Sodyum Bikarbonat ve Limon: Sağlığa 4 Farklı Yararı

Sodyum bikarbonat ve limon çeşitli vücut işlevlerini düzenlemek için takviye olarak kullanılabilir. Ancak her şeyi tedavi edemez. Elbette tıbbi olarak ele alınması gereken durumlar vardır.
Sodyum Bikarbonat ve Limon: Sağlığa 4 Farklı Yararı

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2018

Bu yazımızda zamanın en iyi bilinen sağlıklı alışkanlıklardan birinden bahsedeceğiz. İçerisinde biraz sodyum bikarbonat ve limon olan bir bardak su içmek vücudu alkalileştirir, bu da sağlığımıza birazdan bu makalede bahsedeceğimiz bazı yararlar sağlar.

Karbonat ve Limonun Sağlığa Yararları

limon ve karbonat

İnsanların bu yöntemle ilgili farklı bakış açıları var. Yanlış bir bakış açısı ise, soydum bikarbonat ve limon ikilisinin her şeyi tedavi edebileceğine inanmaktır.

Sodyum bikarbonat (karbonat) ve limonla oluşturulan içeceğin basit bir içecek olduğunu unutmamalıyız. Bu içecekten olağanüstü özellikler beklememeliyiz ve ciddi hastalıkları tedavi edeceğine inanmamalıyız.

Sodyum bikarbonat ve limon, vücut işlevlerini düzenleyen bir takviyedir, sağlığı destekler, kilo vermeyi kolaylaştırır, enfeksiyonlarla savaşır ve detoks etkisi vardır. Ancak elbette ki kanseri tedavi etmez.

Başka yararları var mıdır? Elbette. Ama bu takviyeyi aşağıda belirtildiği gibi ve dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Bunları aklınızda tutarak şimdi gelin sodyum bikarbonat ve limonun faydalarına bakalım:

1. Böbrek sağlığı

Böbrek ve idrar yolu problemleri, böbrek taşı ve benzeri sorunlar yaşayor olabilirsiniz. Bu durumların her biri sağlığınızı etkileyebilir; ama bunlar için her öğünden sonra alabileceğiniz çok basit bir ilaç vardır: Bir bardak suya bir yemek kaşığı sodyum bikarbonat ve bir kaç damla limon suyu.

Bu karışım vücudunuzun pH derecesini artıracak ve vücudunuzu alkalileştirecektir. Bu sayede böbrek fonksiyonlarınız artacak, böbrekleriniz kanı daha iyi temizleyecek ve böylece safra kesesinde enfeksiyona yol açabilecek maddeler daha kolay atılacaktır.

Nefrologlar tarafından önerilen bu karışım, hem vücut işlevlerini düzenler, hem de sağlığınıza iyi gelir. Böbrekler iyi çalışmadığı zaman vücutta asit birikir ve bu alkalin karışımı asidi nötr hale getirir.

2. Daha iyi sindirim

Sindirim problemleri için bir bardak suda bir miktar karbonat eritmekten daha iyisi yoktur. İçine bir de bir kaç damla limon suyu eklediğiniz zaman yiyecekler daha iyi sindirilir ve mide ve boğazda şişliğe sebep olan asitle savaşılır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karbonatın Kilo Verme Amaçlı Kullanımı

Bunun yanı sıra, bu karışım mide gazına iyi gelir ve reflüye yardımcı olur. Vücudunuzda bir ağırlık ve şişkinlik varsa, tuvalette çok vakit geçiriyorsanız veya kabızlık çekiyorsanız da bu yöntemi deneyebilirsiniz.

3. Sağlıklı bir karaciğer için

Bu alkalin tonik karaciğeriniz için harikalar yaratabilir. Karaciğerin daha verimli arındırma yapması için bir katalizör görevi görür. Unutmayın, karaciğer vücudun detoks laboratuarıdır, kanı temizler ve vitamin ile enzimleri sentezler.

Her gün aç karnına bir bardak su ile alınacak olan bir yemek kaşığı karbonat ve bir kaç damla limon, hem vücudunuza C vitamini sağlar, hem de antioksidan görevi görür. Karaciğeri sağlıklı tutmak için harika bir yöntemdir.

4. Kilo vermek için

Kilo vermeyi kolaylaştırmak için bir şey mi arıyorsunuz? Daha fazla aramayın. Her gün aç karnına bir bardak suda erimiş bir yemek kaşığı karbonat ve yarım limon suyu için. 

Bu karışım toksinleri ve iltihaba yol açan maddeleri temizler, bağırsak problemleri ile su tutulmasına iyi gelir. Çünkü pH ve alkalin oranlarını artırmak, yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

Sodyum Bikarbonat ve Limon Nasıl Tüketilmelidir?

sağlıklı olmak su
  • En genel yöntem sabah karnına içmektir.
  • Su, sıcak veya soğuk değil, ılık olmalıdır.
  • Suda tamamen erimiş bir yemek kaşığı karbonat ve yarım limon suyu (veya daha azı) kullanılmalıdır.
  • Bu karışım detoks, kilo verme ve karaciğer bakımı için dört dörtlüktür.
  • Böbrekleriniz için kullanıyorsanız, her gün iki öğünden sonra yarımşar bardak içebilirsiniz.
  • Eğer sodyum sebebiyle yüksek oranda stres yaşıyorsanız, bu yöntemi kullanmayın.
  • Gastrit probleminiz varsa, kontrollü şekilde tüketin; çünkü rahatsızlığa yol açabilir.

Bu karışımı genel sağlığınız için kullanacağınızı ve asla mucizevi bir çare olarak görmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.