Yüksek Kan Basıncının 5 Sebebi

Yüksek kan basıncının her zaman hasta hissetmenize neden olmayabileceğini unutmayın, ancak aynı ciddiyetle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
Yüksek Kan Basıncının 5 Sebebi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek kan basıncı, sağlığınızı tehlikeye sokan bir durumdur.

Kan basıncı, sağlıklı kan dolaşımı ve vücudun ihtiyacı olan oksijen ve besini taşımak için gereklidir. Bu basınç, kanın damarlar aracılığıyla hareket etmesini sağlayan güçtür ve kan, vücut içinde dolaştıkça organları besler ve ayakta tutar.

Yüksek tansiyon, küçük atardamarların daralmasıyla meydana gelir ve bu durum kalbi daha fazla kan pompalamak zorunda bırakır. Hipertansiyonun sonuçları kalp yetmezliği ve felçten kalp krizine kadar değişebilir.

Eğer doktorlar nedeni belirleyemiyorsa, kalp krizi veya felç geçirme riski % 60 oranında artmaktadır.

Yüksek tansiyon, “sessiz bir katil”

Yüksek tansiyon genelde herhangi bir semptom göstermez bu da çoğu durumda neden fark edilmediğine netlik kazandırır. Genellikle, hali hazırda ciddi bir sağlık problemi haline geldiğinde onu fark etmeye başlarız.

Dünya nüfusunun % 31’i yüksek tansiyona sahiptir. Yaklaşık 16 bin kişi ona sahip olduğunun farkında bile değildir. Bu duruma karşı genetik bir yatkınlık vardır. Son çalışmalar, bazı genetik değişikliklerin, böbreklerin tuz düzenlemeleri ve diğer mutasyonlar üzerinde olan rolünü etkilediğini göstermiştir.

Bununla birlikte, yüksek tansiyon her zaman bu nedenle oluşmaz. Her durumda, hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak ve beslenme alışkanlıklarınıza özen göstermek önemlidir.

Ayrıca bu makaleyi de ziyaret ediniz: Kan Basıncını Arttıran İçecekler

Yüksek tansiyona sahip olmanızın 5 nedeni

Her hipertansiyon vakası farklıdır. Bununla birlikte, bu duruma yol açabilecek bilinen risk faktörleri vardır. Bunların çoğu günlük alışkanlıklarınızla bağlantılıdır.

1. Fazla kilolu olmak

kilo vermek

Kilo vermek, basıncı azaltır ve böylece kardiyovasküler rahatsızlık riski de azalır.

2. Sağlıksız bir yaşam tarzı

Aşırı alkol tüketimi, sigara içmek, fazla tuz tüketmek ve fiziksel aktivite eksikliği, yüksek tansiyon için risk faktörleridir. Kültürümüzün köklü yerleşik yaşam tarzı, yetişkinlerde ve gençlerde gün geçtikçe yükselen hipertansiyon vakalarında önemli bir rol oynamaktadır.

 • Her gün egzersiz yapmaya çalışın. Her gün 30 dakikalık yürüyüşlerle buna başlayabilir ve rutininize daha fazla kardiyo egzersizi ekleyebilirsiniz.
 • Dengeli bir diyet uygulayın. Meyve ve sebzeleri, az yağlı yiyecekleri ve tam tahılları seçerek sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.
 • Stres ve duygularınızı yönetin. Klinik çalışmalar, öfke, düşmanlık, stres ve diğer güçlü, çözülmemiş duygu ve hissiyatların kan basıncını arttırmaya katkıda bulunduğuna sonuç vermiştir.

3. Klinik nedenler

böbrek muayenesi

böbrek rahatsızlıkları, tiroid problemleri, diyabet ve uyku apnesi yüksek tansiyon başka bir klinik problemden kaynaklanabilir.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Böbreklerinize Nasıl Bakmalısınız? 6 Tavsiye

4. İlaç

Kontraseptif gibi astım ve hormon tedavisi uygulayan bazı ilaçlar da kan basıncını artırabilir. Ayrıca listede bazı steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar, antidepresanlar ve ağrı kesiciler de vardır.

Bu ilaçlar kan basıncını etkileyebilir çünkü vücuttaki sodyum ve sıvı dengesini değiştirirler. Bir yanıt olarak, kan damarları daralır bu da hipertansiyona neden olur.

5. Yaş

hemşire ve yaşlı hasta

Yaşlandıkça kan damarlarımız zayıflar ve elastikiyetini kaybeder.

Kan damarları yıllar geçtikçe değişir ve sertleşir bu da kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Fazla çalışan herhangi bir kasta olduğu gibi, ekstra yükü kaldırmak için kalbin büyüklüğü artar. Kalp büyüdükçe daha fazla kan ve oksijene ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, dolaşımın ihtiyaçlarını her zaman ayakta tutamaz.

Tam da bu sebepten ötürü, sağlığınızın tadını yıllarca çıkarmak istiyorsanız, günlük alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmanız oldukça önemlidir.

 • Aşırı tuz tüketimine ek olarak paketlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Daha az alkol tüketin ve her gün biraz daha az sigara içmeye çalışın.

Yaşam tarzınızı değiştirerek ve doktorunuzun size verdiği ilaçları alarak, tansiyonunuzu kontrol edebilir ve yan etkilerini azaltabilirsiniz.

Yüksek kan basıncının her zaman hasta hissetmenize neden olmayabileceğini unutmayın, ancak aynı ciddiyetle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

İlginizi çekebilir ...
Yüksek Kan Basıncı: Düşürmek için Doğal Yollar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Kan Basıncı: Düşürmek için Doğal Yollar

Yetersiz egzersiz, zayıf beslenme, hızlı ve sağlıksız yaşam şeklimiz, bizi "sessiz katil" olarak bilinen yüksek kan basıncı ile karşı karşıya getir...

Öne çıkan görsel: © wikiHow.com


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wu CY, Hu HY, Chou YJ, Huang N, Chou YC, Li CP. High Blood Pressure and All-Cause and Cardiovascular Disease Mortalities in Community-Dwelling Older Adults. Medicine (Baltimore). 2015;94(47):e2160. doi:10.1097/MD.0000000000002160
 • National Institute on Aging. (n.d.). High Blood Pressure. Retrieved on May 19, 2020 from https://www.nia.nih.gov/health/high-blood-pressure
 • Jiang SZ, Lu W, Zong XF, Ruan HY, Liu Y. Obesity and hypertension. Exp Ther Med. 2016;12(4):2395‐2399. doi:10.3892/etm.2016.3667
 • Kulkarni, S., O’Farrell, I., Erasi, M., & Kochar, M. S. (1998, December). Stress and hypertension. Wisconsin Medical Journal. https://doi.org/10.1177/003693307301800413
 • Elliott WJ. Drug interactions and drugs that affect blood pressure. J Clin Hypertens (Greenwich). 2006;8(10):731‐737. doi:10.1111/j.1524-6175.2006.05939.x
 • National High Blood Pressure Education Program. The Seventh Report of the Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure. Bethesda (MD): National Heart, Lung, and Blood Institute (US); 2004 Aug. Drugs and Other Agents Affecting Blood Pressure. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9635/
 • Mukamal KJ. The effects of smoking and drinking on cardiovascular disease and risk factors. Alcohol Res Health. 2006;29(3):199‐202.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.