Ev Yapımı Çözümlerle Kronik Gastriti Tedavi Edin

Gastrit stres, aspirin gibi ilaçların, aşırı kahve veya alkollü içeceklerin veya fazla baharatlı yemeklerin tüketimi gibi pek çok nedenden kaynaklanır.

Gastrit midedeki bir iltihaplanmadır ve belirtilerine iştahsızlık, mide ekşimesi ve asit reflüsü, mide ağrısı ve hatta kusma dahildir.

Eğer bu belirtilerden bir veya daha fazlasını deneyimliyorsanız, bunları gidermek için ev yapımı pek çok tedavi mevcut. Bu makalede bunları öğrenebilirsiniz!

Eğer gastritten muzdaripsem neler yemeliyim?

Gastritten muzdaripseniz yediklerinize dikkat etmelisiniz. Belirli gıdaların iyileşmeyi önlediği ve hatta durumu kötüleştirdiği bilinir.

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey kusma, mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi durumları önlemenin yanı sıra vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için normal bir kalori alımını korumanız gerektiğidir.

Gastritten muzdarip olanlar için taze meyve tüketimi oldukça önemlidir. Bunlardan en çok önerilenleri papaya ve ananastır. Zencefil, Hindistan cevizi suyu, meyan kökü çayı da faydalı olabilir ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak için günde mutlaka sekiz bardak su tüketmeye çalışmanız da oldukça önemlidir.

Güne sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı ile başlamanız için yulaf ezmesi ve bal, yoğurt, muz dilimleri veya ananas dilimleri ve kurutulmuş papaya tohumları veya canınızın çektiği diğer kabuklu yemişleri veya tohumları öneririz. Bu besinler kronik gastriti ve mide ülserlerini önlemek açısından oldukça faydalıdır.

Eğer sıkacağınız varsa, bir diğer önerimiz de her gün bir bardak maydanoz suyu içmeniz. Buna tat vermek için bir miktar tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz.

Gastritin belirtilerini gidermek için ev yapımı çözümler

gastrit-için-bal

Kronik gastrit için doğal çözümler belirtileri hafifletmeye yardımcı olur ve sizin daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi mümkün kılar. Bu tür doğal çözümleri evde hazırlamak oldukça kolaydır ve kullanacağınız ürünlerin çoğu kolay bir şekilde temin edilebilir.

Yapmanız gereken ilk şey kendinizi öğünlerin arasında su içmeye alıştırmanız. Özellikle ılık bir bardak suya iki çorba kaşığı bal katarsanız bu çok faydalı olacaktır. Bunu her gün içmenizi öneririz.

Bir diğer çözüm sabahları sütünüze bir çorba kaşığı ılık zeytinyağı katmanız. Evet, farkındayız, bunun tadı çok güzel olmayacak. Ama bu o sinir bozucu belirtileri gidermek için birebirdir!

Gastriti kontrol altında tutmanız için bir diğer önerimiz bir tavada yarım çorba kaşığı yeşil kakule tohumu, rezene ve tarçını otuz saniye kızartmanız.

Hangi gıdalardan uzak durmalıyım?

kronik-gastrit

Şüphesiz, eğer gastritin güçlü ve/veya sık belirtileriyle karşı karşıyaysanız, aşağıdaki gıdaları tüketmemeniz gerekir:

  • Asitli meyve suları.
  • Fazla baharatlı yemekler.
  • Çok acı yemekler.
  • Gazlı içecekler.
  • Alkol, özellikle de sert alkoller.
  • Kahve.
  • Tam yağlı süt ürünleri.
  • Fazla sıcak veya soğuk yemekler.
  • Çikolata (üzgünüz!)

Bu durumdan muzdarip olanların yapmaması gereken bir diğer şey de uzun süre aç kalmak. Yemeklerini düzenli olarak yemeleri gerekir ve öğünlerin arasında da bolca sebze ve meyve tüketmeleri önerilir. Mideniz asla uzun süre boş kalmamalı ve özellikle de gece yatarken ne aç, ne de çok tok yatmamalısınız.

Unutmayın ki vücudunuzu etkileyen herhangi bir durum özel bir bakım gerektirir – her tedavi herkeste işe yaramayabilir, ama yapabileceğimiz bir şey farklı seçenekleri deneyip özellikle bizim için faydalı olanını belirlemek.

Ancak muzdarip olduğumuz durum ne olursa olsun, bolca sebze ve meyve içeren sağlıklı bir diyet sürdürerek, yeterli miktarda su içerek ve egzersiz yaparak durumun iyileşmesine yardımcı olabiliriz.