Boş Mideye Su İçtiğiniz Zaman Ne Olur?

Suyun sizin için iyi olduğunu biliyorsunuz, fakat boş mideye su içmenin sağlığınız için çok iyi olduğunu da biliyor muydunuz? Bunun şaşırtıcı faydalarını bu makalede öğrenin.
Boş Mideye Su İçtiğiniz Zaman Ne Olur?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Boş mideye su içmek, Japonların büyük çoğunluğunun kültürüne derinden kök salmış bir şey. Genler önemli bir etken olsa da, bazıları bu alışkanlığın Japonların ince, fit ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Kesin olan bir şey var: Oruç tutarken su içmek, çeşitli rahatsızlıklara çözüm sağlıyor. Peki boş mideye su içtiğinizde gerçekten ne oluyor? Gelin buna birlikte bakalım.

1. Toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur

su içmek

Su doğal olarak bağırsak hareketlerini uyarır. Gece boyunca, vücudunuz bir tamir süreci geçirir ve tüm toksinlerden kurtulur.

Bundan dolayı, boş mideye su içtiğinizde, vücudunuzun zararlı toksinlerden kurtulmasına yardımcı olursunuz, böylece onu taze ve sağlıklı tutabilirsiniz.

Ayrıca bol miktarda su içmek kas hücrelerinin ve yeni kan hücrelerinin üretimini arttırmaya yardımcı olabilir. Her ikisi de toksinlerden arınmanıza yardımcı olur.

2. Metabolizmanızı geliştirir

boş mide

Oruç tutarken su içmek, metabolizma aktivitenizin en az % 24 oranında artmasını sağlar. Sıkı bir diyet yapıyorsanız, metabolizma oranlarının yüksek olması, sindirim sisteminizin lehinize çalışacağı anlamına gelir.

Yiyecekleri daha hızlı sindirerek diyetinizi daha kolay uygulayabilirsiniz. Sabah kalktıktan hemen su içmek kolonunuzu temizlemenize de yardımcı olur.

Bu alışkanlık ile vücudunuzun besin maddelerini emmesini kolaylaştırabilirsiniz.

3. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur

Boş mideye su içerek, vücudunuzdan toksinleri atmaya yardımcı olabilir ve sindirim sisteminizi geliştirebilirsiniz. Böylece daha az aç hissedeceksiniz ve sık sık atıştırma isteğiniz büyük ölçüde azalacaktır.

Aynı zamanda, bu, anksiyete ve diğer faktörler yüzünden aşırı miktarda yemek yiyerek kilo almayı önlemenize yardımcı olacaktır.

4. Asit ve hazımsızlığı hafifletir

Hazımsızlık midenizde bulunan asit tarafından tetiklenir. Eğer düzenli olarak asit hazımsızlığı çekiyorsanız, boş mideye su içmek bu soruna büyük ölçüde iyi gelecektir.

Boş mideye su içince, ortaya çıkan asit aşağı itilir ve çözünür. Bu, sorunu çözmeye yardımcı olur. Su içmek aynı zamanda mideyi kahvaltı yemek için hazırlar.

5. Cildinizin görünümünü iyileştirir ve sağlığını geliştirir

Dehidrasyon, ciltte kırışıklıkların ve gözeneklerin ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle, su içmek vücudunuzun korunmasına yardım eder.

Boş mideye iki bardak su içmek cildin altındaki kan akışını arttırır ve daha fazla parlaklık sağlar. Öte yandan, gün boyunca bol miktarda su içmek, vücudun toksinlerden arınma sürecini kolaylaştırır.

6. Saç sağlığını, parlaklığını ve yumuşaklığını artırır

rüzgarda duran kadın

Dehidrasyon cildi etkilemenin yanı sıra, saçlarınızın büyümesi üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. İçeriden olduğu kadar dışarıdan sağlıklı saçlar istiyorsanız, su içmek kesinlikle çok önemlidir.

Su, saç kökünün toplam ağırlığının yaklaşık dörtte birini oluşturur. Yeterince su içmeyince saçlar çok ince ve kırılgan olabilir.

Bu, günde yeterli miktarda su içmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu boş mideye yaparsanız, az çabayla kısa bir sürede saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirebilirsiniz.

7. Böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler

Mesane ve böbrek sağlığınız söz konusu olduğunda boş mideye su içmek çok faydalıdır. Bunu yapmak vücudun böbrek taşlarına neden olan asitleri daha kolay seyreltmesine destek olur.

Ne kadar bol su içerseniz, mesanede üretilen toksin birikiminden kaynaklı enfeksiyon türlerine karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.

8. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Su alımı, lenf sisteminizi temizler ve dengeler. Bu, bağışıklık sisteminizin daha iyi işlemesini sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi sağlıklı tutar ve çeşitli hastalıklardan muzdarip olmamanıza yardımcı olur. Bütün bunlar hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Boş mideye nasıl su içmeliyim?

  • Tek yapmanız gereken uyandıktan sonra hemen üç ya da dört bardak su içmek.
  • Öncesinde dişlerinizi fırçalamanıza ya da herhangi bir şey yemenize gerek yoktur.
  • Suyu içtikten sonra herhangi bir şey yemeden önce 45 dakika bekleyin.
  • Suyu yemekten en az 30 dakika önce içmeyi deneyin ve yemek yedikten sonra iki saat
  • boyunca hiç bir şey içmeyin.
  • Boş mideye dört bardak su içmek basit görünmese de, vücuda kesinlikle yardımcı olacaktır.

Sürece giriş için vücudunuzun tahammül edebileceği bir miktarla başlayın. Sonra, 4 bardak içebilene kadar kademeli olarak miktarı artırın. Denemeden geçmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Aç Karnına Yemeniz ve Yememeniz Gereken Gıdalar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aç Karnına Yemeniz ve Yememeniz Gereken Gıdalar

Aç karnına normalde ne yersiniz? Belli bir alışkanlıkları olsa da, insanlar kahvaltı için her zaman iyi gıdaları seçmezler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.