Yüksek Tansiyon İçin Doğal Tedaviler

Bu tedaviler yüksek tansiyonunuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir; ancak test yaptırmak ve profesyonel bir teşhis almak için her zaman bir uzmana danışmalısınız.
Yüksek Tansiyon İçin Doğal Tedaviler

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Yüksek tansiyon veya yüksek arteryel basıncın düşürülmesi, kardiyak riski taşıyan insanlar için en büyük endişelerden biridir. Kan basıncı, arterdeki kan dolaşımı kuvvetini ölçer.

Kan basıncı çok yüksekse felç, kalp rahatsızlıkları, krizler ve diğer birçok problemle karşılaşma riski de yüksektir. Yüksek tansiyonun en kötü yanı neredeyse her zaman habersiz gelmesidir. Bu yüzden belirgin semptomlar yoktur. Kan basıncı milimetre cıvada (mm Hg) iki sayı kullanarak ölçülür:

 • Bunlardan birincisi ve daha büyük olanı sistolik basınçtır.
 • Diyastolik basınç ise daha küçük olanıdır ve kalp atışları arasındaki basıncı gösterir.

Bu iki sayı sabit değildir; aksine kişinin fiziksel etkinliğine ve diğer faktörlere göre gün boyunca değişir. Uyuduğumuz vakitlerde tansiyonumuz daha düşük ve egzersiz yaparken ise daha yüksektir.

Yüksek tansiyon ve semptomları

kalp sorunu yaşayan kadın

Doktorunuz sürekli olarak yüksek sayılarla sonuçlanan iki veya daha fazla test yaptıktan sonra yüksek kan basıncı veya hipertansiyon için size teşhis koyacaktır. Yüksek tansiyonun sıklıkla yol açtığı bazı belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Kuvvetli baş ağrıları
 • Göğüs ağrısı
 • Bulanık görme
 • Kızarık bir yüz
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma

Yüksek tansiyon için tedavi

Bir doktor, hastanın günlük yaşamına göre risk faktörlerini değerlendirmekle sorumlu olmalıdır. Hasta ise, fazla kilolardan kaçınmak veya obeziteyi önlemek esas olduğu için, kilosunu kontrol etmek için aşağıdaki faktörleri destekleyen yeni bir yaşam tarzı benimsemelidir:

 • Yağ içeriği düşük gıdalar, bol miktarda meyve ve sebze içeren bir diyet uygulayın.
 • Tuz tüketimini olabildiğince kısıtlayın.
 • Tütün ve alkolden uzak durun.
 • Fiziksel aktiviteler yapın.

Ne yazık ki, tüm bu değişiklikler yüksek kan basıncını kontrol etmek için yeterli olmayabilir. Normalde bazı ilaçlar kullanmak gerekir. Şimdi bunların yanında size yardımcı olabilecek doğal şifa yöntemlerine bir göz atacağız.

Yüksek kan basıncı ile mücadele etmek için doğal tedaviler

Limon ve kişniş suyu

Limon suyu ve kişniş karışımının sağlıklı idrar söktürücü etkileri vardır. Bu kombinasyon, sıvıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve kan basıncını yükselten maddelerin idrarla atılmasına sağlar.

Malzemeler

 • 1 limonun suyu
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 1 yemek kaşığı kişniş (10 gram)

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri bir bardağa koyun ve homojen bir karışım elde edene kadar birkaç dakika boyunca karıştırın.
 • Aç karnına günde bir bardak için.

Sarımsağın etkileri

rendeye hazırlanan sarımsak dişleri

Birçok uzman yüksek tansiyon için doğal bir tedavi olarak sarımsak tüketmenizi önerir. Buna ek olarak, sarımsak kolesterolü düşürmek için de oldukça faydalı bir gıdadır.

Sarımsak için haplar veya belirli kapsüller bulunmaktadır. Günde bir diş sarımsak da yiyebilirsiniz. Avantajlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için sarımsak dişini önce bir bardak suda bekletin.

Yulaf

Yulaf kolayca çözünebilen lif içeriğine sahiptir. Bu liflerin tüketilmesi kötü kolesterolü (LDL) % 5’e kadar azaltabilir. Yulaf (özellikle kahvaltıda tüketildiğinde) yüksek tansiyon için en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın (en az %70 kakao ile) bileşiminde “flavanoidler” olarak adlandırılan aktif içerikler bulunmaktadır. Flavanoidler kan basıncını düşürebilir ve sağlığınız için birçok fayda sağlayabilir. Çikolatanın mümkün olduğu kadar çok kakao içermesi önemlidir. Sütlü çikolatanın bu açıdan bir faydası bulunmamaktadır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları

Diğer sağlıklı özelliklerinin yanı sıra, zeytinyağı kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Akdeniz Diyetinin bir parçasını oluşturur, diyabeti ve kötü kolesterolü (LDL) kontrol etmeye yardımcı olur ve birçok başka fayda sağlar.

Lavanta

Lavanta, doğal haliyle çay yaparak yüksek tansiyonunuz için kullanabileceğiniz bir başka doğal tedavidir. Ayrıca bir mağazadan hap ya da kapsüller halinde de satın alıp kullanabilirsiniz.

Evcil hayvan beslemek

İster inanın ister inanmayın, evcil hayvan beslemek kolesterolü düşürmenize yardımcı olabilir. Evde bir kedi ya da köpeğiniz varsa bu da kan basıncınızı düşürmek için doğal bir çare olabilir. Özellikle yüksek tansiyon strese bağlı olduğunda, evcil hayvan beslemeniz şiddetle tavsiye edilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • PAGE, I. H. (1948). High blood pressure. Scientific American. https://doi.org/10.1038/scientificamerican0848-44
 • National Institute of Hypertension (NIH). (2012). What is High Blood Pressure?
 • Chobanian, A. V., Bakris, G. L., Black, H. R., Cushman, W. C., Green, L. A., Izzo, J. L., … Roccella, E. J. (2003). Seventh report of the Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure. Hypertension. https://doi.org/10.1161/01.HYP.0000107251.49515.c2
 • U.S. Deparmente Of Health And Human Services. (2003). Your Guide to Lowering Blood Pressure. Blood Pressure.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.