Yüksek Tansiyon Durumunda Kaçınmanız Gerekenler

· 17 Aralık, 2016

Günümüzde yüksek tansiyon, obezite, genetik, kötü beslenme alışkanlıkları, yerleşik bir yaşam tarzı ve daha birçok faktörün neden olduğu çok yaygın bir hastalıktır. Bu rahatsızlık, kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden, ciddi kalp rahatsızlıklarından etkilenmeye başlamadan önce, tedbir alıp sorunu kontrol altında tutmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesi önemlidir.

Beslenme düzenimiz, yüksek tansiyona neden olabilecek en etkili faktörlerden biridir. Burada başka faktörler de tabii ki devreye girmektedir, ancak iyi ya da kötü beslenme alışkanlıkları insanın kan basıncına yansır. Bu yazımızda, hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyondan muzdaripseniz kaçınmanız gerekenleri sizinle paylaşacağız.

Yüksek tansiyonunuz varsa kaçınmanız gereken besinler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kan basıncını etkileyen en önemli faktörlerden biri de besinlerdir. Yüksek tansiyonunuz varsa kaçınmanız gereken besinleri sizinle paylaşıyoruz.   

Şarküteri ve sakatat ürünleri

Şarküteri ve sakatat ürünleri, yüksek miktarda sodyum ve yağ içerdiklerinden, damar sağlığı ve genel kan dolaşımı için büyük bir tehdit oluştururlar. Onların yerine tavuk veya hindi eti (her ikisi de derisiz), tavşan, dana ve benzeri yağsız etleri tercih edin.

Peynirler

Yüksek sodyum içeriğine sahip oldukları için peynirler, kan basıncının artmasına neden olmaktadır. Vücut tarafından tutulan sıvı miktarının artması ile kan basıncı da artar. Geleneksel peynirlere iyi bir alternatif olan sodyum eklenmemiş bir peynir, artık pek çok bakkalda da bulunabilmektedir.

peynir

Atıştırmalıklar

Piyasadaki çoğu atıştırmalık yiyecekler, aşırı sodyum ve zararlı yağlar içerdiğinden vücut için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Kızarmış yiyecekler, tuzlu kuruyemiş, patates cipsi, patates kızartması, tuzlu kraker gibi atıştırmalıklardan kaçınmalısınız.

Tereyağı ve margarin

Tereyağı ve margarin genellikle yemeklerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Ancak, yüksek sodyum ve yağ içerikleri damar sağlığını etkiler. Bu ürünlerin tüketimini küçük miktarlara düşürebilir veya alternatif olarak zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kurutulmuş ve tuzlanmış et ürünlerinden kaçının

biftek

Kurutulmuş et ürünlerinden ve marketlerde yer alan buna benzer ürünlerden kaçınmamız gerekmektedir. Çünkü bu gıdalara, uzun ömürlü olmaları için yüksek miktarda sodyum eklenmektedir.

Salata sosları ve çeşniler

Baharat ve salata sosları; ketçap, mayonez ve bin ada gibi çeşnilerin, yüksek sodyum oranına sahip olduğunu ve damar sağlığına ciddi zararlar verdiğini biliyoruz. Bu zararlı besin maddeleri yerine; sodyum ve yağ oranı daha düşük, ev yapımı soslar tüketebilirsiniz.

Siyah çay

siyah çay

Bu tip çaylar; yüksek kafein içerdiğinden dolayı hipertansiyon hastaları için tavsiye edilen içeceklerden değildir. Çünkü kafein, adrenalin ve kortizol üretimini uyararak kan basıncını yükseltir.

Anason tohumu

Anason tohumları ile yapılan çaylar kan basıncını ciddi anlamda yükseltebilir, hatta aşırı durumlarda kalp krizine dahi neden olabilir.

Kaçınmanız gereken diğer alışkanlıklar

  • Alkollü içecekler içmemelisiniz. Çok fazla alkol, kan basıncının artmasına neden olmaktadır. Ancak günde en fazla bir veya iki bardak şarap tüketmek, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olabilecek niteliktedir.
  • Hareketsiz bir yaşam sürmeyin. Yeteri kadar egzersiz yapmamak, yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Obezite ve kötü kolesterolün yüksek seviyeleri, bu rahatsızlığın gelişimini hızlandıracak etkenlerdendir. Bol bol su için, yeteri kadar egzersiz yapın, sağlıklı besinler tüketmeye dikkat edin, günlük hayatınızdaki stresi azaltın ve düzenli olarak doktor kontrollerine gidin.
  • Kafeinden uzak durun. Kafeinin kan basıncını tam olarak nasıl etkilediğini inceleyen araştırmalar hala devam etmektedir. Kafeinin kan basıncını aniden arttırabileceği biliniyor olsa da, bu etkinin kalıcı veya geçici olup olmadığı bilinmemektedir. Yüksek tansiyonunuz varsa kafeini hayatınızdan çıkarmak, bu risklerin önüne geçmek için en iyi yoldur.