar ve onları yapamazlar.
 • Konuşmada gecikme, telaffuz problemleri vardır ve yeni kelimeler öğrenmede zorluk çekerler.
 • Okumayı öğrenmek, sayıları, alfabeyi, haftanın günlerini, renkleri ve geometrik şekilleri anlamak onlar için çok zordur.
 • Konsantre olmak veya dikkat etmekte zorluk yaşarlar.
 • Okul aktiviteleri ya da diğer aile ve sosyal aktiviteler için bıkmış bir halleri vardır ş ya da isteksiz hissederler.

Daha büyük çocuklarda öğrenme güçlüğü işaretleri

 • Dersleri hakkında konuşmak ve bir görevi yapmakta uzun zaman harcamak istemezler.
 • Kolayca sıkılırlar ve okula ilgileri yoktur.
 • Okulda kötü veya saldırgan davranışlar.
 • Duygularını tanımlamak ve ifade etmek için zorlandıklarının işaretleri görülür.
 • Uyumakta ya da yemek yemekte zorluk çekerler.

Öğrenme zorluğu olan çocuklar

çocuğa bir şeyler öğreten kadın

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar normal veya normalin üzerinde zekaya sahiptir. Ancak, bildiklerini ifade etmekte zorlanırlar. Belli başlı konuları öğrenmede sorun yaşadıklarından, genellikle hayal kırıklığına uğramış ve kızgın hissederler.

Bu duygular, benlik saygısını olumsuz yönde etkileyebilir. Depresyondan da muzdarip olabilirler, çünkü ne elde etmek, söylemek, yazmak veya yapmak istediklerini biliyorlar, ancak bunları yapmak onlara çok zor geliyor.

Bazı durumlarda, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar disleksi, diskalkuli veya her ikisi gibi özel ihtiyaçları da sergilerler. Bu şüphesiz doğru bir teşhis için yardımcı olur.Aynı zamanda ilgi eksikliği de gösterebilirler, ancak bu onların dikkat eksikliği bozukluğu olduğu anlamına gelmez.

Çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim?

 • Öğrenme zorluklarının ömür boyu olacağını öğrenin ve kabul edin. Ancak, bunun için endişelenmeyin. Doğru yardım ile çocuğunuz mutlu ve sağlıklı olmayı öğrenecek ve büyüyecek.
 • Çocuğunuzun öğretmeni, semptomları tespit etmeye ve uygun bir öğrenme ortamı oluşturmaya yardımcı olabilir, ancak tanı koyamazlar.
 • İyi bir teşhis ve müdahale, çocuğunuzun akademik yaşamı üzerinde çok olumlu bir etki yaratacaktır.
 • Öğrenme zorluğunu tespit etme testleri uzmanlar tarafından gerçekleştirilir: psikologlar, çocuk nöro psikologları, uzman çocuk doktorları veya psikiyatristler.
 • Öğrenme zorluğu olan çocuklar hala öğrenebilir. Sadece yeteneklerine ve tercihlerine odaklanmalısınız. Bu onların öz saygılarını inşa edecektir.
 • Onları azarlamak veya cezalandırmak bu çocuklarla iyi sonuçlar vermez. Aslında problemi daha da kötüleştirebilir.
 • Çocuğunuz, limitleri yüzünden bir sinir krizi geçiriyor veya ağlıyorsa, onların yanında kalın. Onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin ve onlar için kolay olmayan bir şeyi ne kadar çok denemeleri gerektiğini hatırlayın.

Anne ve baba için

Çocukları öğrenme güçlüğü ile yetiştirmek streslidir. Yardıma veya psikolojik desteğe ihtiyacınız varsa, bu yardımı alın. Çünkü çocuğunuz anne ve babanın iyi oluşundan da faydalanacak.

Lütfen, çocuğunuzun öğrenme zorluğunu, başka bir çocukla, özellikle erkek veya kız kardeşi ile karşılaştırmayın. Çocuk bunu takdir edecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Barallobres, Gustavo. (2016). Diferentes interpretaciones de las dificultades de aprendizaje en matemática. Educación matemática28(1), 39-68. Recuperado en 29 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-58262016000100039&lng=es&tlng=es.
 • Navarro Soria, I., González Gómez, C., Álvarez Teruel, J. D., Fernández Carrasco, F., & Heliz Llopis, J. (2014). Detección de dificultades de aprendizaje e implicación de las familias en la intervención.
 • Sánchez, C. (2004). Las” dificultades del aprendizaje”: un diagnóstico peligroso y sus efectos nocivos. Educere8(24).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.