Güne İyi Başlamak ve Stres ile Savaşmak için 7 Yol

Gününüzü daha pozitif ve az stresli geçirmek için biraz daha erken kalkmaya ne dersiniz? Erken kalkmak, size koşturmaktan kurtulmak için gerekli zamanı verecektir. Şimdi güne nasıl başlayacağınızla ilgili diğer tüyolara göz atalım!
Güne İyi Başlamak ve Stres ile Savaşmak için 7 Yol

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Stres, hayatın bir parçasıdır. Bu his insanlarda savunma mekanizmasının bir parçası olarak çalışır: günlük hayatta karşılaştığınız zorluklara çok daha iyi adapte olmanızı sağlar.

İyi yönetildiğinde ve kontrol edildiğinde stresin faydalı olduğunu unutmayın: Problemleri çözmeniz için gerekli enerji, güç ve motivasyonu size verir ve küçük günlük sıkıntıları daha iyi karşılamanızı sağlar.

Fakat kontrolünüz dışına çıktığında ve arttığında problem haline gelir ve beyninizde tehlike hissi ağır basar.

Günlük stres, kronikleşip sizi savunmasız bırakana kadar artar ve anksiyete, kas ağrısı, baş ağrısı, yüksek tansiyon gibi birçok sorunu beraberinde getirir. Bunu engellemek veya minimuma indirmek için size sabahları kullanacağınız 7 tüyo vereceğiz. İhtiyaçlarınızı en iyi karşılayanları seçin ve gününüzü daha sağlıklı bir şekilde geçirmeye başlayın.

1. Biraz daha erken kalkın

Uykunuzdan bir saat eksiltmek kolay olmadığı gibi her gün yapması da pek mümkün değil. Fakat en azından yarım saat erken kalkmayı deneyebilirsiniz.

Daha erken kalkmak için birçok sebep var ve bazılarını oldukça şaşırtıcı bulabilirsiniz:

 • Sizi yavaşlatacak ve acele etmenizi engelleyecektir (Evden telaşla çıkmak stresi artırır).
 • Daha erken ve sakin uyanmak anda olmanıza, bulunduğunuz zaman ve mekanın bilincine varmanıza yardımcı olur.
 • Stresinizi ve anksiyetenizi düzenlemenize yardımcı olacak basit egzersizlere zaman ayırabilirsiniz.

2. Bir bardak suyu küçük yudumlarla için

Dışarıya odaklı günler geçiriyorsunuz: başkalarının sizden bekledikleri, yapılmayı bekleyen işler, sizin başkalarından bekledikleriniz… Bakış açınızı değiştirmeli ve içinize, vücudunuza ve zihninize bakmalısınız. Arınmaya ve oksijen almaya ihtiyaçları var.

Bunu yapmanın bir yolu ise sabah ilk iş olarak bir bardak su içmek, yavaşça ve acele etmeden.

3. 5 dakika meditasyon yapın

Meditasyon yaşam kalitenizi artırır ve beyniniz için oldukça iyidir. Sizi rahatlatarak gerginliğinizi atmanıza, iç dünyanıza dönmenize ve anksiyetenizi kontrol altına almanıza yardımcı olur.

Fakat meditasyonun her gün yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Bir hafta içinde büyük olasılıkla sonuç alamazsınız, fakat bir süre sonra zihniniz kendiyle bağlantı kurabilmek için dışarıyla bağlantıyı kesmeyi öğrenecektir.

4. 10 Dakika Egzersiz Yapın

Bunun için sabahları sadece 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Uyanıp bir bardak suyunuzu içip meditasyonunuzu yaptıktan sonra, yapabileceğiniz en iyi şey birkaç lunge hareketi, biraz yürüyüş ya da ip atlamak olacaktır.

Aktivitenin yoğunluğunu önemsemeden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Kan dolaşımınız hızlanacak, kalbiniz güçlenecek ve stresin yan etkileriyle mücadele etme yeteneğiniz gelişecektir.

5. Stres Karşıtı Kahvaltı

Güne doğru şekilde başlamak istiyorsanız vücudunuzu doğru besinlerle beslemelisiniz. Bazı yiyecekler içerdikleri yüksek antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve strese doğru tepkiler vermenizi kolaylaştırır.

Bu konuda size yardımcı olacak besinleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu besinleri kahvaltınıza dahil etmeye başlayın:

 • Yulaf ezmesi
 • Portakal
 • Yumurta
 • Bitter çikolata
 • Avokado
 • Yaban mersini
 • Fındık
 • Papatya çayı

Daha fazlası için buraya da göz atabilirsiniz: Kahvaltıda Kinoa, Elma ve Tarçın Yemenin Faydaları

6. Gününüzü gözünüzde canlandırın

Gün içinde yaşayacağınız stres ile mücadele etmenin mükemmel bir yolu ise gününüzü gözünüzde canlandırmaktır. Günün nasıl geçmesini istediğinize karar verin. Aşağıdakiler gibi pozitif şeyler düşünün:

 • Bugün sakin bir gün geçireceğim.
 • Hiç kimse veya hiç bir şey iç huzurum ile benim arama giremeyecek.
 • Günümle baş edebilirim ve kimsenin beni üzebilecek gücü yok.
 • Güçlü özelliklerimi, ne kadar kıymetli olduğumu biliyorum, hiç kimse veya hiçbir şey beni zayıf hissettiremez.
 • Bugün sorumluluklarımı yerine getirebileceğim zamanım olacak fakat aynı zamanda kendim olmak, rahatlamak, ve sevdiğim şeyleri yapmak için kendime de zaman ayıracağım.

7. Evinizden pozitif duygularla ayrılın

Saçma gibi gözükebilir fakat düşündüğünüzde olmadığını anlayacaksınız. Ne sıklıkla evinizden kötü düşüncelerle ayrılıyorsunuz? Eşinizle bir tartışma, çocukları acele ettirmek, ya da sizin günün kötü geçeceğiyle ilgili kendi düşünceleriniz…bütün bunlar kesinlikle sizi strese sokacaktır.

Kapıdan dışarı yanınızda taşıyacağınız olumlu düşünceler ile çıkın. Ailenize onları sevdiğinizi söyleyerek veda edin. Bu kelimeler kalbinizde gün boyu kalacak ve size motivasyon sağlayacaktır.

Kendinizi güzel bir gün geçireceğinize, mutlu olmayı hak ettiğinize ikna edin. Sakin bir zihin, dengeli bir hayat getirir.

Şimdi bu tüyoları pratiğe dökmek için çaba gösterin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.