Yüksek Tansiyon İçin 4 Doğal Ev Tedavisi

Sarımsak, zeytinyağı ve bitter çikolata, tansiyon problemi yaşayan kişiler için doğal tedavilerde kullanılır. Bu tarifleri hazırlamanın ne kadar basit olduğuna inanamayacaksınız!
Yüksek Tansiyon İçin 4 Doğal Ev Tedavisi
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2020

Sağlığınızla ilgili, farklı bir tedavi denemek gibi yeni bir adım atarken ya da zaten sahip olduğunuz bir rahatsızlığınızı tedavi etmek amacıyla bilimsel temelleri olan doğal tedaviler kullanmanız oldukça faydalıdır. Bu yazıda, yüksek tansiyon için faydalı olan doğal ilaçların bir listesini sizlerle paylaşacağız.

Bu doğal ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde size yardımcı olacaktır. Bu tarifleri hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu bu yazıda göreceksiniz. Siz bu tedavileri kullandıkça tansiyon sorunlarınız da kaybolmaya başlayacaktır!

Tedavileri anlatmaya başlamadan önce, bir kişiye hipertansiyon (yüksek tansiyon) tanısının nasıl konulduğunu öğrenmeniz gerekir. Yüksek tansiyonu anlamak için bu konuyla ilgilenen doktor, hastanın kan basıncını düzenli olarak ölçer.

Doktorunuz, hangi sıklıkta bu işlemi yapması gerektiğini size söyleyecektir. Genellikle iki veya daha fazla sayıda kan basıncı ölçümünden sonra bu hastalığın teşhisi konulur.

Bu rahatsızlıkla ilgili aklınızda tutmanız gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Eğer yüksek  tansiyon problemi yaşıyorsanız ve bunu ciddiye almıyorsanız, bu durum ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Bu sağlık sorunları inme, kanda pıhtılaşma, yüz felci ve hatta kalp krizi bile olabilir. Sizi panik içine sokmak istemiyoruz, sadece bu sorunu kontrol altında tutmanızın sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Yüksek Tansiyon için 4 Doğal Tedavi

Bu tarifleri hazırlamanın ne kadar basit olduğunu görünce şaşıracaksınız.

1. Limon suyu ve maydanoz

limon sıkacağı

Sıvı tutulması asla iyiye işaret değildir. Yüksek tansiyonunuz varsa, bu konuda özellikle dikkatli olmanız gerekir. Limon, harika özelliklere sahip bir meyvedir.

C vitamini elde etmek istiyorsanız, limon vücudunuz için mükemmel bir kaynaktır. C vitamini, toksinlerle olan savaşta ve sıvı tutulması problemlerinde vücuda yardımcı olur.

Limon suyunun en önemli özelliği idrar söktürücü olarak da kullanılmasıdır. Unutmayın ki, limon gibi meyveler bol miktarda su içerir. Bu da doğal ve güvenli bir şekilde vücudu arıtması için mükemmel bir yardımcı olduğunu gösterir.

Bu yazımıza da göz atın: Yüksek Tansiyonu Düşürecek Ev Tedavileri

Her gün bir ya da iki su bardağı kadar şekersiz limon suyu içmelisiniz. Bunu kahvaltıda yaparsanız, vücudunuzun arınmasına yardımcı olur. Bu işlemle strese neden olabilecek maddeleri de vücudunuzdan temizlemiş olursunuz.

2. Sarımsak

diş sarımsak

Sarımsak, doğal ilaçların dünyasında kilit bir pozisyona sahiptir. Tıpta yaygın olarak kullanılır ve oldukça besleyicidir. Bunların yanında, ortopedi ve diğer pek çok rahatsızlığın tedavisinde en faydalı bileşen olarak gösterilir.

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve semptomlarını gidermek için sarımsak pek çok uzman tarafından doğal bir tedavi olarak sıklıkla önerilmektedir. Ayrıca bu madde kolesterolünüzü düşürmenize de yardımcı olur.

Sarımsakta bulunan özellikler arterlerinizi genişletmek gibi faydalar sağlar; aynı zamanda kan pıhtılarının oluşmasını önler. Bir diş (sarımsak hapları) halinde her gün ilaç gibi alabilir ya da yemeklerinizin içine sarımsağı ekleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, 6 ile 8 saat boyunca bir bardak suyun içinde beklettiğiniz temiz bir diş sarımsağı da bu şekilde tüketebilirsiniz. Yatmadan önce bir bardak suyun içine koyduğunuz sarımsağı sabah uyandığınızda yiyin.

3. Bitter çikolata

parçalanmış bitter çikolata

Bu tedaviyi çok seveceğinizden eminiz. Bu enfes tada sahip alternatif tedavi sayesinde biraz olsun heyecanlanabilirsiniz. Bitter çikolatanın içerisinde  flavonoidler bulunur.

Bu maddeler, kalp sağlığınız için olağanüstü faydalar sağlar ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur. Bu nedenle, uzmanlar günlük olarak küçük bir miktar bitter çikolata yemenizi önerir.

Ancak yediğiniz çikolatanın bitter olması gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü sütlü çikolata vücudunuza bitter çikolatanın sağladığı faydayla aynı faydayı sağlamayacaktır.

4. Zeytinyağı

sızma zeytinyağı

Antik Mısır’dan beri, zeytinyağının ve bu maddeden üretilen diğer şeylerin bilinen birçok faydası keşfedilmiştir. Zeytinyağı, vücudunuzdaki yüksek tansiyonu doğal yollarla kontrol altına alır.

Bu sağlıklı yağın içinde 3 bin farklı kimyasal bulunur. Bu kimyasalların göze çarpan bazı özellikleri şunlardır: H ücresel oksidasyonu önler, diyabet ve kötü kolesterolün daha iyi yönetilmesini ve kontrol edilmesini sağlar.

Artık bu bilgileri bildiğinize göre, beslenme düzeninize zeytinyağını ekleyin ve bu şekilde sağlığınıza daha iyi bakın. Ancak daha önce söylediğimiz gibi, bu tedavileri sürekli olarak kullanırsanız daha iyi bir etki yaratacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027
  • Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1
  • Ried, K., & Fakler, P. (2014). Potential of garlic (Allium sativum) in lowering high blood pressure: Mechanisms of action and clinical relevance. Integrated Blood Pressure Control. https://doi.org/10.2147/IBPC.S51434
  • Grassi, D., Necozione, S., Lippi, C., Croce, G., Valeri, L., Pasqualetti, P., … Ferri, C. (2005). Cocoa reduces blood pressure and insulin resistance and improves endothelium-dependent vasodilation in hypertensives. Hypertension. https://doi.org/10.1161/01.HYP.0000174990.46027.70
  • Grassi, D., Socci, V., Tempesta, D., Ferri, C., De Gennaro, L., Desideri, G., & Ferrara, M. (2016). Flavanol-rich chocolate acutely improves arterial function and working memory performance counteracting the effects of sleep deprivation in healthy individuals. Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1097/HJH.0000000000000926
  • Moreno-Luna, R., Muñoz-Hernandez, R., Miranda, M. L., Costa, A. F., Jimenez-Jimenez, L., Vallejo-Vaz, A. J., … Stiefel, P. (2012). Olive oil polyphenols decrease blood pressure and improve endothelial function in young women with mild hypertension. American Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1038/ajh.2012.128

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.