Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Hipertansiyon, kalp sağlığınızı etkileyen bir hastalıktır, yani sağlıklı bir yaşam sürmek için tansiyonunuzu sağlıklı sınırlar içinde tutmak çok önemlidir.
Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Her kalp atışıyla kalp, atardamarlarınızdan vücuda kan pompalar. Her kalp atımının basıncı normalden yüksek olduğunda, buna hipertansiyon denir.

Yüksek tansiyonunuz olup olmadığını belirlemeye çalışırken akılda tutulması gereken iki önlem vardır:

 • Sistolik basınç, kalbin attığı zaman basınca işaret eder.
 • Kalp atımlar arasında kaldığında diyastolik basınç arteriyel basınçtır.

Normal arter basıncı 120/80 mm Hg’dir. İlk sayı sistolik basınca ve ikinci ise diyastolik basınca karşılık gelir.

Arteriyel Hipertansiyon Nedenleri

kalp sıkışması tansiyonu ölçülen kadın

Arteriyel basınç üzerinde etkisi olan belirli faktörler vardır. Bazıları aşağıdakileri de dahil olmak üzere değiştirebileceğiniz kötü alışkanlıklarla yakından bağlantılıdır:.

 • Obezite,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Yüksek sodyumlu diyet
 • Kontraseptif veya soğuk ilaç kullanımı,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı.

Bununla birlikte, genetik nedenler de vardır. Bazı çalışmalara göre, hipertansiyon kalıtsaldır ve bu bir sürü bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Yani babanızın veya dedenizin yüksek tansiyona sahip olması, ne yazık ki sizin de yüksek tansiyona sahip olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Bu durum, diğer kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan morbidite ve mortaliteyi arttırır, örneğin:

 • Kalp yetmezliği
 • Miyokardiyal enfarktüs,
 • Hipertansif retinopati,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Serebrovasküler hastalık,
 • Periferik arter hastalığı.

Hipertansiyon erken aşamalarda herhangi bir belirti göstermez, yaşlandıkça bunun farkına anca varabilirsiniz. Sonuç olarak, bu sendromu bilmeden yaşayan yüksek oranda insan var. Yani size tavsiyemiz düzensiz beslenme yerine, şimdiden sağlıklı bir diyeti takip edip ona göre hareket etmeniz bizim yapabileceğimiz en iyi tavsiyedir.

Hipertansiyonu kontrol etmek için doğal besinler

Şimdi bahsedeceğimiz bazı gıdalar, bazı hastalıkların semptomlarını kontrol etmek ve hafifletmek için mükemmeldir. Bu makalede, size hipertansiyonu kontrol etmek için doğal yiyecekleri size anlatacağız. Öncelikle limon suyu ile başlayalım.

1. Limon Suyu

limon suyu

Özellikle hipertansiyondan şikayetçi iseniz, sıvı tutulumu asla olumlu bir işaret değildir. Limonun bu konuda bazı harika özellikleri var, çünkü C vitamini gibi büyük bir kaynağa sahiptir. Bu şekilde, sıvı birikmesi nedeniyle biriken toksinlerle ve ajanlarla savaşmaya yardımcı olur.

Ayrıca limon suyunun yıldız özelliği, idrar söktürücü ve filtreleme güçlerine sahip bir meyvedir. Vücudunuzu güvenli ve doğal bir şekilde arındırmak için mükemmel bir araç olarak çalışan çok miktarda asidik su içerir.

Kan basıncını artırabilecek maddelerin atılmasını ve detoksunu teşvik etmek için aşağıdaki seçeneği deneyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 adet limonun suyu

Hazırlanışı

 • Her iki malzemeyi tatlandırıcılar olmadan karıştırın ve belirli aralıklarda aç karnına tüketin.

2. Muz

dilimlenmiş muz

Muzun çok fazla besin maddesi içerdiği herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek potasyum içeriği, arteriyel basıncı düzenleyen yardımcı bir meyvedir. Ayrıca, herhangi bir egzersiz rutin sonra onların enerji verici etkisi gerçekten yararlıdır. O nedenle muz tüketimi yüksek tansiyon ile savaşmada önemli bir faktördür.

Bu üç sebepten dolayı günlük diyetinize kesinlikle bir muz eklemenizi öneririz. En iyi şey de diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmaktır. Bu, diyetinize daha az tuz eklemeyi de içermeli, aynı zamanda daha az işlenmiş yiyecek tüketmelisiniz.

3. Sarımsak

bir tabak sarımsak

Sarımsak, doğal ilaçlar dünyasında bir yıldız maddedir ve doğal tedaviler konusunda vazgeçilmez bir besindir. Sonsuz sayıda tıbbi, beslenme ve ortopedik durumun yanı sıra diğer pek çok kişinin tedavi edilmesi için son derece yararlı olduğu düşünülmektedir ve yararları say say bitmez.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon durumunda sarımsak, arterlerin genişlemesinin yanı sıra kan pıhtılarının oluşumunu önler. Bu açıdan sarımsak tüketmek hayati bir önem taşır.

 • Bunu yani sarımsakları tablet şeklinde tüketebilir, yemek tariflerine sarımsak ekleyebilir veya her gün 6 ila 8 saat boyunca bir bardak suya batırdıktan sonra bir diş sarımsak yiyebilirsiniz. Bir gecede suyun emmesini beklemek ve ertesi sabah yemek için onu bırakabilirsiniz. Sarımsak kokusuna da dikkat etmelisiniz, özellikle dışarı çıkarken veya arkadaşlarınızla buluşurken sarımsak kokmaz istemezsiniz. O nedenle yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir.

4. Zeytinyağı

sürahideki has zeytinyağı

Eski Mısır zamanlarından beri, zeytin ve türevlerine atfedilen yararlar sağlık alanında iyi bilinmektedir. Hipertansiyon söz konusu olduğunda, zeytinyağı vücut için doğal bir düzenleyici olarak çalışır ve kan akışının hızını yavaşlatmakta büyük bir önem taşır.

Bu sağlıklı yağ, inananamayacaksınız ama üç bin farklı bileşenlerden oluşur. En dikkate değer özelliklerinden bazılarını aşağıya sıralayalım:

 • Hücre oksidasyonunu önleme konusunda yardımcı olur.
 • Diyabeti düzenler ve daha iyi kontrol eder.
 • Kötü kolesterolü (LDL) azaltır.

5. Karpuz

kırmızı dilimlenmiş karpuz

Karpuz, kan damarlarını genişletme yeteneği nedeniyle hipertansiyonu kontrol etmek için en iyi gıdalardan biridir. Bu ayrıca felç riskini de azaltır. Aynı zamanda iyi bir sıvı deposu olduğu için de karpuz tüketimi vücudunuzun sıvı ihtiyacını gidermede yardımcı olur.

Karpuzlar ayrıca vücuda L-sitrülin ve L-arginin sağlar. Bunlar vasküler tonu güçlendiren ve arteryel basıncı düzenleyen iki amino asittir.

Doktorunuz size yüksek tansiyonunuz olduğunu söyledi mi, henüz ciddi bir semptoma tanık olmadınız mı? Neyse ki, komplikasyonları önlemek için hala zaman var. Karpuzun bir kısmı dahil olmak büyük bir yardım olacaktır. Bu diyeti uygulamak için yüksek tansiyona sahip olmayı beklemeyin. Yüksek tansiyona sahip olmadan önce sağlıklı bir diyet edinin ve sağlıklı yaşamaya çalışın, bu bir çok hastalığın uzaklaştırılmasında büyük bir rol oynayacaktır.

Disiplinli ve tutarlı olduğunuzda en iyi sonuçların gerçekleştiğini unutmayın. Sağlığınız tehlikededir ve seçim yaparken sorumlu olmanız gerekir. Kötü bir diyet sadece bu durumu daha da kötüleştirecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.