Hipertansiyonla Savaşmak İçin Doğal Yöntemler

11 Temmuz, 2018
Kilonuzu korumanın yanında, bu doğal çareler de hipertansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza ve yüksek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. 

Pek çok kişinin hipertansiyonu var. Daha çok yaşı büyük insanlarda görülen yüksek kan basıncı gençlerde de ortaya çıkabiliyor. Eğer hipertansiyonla savaşmak istiyorsanız, hangi yiyecekleri yemeniz ve ne gibi alışkanlıklar edinmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hipertansiyon nedir?

Kalbinizin her bir atışında damarlarınıza kan yollanıyor. Kalbinizin yaptığı pompalamanın basıncı normalden fazlaysa buna hipertansiyon adı veriliyor. Kan basıncınızın yüksek olup olmadığını belirleyen iki şey vardır:

 • Birincisi kalbinizin kan pompalamasıyla oluşan kan basıncı; diğer adıyla sistolik kan basıncı.
 • Diğeri ise kalbinizin her bir atışı arasındaki dinlenme süresinde oluşan kan basıncı; diğer adıyla diyastolik kan basıncı.

Normal kan basıncı seviyesi 120/80 mm hg’dir. İlk rakam sistolik kan basıncını, diğeri de diyastolik kan basıncını gösterir. Bunun yanında, genelde hipertansiyonun belirtileri pek anlaşılmaz; bu nedenle bu değeri ölçmenin en güvenilir yolu bir kan basıncı ölçümü yapılmasıdır.

Hipertansiyonun doğuracağı sonuçlar

hastanın tansiyonunu ölçen doktor

Kalp basıncınızın normal aralıkta seyretmesini istersiniz. Basınç yükseldiğinde vücudunuz bunu hisseder. Basıncın kalbinize, böbreklerinize ve beyninize zarar vermesi riskler arasındadır. Hipertansiyonunuz kronikse, doğuracağı bazı sonuçlar hayati tehlike oluşturabilir.

Hipertansiyonun sebepleri

Belli faktörler kan basıncının artmasında önemli rol oynar. Bunların bazıları kötü alışkanlıklarla yakından ilgilidir. Neyse ki bu alışkanlıkları değiştirebilirsiniz:

 • Obezite
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sodyum oranı yüksek bir beslenme programı
 • Doğum kontrol hapı veya grip ilacı gibi belli bazı ilaçlar içmek
 • Hareketsiz bir hayat tarzı

Bunların yanı sıra, genler de kan basıncı seviyesinde önemli rol oynar. Hipertansiyonun genetik olduğunu söyleyen bazı çalışmalar vardır. Ancak sebep ne olursa olsun, doğal çözümlere başvurmanız ve kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız hipertansiyonla savaşmanıza yardımcı olabilir.

Hipertansiyonla savaşmak için başvurabileceğiniz doğal yollar

Sarımsak

sarımsak diş sarımsak

Sarımsak hipertansiyonla savaşan bir çeşnidir. Bazı insanlar her gün bir diş sarımsak yer. Bu yeterlidir. Ayrıca lezzet vermesi için yemeklerde de kullanılabilir. Eğer tadını sevmiyorsanız, kapsül şeklinde satılan toz sarımsaklardan da alabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağının vücudumuza pek çok faydası vardır. Dolaşım sistemimizin düzgün çalışmasına yardımcı olması da bunlardan biridir. Kötü kolestrol (LDL) seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca zeytinyağı sağlığınız için oldukça faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerini barındıran doğal bir kaynaktır.

Keşfedin: Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Bitter çikolata

sıcak çikolata fincanı

Kakaonun miktarına arttıkça yediğiniz çikolatanın faydası da artar. Hipertansiyonla savaşmak istiyorsanız size tavsiyemiz en az yüzde 70 oranında kakao içeren şekersiz çikolatalardır. Çünkü kakaonun içinde hipertansiyonla savaşan doğal bir antioksidan türü olan flavonoidler bulunur.

Yulaf

Yulafın kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğü bilinir ve yüksek kolestrol, yüksek kan basıncıyla doğrudan ilişkilidir. Yulaf kahvaltı için harika bir seçenektir. Hipertansiyonun veya yüksek kolestrolün ciddi seviyede yüksek olduğu durumlarda şöyle de tüketebilirsiniz:

 • Yulafları bir gece önceden ıslatın.
 • Ertesi sabah içine süt veya su ekleyip için.

Elma

kırmızı ve yeşil elmalar

Tıpkı bitter çikolata gibi, elmanın kabuklarının da flavonoid içerdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden hipertansiyonunuz varsa, elmayı soymadan yemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece bu meyveden en iyi şekilde faydalanmış olursunuz. Çoğu durumda meyvenin kabuğu, en çok vitaminin barındığı yerdir.

Maydonozlu limonlu smoothie

Maydonoz güçlü bir idrar söktürücüdür. Sıvı tutulumunun kan basıncını artırabileceğini unutmayın. Bu yüzden hipertansiyonla savaşmak için önerimiz bu maydonozlu limonlu smoothie’yi tüketmenizdir. Aynı zamanda idrar aracılığıyla vücudunuzdaki sodyumun da atılmasını sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 limon
 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı maydonoz (30 gram)

Yapılışı

 • Limonu soymadan ikiye bölün. Bir bardak su ve maydonozla birlikte karıştırıcının içine atın.
 • Birkaç dakika kadar karıştırın.
 • Son olarak süzün ve aç karnına için.

Ananas

İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle ananas, hipertansiyonla savaşmak için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biridir. Dilim şeklinde olduğu gibi, meyve suyu olarak tüketildiğinde de faydalıdır.

Ancak ananasa şeker eklememenizi tavsiye ediyoruz; çünkü şeker size kilo aldırabilir ve kilo da kesinlikle yüksek kan basıncına sebep olan risk faktörlerinden biridir.

 • Quiroga de Michelena, M. I. (2017). Hipertensión arterial – Aspectos genéticos. Anales de La Facultad de Medicina71(4), 231. https://doi.org/10.15381/anales.v71i4.100
 • Diaz Yubero, I. (2014). Aceite de Oliva. Distribución y Consumo5, 52–62.