Karbonat: Kilo Verme Amaçlı Kullanımı

Karbonat, sindirimi destekleyici özelliğiyle vücudu atıklardan arındırmaya, yavaş bağırsak hareketiyle savaşmaya ve daha düz bir karna sahip olmaya yardımcı olur.
Karbonat: Kilo Verme Amaçlı Kullanımı

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Karbonat kilo vermeye yardımcı doğal bir üründür. Tedavi amaçlı kullanımıyla bilinmesinin yanı sıra, son birkaç yıldır fazla kilolardan kurtulmak için de kullanılıyor. Diğer doğal ürünler gibi karbonatın etkileri de kişiden kişiye göre değişir ve size mucizevi sonuçlar vadetmez.

Genel olarak vücudun fazla kilolardan kurtulma sürecini desteklemeye yardımcı olur. Neden bu kadar sağlıklı kabul ediliyor? Kilo vermek için nasıl kullanılır? Birçok insanın bu ürünü merak ettiğini düşünerek, karbonatın başlıca faydalarından ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Karbonat Nedir?

Birçok kişi karbonatı hayatının bir noktasında kullanmıştır. Beyaz bir toz olan karbonat ya doğada bulunur ya da NaHCO3 kimyasal formülü ile suni olarak üretilir. Antik çağlardan beri yemek yapımında kullanılmasının sebebi, maya görevi görmesiyle ekmek hamuru gibi hamurların kabarmasını sağlamasıdır.

Mikrop öldürücü, antioksidan ve yumuşatıcı maddeler içerdiği için medikal, kozmetik ve temizlik gibi farklı kullanım alanları da vardır. Başka doğal ürünlerle kolayca birleştirilebilir ve kilo vermek isteyenlerin harika bir dostudur.

Karbonat Neden Kilo Vermeye Yardımcıdır?

bir yemek kaşığı karbonat

Karbonat, popüler alkali diyetinde doğal takviye olarak kullanılan ürünlerden biridir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kilo almaya sebep olan fazla asitle mücadele ederek, incelmenize ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Fazla asit içeren bir vücutta daha çok kas yakılırve vücudun yağ biriktirme eğilimi artar. Karbonat vücudun pH seviyesini dengelediği için hücrelerin oksijenlenmesini artırır ve kas kitlesini korur.

Ayrıca, bağırsakların hareketini ve asitli mide sıvılarının üretimini kontrol altına alarak yavaş sindirimi ve fazla asit üretimini engellediği için sindirimi destekler. Vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı olur; yani daha düz bir karna sahip olmayı sağlar. 

Kilo Vermek İçin Kabonat Nasıl Kullanılır

Karbonatla birçok farklı tarif geliştirmek mümkündür. Tek başına kullanımında bir sakınca olmasa da, başka inceltici malzemelerle birleştirerek daha çok faydasını görebilirsiniz.

Karbonat ve Limon

karbonat ve limon

Limon suyu karbonatın alkali özelliğini artırır. Vücudu toksinlerden arındırmak ve sindirimi desteklemek için kullanılan bir malzemedir. Bu inceltici ürünlerin kombinasyonu vücudu toksinlerin etkilerinden korur; böylece lenf sistemini harekete geçirir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat (3 g)
 • 2 yemek kaşığı limon suyu (30 ml)
 • 1 bardak ılık su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Karbonat ile limon suyunu bir bardak ılık suya ekleyin.
 • İyice karıştırın ve baloncukları yok olana kadar bekletin.
 • Her gün aç karnına için.

Karbonat ve Greyfurt Suyu

Turunçgillere ait greyfurt kilo vermek için kullanılan bir meyvedir. Kalorisi düşüktür, lif içerir ve içeriğindeki antioksidanlar vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Karbonat ile birleştiğinde kilo vermeye takviye olmasının sebebi, yağların parçalanmasını desteklemesi ve tokluk hissi vermesidir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat (3 g)
 • Yarım bardak greyfurt suyu (100 ml)
 • Yarım bardak su (100 ml)

Hazırlanışı

 • Karbonat ile yarım bardak greyfurt suyunu karışıtırın.
 • Karışımı bir kavanoza dökün ve yarım bardak suyu da ekleyin.
 • Haftada en az 3 defa aç karnına için.

Kilo vermek için Karbonat ve Elma Sirkesi

elma sirkesi

Çok asitli ve yağlı bir beslenmeniz varsa, karbonat ile elma sirkesini karıştırarak vücudun pH seviyesini düzenleyebilirsiniz. Bu iki malzeme sindirim sürecini destekler ve karın bölgesi gibi  belirli bölgelerde yoğunlaşan yağlanma problemini azaltır. 

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat (3 g)
 • ¼ bardak elma sirkesi (62 ml)
 • 2 bardak su (500 ml)

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri bir kavanoza koyun ve bir tahta kaşıkla iyice karıştırın.
 • Bu karışımı her gün kahvaltıdan 30 dakika önce için.

Karbonatı diyetinize eklemeyi hiç düşündünüz mü? Kilo vermeye çalışıyorsanız karbonatın faydalarını kesinlikle kullanmalısınız. Yukarıda verdiğimiz tariflerden ilginizi çekeni mutlaka deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Grgic J., Rodriguez RF., Garofolini A., Saunders B., et al., Effects of sodium bicarbonate supplementation on muscular strength and endurance: a systematic review and meta analysis. Sports med, 2020. 50 (7): 1361-1375.
 • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.