Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Anksiyete bir tehdite karşı verilen normal bir tepkidir, anca gerçek bir tetikleyici sebep olmadan düzenli olarak ortaya çıkar. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini ve nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmenin zamanı geldi.
Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Anksiyete hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler var. Bu sayede bu sıkıntı verici urumla daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Çoğu insan hayatında bu durumu en az bir kez yaşamıştır: kalp atışlarınız hızlanır, alarmda olursunuz, tehdit veya tehlikede hissedersiniz, nefes almakta zorlanırsınız, boğazınızda boğucu bir his oluşur. Bu anksiyete olarak bilinir.

Ancak zaman zaman sizi bunaltan bu sıkıntılı durumla başa çıkmak zor. Özellikle de anksiyetenin ne olduğunu anlamamıza engel olan mitler göz önüne alındığında.

Çoğu insan sadece semptomlarını bilmekte, ama arkasında başka bir şey daha var mı?

Anksiyete hakkında ilginç gerçekler

1. Anksiyete bir hastalık değildir

anksiyete hakkında ilginç gerçekler

Anksiyeteyi bir hastalık olarak düşünebiliriz çünkü bazen bu durumdan acı çekenleri güçsüz durumda bırakır. Zaman zaman, korkutucu görünür ve etraftaki insanlar neler olduğunu anlamaz.

Ama bu onu bir hastalık kılmaz.

  • Bazıları bunu sık ve kontrol edilemez bir şekilde yaşarken, bedeniniz ve aklınızın yanlış bir şekilde çalışmadığını unutmamalısınız.
  • Bununla başa çıkmanıza yardımcı olacak farklı stratejiler öğrenmeli ve hayatınızı kontrol etmesine izin vermemelisiniz.

2. Anksiyete yüzünden ölebilir miyim?

Anksiyete duyguları ortaya çıktığında, ölecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Aniden, boğazınız kapanır ve iyi nefes alamaz olursunuz.

Ancak böyle düşünmek sadece semptomları daha da kötüleştirecektir. Belirtileri yoğunlaştıracak ve daha da kötü hissetmenize neden olacaktır.

Sonuçta, vücudunuz bir tehlikeye tepki veriyor, ancak gerçek tehlike nerede? Aslında güvendesiniz; iyisiniz. Bu sadece vücudunuzun korkuya tepkisi.

Kaygıdan ölemezsiniz, çünkü kendisi de semptomları da öldürmez. Unutmayın: Vücudunuzda hissettikleriniz, korktuğunuz şeylere yol açmaz.

Havasız kalmayacaksınız. Boğazınız kapanmayacak. Korkunuz, vücudunuzun nasıl yanıt vereceğini öğrenmek için ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

3. Bu, tehdide karşı normal bir tepkidir

bankta oturan hüzünlü kadın

Anksiyete, kendinize veya sevdiğiniz birine karşı bir tehditle karşılaşmaya hazırlanmak için normal bir tepkidir. Bu nedenle, herkes bir noktada bunu deneyimler.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, vücudunuzun tepkisi işini yapmaz.

Bu, hiç bir tehdit teşkil etmeden ve kışkırtacak bir durum olmadan ölçüsüz bir tepki verilen zamanlarda açığa çıkıyorsa, artık bununla nasıl başa çıkacağınızı ve kontrol edeceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiştir.

Yararlı olmadığında ve sizi rahatsız ettiğinde, korktuğunuz şeyin ne olduğunu, henüz nelerin üstesinden gelmediğinizi veya ne tür sorunlarla karşılaştığınızı anlamanız gerekir.

Böylece onlara değinmeye başlayabilir ve sağlıklı bir şekilde yüzleşmeyi öğrenebilirsiniz.

4. Anksiyete sizin için önemli değişikliklere neden olur

Anksiyete hakkında bilmeniz gereken bir diğer şey de vücudunuzda çok önemli değişikliklere yol açmasıdır.

Bilişsel bakış açısına gelince, imgeler ve düşünceler aklınızdan geçerek bu cevabı sadece aktifleştirmekle kalmaz, aynı zamanda sizin kaçmanıza yönelik bir plan düşünmenize de neden olur.

Motor yönüyle ilgili olarak, kaslarınız ve vücudunuz, aklınızın ne yapması gerektiğini emretmek için (koşmak, kaçmak, saklanmak, savaşmak gibi) hazırlanır ve gerilir.

Dolayısıyla, bu diğer süreçleri etkileyebilir. Bunlar, kalbin hızlanması, terleme, baş ağrısı veya sindirim sistemi sorunları gibi fizyolojik yönleri olan şeylerdir.

Unutmayın: vücudunuz bir tehdide tepki göstererek mümkün olduğunca bunnla yüzleşebilir. Ancak, aslında herhangi bir tehlike olmadığında, vücudun nasıl düzgün yanıt vereceği öğretilmelidir.

5. Zamanla geçtikçe sağlığınız etkilenebilir

anksiyete hakkında bilmeniz gerekenler

Anksiyete gerçekten doğal olarak ortaya çıkar ve gerçekleşmemesi gerektiğinde bile olumsuz bir deneyim olmak zorunda değildir.

Bu tepki, vücudunuzun yavaşlamanız, daha sağlıklı beslenmeniz, daha fazla egzersiz yapmanız ve kendinize daha fazla zaman ayırmanızın zamanı olduğunu size söyleme biçiminiz olabilir.

Ancak, uzun süre anksiyete ile yaşamak, sağlığınız üzerinde taşınmaz bir etki yaratabilir. Ne yazık ki bağışıklık sisteminizin zayıflamasına, depresyona, uykusuzluğa ve kısa süreli hafıza kaybına yol açabilir.

Kaygınızın kökenini bilmek, köklerinden çıkarmanıza ve normal şekilde çalışmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Semptomları görmezden gelmek, herhangi bir şey yapmamak ya da sadece ilaçlarla örtmek, problemi kendi başına ortadan kaldırmaz.

Sorunun kökü ile ilgilenmeniz gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.