Tansiyonu Düşürmek İçin En İyi 6 Şifalı Bitki

8 Aralık, 2018
Eğer bir ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir yan etki yaratmayacağından emin olmak adına, bu bitkileri kan basıncınızı düşürmek için kullanmadan önce bir doktora görünün.

Yüksek kan basıncı, hipertansiyon da olarak bilinir. Bu hastalık dünyadaki en tehlikeli kalp ve damar bozukluklardan biridir ve milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atmaktadır. Tansiyonu düşürmek için kullanabileceğiniz 6 şifalı bitkiyi bugün sizinle paylaştık.

Tansiyon, atar damarlarınız daraldığı ya da tıkandığı zaman oluşur; kan basıncınızı önemli ölçüde artırır ve kalbiniz bu nedenle aşırı miktarda çalışır. Sonuç olarak, kalp kasınız zayıflar ve böbrekleriniz, pankreasınız ve beyniniz gibi diğer organlarınızın sağlığı tehlikeye atılır.

Zamanında kontrol edilmediğinde kalp krizi, felç ve hayat kalitenizi gerçekten etkileyen diğer ciddi sorunlarınızın riskini artırır. Bu nedenle alışkanlıklarınızı geliştirmeniz ve tansiyonunuzu kontrol edebilmeniz konusunda size yardımcı olan ilaçları kullanmanız çok önemlidir.

Daha fazlası için: Müzik Terapisi Yüksek Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

1. Tansiyonu Düşürmek için Keklik otu

bir kaşık kuru kekik

Keklik otu, vücudunuzun içinde özümsenen ve yüksek tansiyonu düşürmek konusunda size yardımcı olan karvakrol denilen bir madde içerir.

Bu madde, kalp atış hızınızı ve atar damarlarınızdaki kan akışını düzenlemek için birlikte çalışan anti-enflamatuvar ve damar genişletici etkilere sahiptir.

Nasıl kullanılır?

 • Tadı harikadır, bu sebeple et, güveç, çorba ve diğer yemekler için baharat olarak kullanabilirsiniz.
 • Çayını yapabilirsiniz, eğer isterseniz smoothie’lere ekleyebilirsiniz.

2. Tansiyonu Düşürmek için Kediotu

Kediotu, kan basıncınızı geliştirmeniz konusunda size yardımcı olabilecek, pıhtılaşma karşıtı, yatıştırıcı ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip bir bitkidir.

Dolaşımı uyardığı için, kalp atış hızını düzeltmek ve stres konusunda size yardımcı olur. Aynı zamanda kas ağrısı, depresyon ve uykusuzluk hastalığı konularında da faydalı olan doğal bir sakinleştiricidir.

Nasıl kullanılır?

 • Günde 10 damla kediotu özütü tüketin.
 • Bu bitkiden bir çay hazırlayın ve yatmadan bir saat önce için.

3. Tansiyonu Düşürmek için Lavanta

bir demet lavanta

 • Lavanta esansı yağı ile yapılan bir vücut masajı, tansiyonu düşürmek için kan akışını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Güçlü bir gevşetici olmanın yanı sıra, bu bitki kan damarlarını rahatlatan ve genişleten doğal bir damar açıcı ilaçtır.
 • Harici uygulamanın yanı sıra lavantanın dahili tüketimi de kan basıncınızın sabit kalmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.

Nasıl kullanılır?

 • Lavanta çayı yapın ve günde en fazla 2 defa tüketin.
 • Lavanta esansı yağı alın ve vücudunuza haftada 2 ya da 3 kez masaj yapın.

4. Tansiyonu Düşürmek için Ulak otu

Çok sayıda hipertansiyon vakası, vücudun devamlı sıvı tutması ile doğrudan ilişkilidir. Ödem olarak da adlandırılan bu problem, atar damarlardaki kan akışını etkiler ve kalbinizin aşırı çalışmasına neden olur. Ulak otu, yüksek tansiyona yardım ederek, biriken sıvıların ve atıkların yok edilmesini harekete geçiren idrar söktürücü bir bitkidir.

Nasıl kullanılır?

 • Kuru ulak otundan bir çay yapın ve günde 2 ya da 3 kez için.
 • Haftada en az 3 kez tekrarlayın.

3. Tansiyonu Düşürmek için Karahindiba

hindiba yaprak ve çiçekleri

Ulak otu gibi, karahindiba da sıvıları ve mineralleri daha iyi ortadan kaldırmak için böbrek fonksiyonlarını geliştirebilen güçlü bir idrar söktürücüdür. Karahindibanın anti-enflamatuvar özellikleri kalbinizi korurken, atar damar sağlığınızı da desteklemeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Her gün 2 bardak karahindiba çayı için.
 • Çayları meyve sularında ya da smoothie’lerde kullanın.

6. Tansiyonu Düşürmek için Çarkıfelek Çiçeği

 • Çarkıfelek çiçeği onlarca yıldır depresyon, anksiyete ve stres tedavisinde bir destek olarak kullanılan doğal bir bileşendir.
 • Yatıştırıcı özellikleri bedeninizi ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur; aynı zamanda kortizol üretiminizi önemli ölçüde azaltır.
 • Ayrıca, yüksek tansiyonlu kişiler için faydalı olabilecek anti-enflamatuvar ve kan damarlarını genişletici yetenekleri ile de bilinir.

Nasıl kullanılır?

 • Çarkıfelek çiçeği çayı yapın ve stresli ya da endişeli olduğunuz zamanlarda tüketin.
 • Şunu aklınızda bulundurun: Uyku konusunda size yardımcı olacağı için geceleri tüketmek en iyisidir.

Yüksek tansiyon konusunda endişe mi duyuyorsunuz? Yukarıdaki bitkilerin herhangi birini deneyin ve bu problemi doğal bileşenlerle tedavi edin. Bununla birlikte, sonuçların diğer alışkanlıklarınıza, özellikle de ne yediğiniz ve ne kadar egzersiz yaptığınıza bağlı olduğunu unutmayın.