Müzik Terapisi Yüksek Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

İster inanın ister inanmayın, iyimser araştırmacılar müziğin, en azından bazı hastalar için, hipertansiyon tıbbi tedavisinin yerine geçebileceğine inanıyor.
Müzik Terapisi Yüksek Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hipertansiyon genellikle yetişkinlerin ve yaşlıların ana endişelerinden biridir. Sağlık sigortası, tansiyon monitörleri ve ilaç tedavisi, bunu önlemek için bizim garantimizdir, ancak görüşte yeni bir alternatif vardır: müzik terapisi.

Aşırı duygular yüksek tansiyon için tetikleyici bir faktördür.

Bu, doktorların her zaman vurguladığı bir şey. Bunun duygusal bir faktör olduğu göz önünde bulundurulduğunda, diyet ve ilaç bu konuda fazla bir şey yapamaz.

Bununla birlikte, problem üzerinde davranışsal bir bakış açısıyla çalışmak istiyorsak, müzik pek çok kişinin henüz keşfetmemiş olabileceği bir seçenek olabilir.

Müzik terapisi hipertansiyonu kontrol etmemize nasıl yardımcı olabilir?

arp

Bazı müzik türlerinin sistolik ve diyastolik kan basıncını düzenleme ve etkileme yeteneğine sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu şekilde hipertansiyon, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kalp krizi gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

  • Yavaş ritimler ve harmonik müzikler vazodilasyonu %26 oranında artırabilir.
  • Bu ayrıca, özellikle beklenmedik ruhsal değişiklikleri olduğunda, öfke veya diğer duygusal nedenlerle ilişkili olan kalp yetmezliği ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

Ancak, her tür müzik, insan üzerinde aynı etkiye sahip değildir. Bu, farklı ritimler ve müzik türlerini dinleyerek kendimiz için anlayabileceğimiz bir şey.

Klasik müzik olumlu etkiler gösterdi

Uzmanlara göre, klasik müziğin vazokonstriksiyon üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır.

Gerilimin düzenlenmesi için en iyi etkiyi elde eden bu müzik türüyle ilgili olarak birçok deney gerçekleştirilmiştir.

Mozart’ın “Sol Majörde 13 Numaralı Serenat” ve Vivaldi’nin “Dört Mevsim” gibi klasik çalışmaları bilimsel testlere tabi tutulmuş ve sonuçlar şaşırtıcı olmuştur.

Elbette, diğer müzik tarzları da dolaşım sistemimize fayda sağlayabilir.

Aslında, meditasyon müziği bu tür deneyimler için bir eğilim oluşturmuştur ve davranışsal problemler üzerinde çalışmak ve onu dinleyen insanlara fayda sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu özel olarak yaratılmış bir müzik terapisidir.

Müzik terapisinin etkilerini kendi üzerimizde yaşayabiliriz

3 kadın

Gülme, çevre ya da müzik gibi uyarıların duygusal durumumuzda belirleyici bir rol oynadığı ve kan basıncımızı etkilediği gösterilmiştir.

Ancak, en iyi şey, bunu kendimiz deneyimlememizdir.

Bunu denemek için, basit bir şekilde sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemenin  duygusal bir uyarı oluşturması ele alınabilir. Ayrıca, kulaklıklarınızı taktığınız andan itibaren etkisi farkedilir.

Elbette, tüm müzik türleri aynı etkilere sahip değildir.

Aynı şey rehberli bir meditasyon veya rahatlama sırasında dinlediğimizde de olur. Bunların çoğunda, sakin ve hoş yerlerde olduğumuzu hissettiren doğal, yumuşak sesler kullanır.

Aksine, rock ya da dans müziği dinlediğimizde, etki tam tersi olma eğilimindedir.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Dans Etmenin Sağlığınıza Faydaları

Gevşeme etkisi

Hala bu konu hakkında bilgi sahibi değiliz. Ancak, alandaki bazı araştırmacılar bu olayı “gevşeme etkisi” olarak adlandırmaktadır.

Kendimizi stres, psikolojik ve duygusal gerginlikten kurtarmak kan basıncındaki artışların önlenmesine katkıda bulunur.

Müzik terapisi rahatlatıcı bir his yaratma yeteneğine sahiptir. Ancak bunu yapmanın tek yolu bu değil. Derin nefes almak, tatile çıkmak ya da koltukta uzanmak benzer etkilere sahiptir.

Günümüzde araştırmacılar, bu gevşeme etkisinin, doğal olarak ve herhangi bir ilaca kullanmadan gerilimi azaltmanın en hızlı yol olduğuna inanıyorlar.

İster inanın ister inanmayın, iyimser araştırmacılar müziğin, en azından bazı hastalar için, hipertansiyon tıbbi tedavisinin yerine geçebileceğine inanıyor.

Önerilen bir rahatlama egzersizi

yüzen kadın

Güçlü bir duyguyla boğulmuş hissediyorsanız veya kan basıncı alışılmadık düzeyde yüksek bir seviye gösteriyorsa, düzeltmek önemlidir.

  • İlk olarak, yapılacak en doğru şey yavaş ritmlerle sevdiğiniz nazik müzikleri dinlemektir.
  • Bunu yapmak için daha konforlu bir odaya veya alana gidebilirsiniz.
  • Ondan sonra, fikir rahat bir yerde uzanmak ve şarkıları dinlerken derinden nefes almaya başlamaktır.
  • Ayrıca, nefesinizin yoğunluğunu yavaş yavaş azaltmalısınız.

Böylece hipertansiyondan ve sağlığınız üzerindeki etkilerinden kaçınmak için birkaç gevşeme tekniğini birleştirebilirsiniz.

Müzik, kan basıncınızı kontrol etmenizi sağlar… hiçbir yan etkisi olmadan

Bu keşifte birçok fayda var. Her şeyden önce, bu tür tedavi, hipertansiyon ilaçlarının tipik yan etkileriyle uğraşmak zorunda kalmadan sonuç almamıza yardımcı olur.

Bu tür bir uygulamanın yapılması, hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi getirebilir. Ayrıca, bize stres ve yorgunluk ile savaşmak için başka araçlar sunar. Ek olarak, bize gerilimi serbest bırakma zamanı da verir.

En iyi şey, kendiniz için müzik terapisi ile yapacağınız tedavi için fazla paraya ihtiyacınızın olmaması. Bir elektronik cihaz, kulaklık ve rahat bir alan başlamak için fazlasıyla yeterli.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bruscia, E. Definiendo musicoterapia. Salamanca: Amarú, 1997.
  • Calderón, M. “Musicoterapia y salud mental: prevención, asistencia y rehabilitación.” Revista de Investigación en Musicoterapia 1 (2017): 151-153.
  • Ortega, E., et al. “Aplicaciones de la musicoterapia en educación especial y en los hospitales.” European Journal of Education and Psychology 2.2 (2015).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.