Ev Yapımı Çözümlerle Kronik Gastritten Kurtulun

Ev Yapımı Çözümlerle Kronik Gastritten Kurtulun

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Kronik gastrit sorunu, yoğun stres, aspirin gibi ilaçların, kahvenin, alkollü içeceklerin veya fazla baharatlı yemeklerin aşırı tüketimi gibi etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. 

Gastrit midede oluşan iltihaplanmadır. İştahsızlık, mide ekşimesi, asit reflüsü, mide ağrısı ve hatta kusma bu sorunun belirtileri arasındadır.

Bu belirtilerden bir veya birkaçı sizde de varsa bunları gidermek için başvurabileceğiniz ev yapımı çözümler var. Bu yazıyı okursanız bahsettiğimiz çözümleri öğrenebilirsiniz. 

Kronik gastrit sorunu yaşıyorsam ne yemeliyim?

Gastrit sorunu yaşıyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bazı gıdaların iyileşmeyi önlediği ve hatta durumu kötüleştirdiği bilinir.

Kusma, mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi durumların önüne geçmenin yanı sıra,  vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri almanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Kronik gastrit sorunu yaşayanlar için taze meyve tüketimi oldukça önemlidir. Meyveler arasında en çok önerilenler papaya ve ananastır. Zencefil, hindistan cevizi suyu, meyan kökü çayı da faydalı olabilir.

Vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak için günde mutlaka sekiz bardak su tüketmeye çalışmanız da oldukça önemlidir.

Güne sağlıklı ve besleyici bir kahvaltıyla başlamak için yulaf ezmesi, bal, yoğurt, muz dilimleri, ananas dilimleri ve kurutulmuş papaya tohumlarını kullanarak bir karışım yapabilirsiniz.

İsterseniz diğer kabuklu yemişleri veya tohumları da tüketebilirsiniz. Bu besinler, kronik gastrit sorunu ile mücadele etme ve mide ülserlerini önleme konusunda faydalıdırlar.

Elektrikli meyve sıkacağınız varsa her gün bir bardak maydanoz suyu içmenizi de öneririz. Tat vermek için içine bir miktar tuz ve karabiber de atabilirsiniz.

Gastritin belirtilerini gideren ev yapımı çözümler

bir yemek kaşığı dolusu bal

Kronik gastrit sorununun kurtulmak için başvurabileceğiniz doğal çözümler belirtileri hafifletmeye yardımcı olur ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Bu tür doğal çözümleri evde hazırlamak oldukça kolaydır. Kullanacağınız ürünlerin çoğunu kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey kendinizi öğünlerin arasında su içmeye alıştırmaktır. Özellikle ılık bir bardak suya iki çorba kaşığı bal katarsanız sizin için çok faydalı olabilir. Bu karışımı her gün içmenizi öneririz.

Bir diğer çözüm sabahları sütünüze bir çorba kaşığı ılık zeytinyağı katmanız. Biliyoruz, sütün tadı biraz bozulacak. Ama zeytinyağı ilave etmek, gastritin sinir bozucu belirtilerini gidermek için birebirdir!

Kronik gastriti kontrol altında tutabilmeniz için bir diğer önerimiz de bir tavada yarım çorba kaşığı yeşil kakule tohumu, rezene ve tarçını otuz saniye kızartmanız.

Hangi gıdalardan uzak durmalıyım?

karnını tutan kadın

Gastritin bazı belirtilerini sık sık yaşıyorsanız aşağıdaki gıdalardan uzak durmalısınız:

  • Asitli meyve suları
  • Fazla baharatlı yemekler
  • Çok acı yemekler
  • Gazlı içecekler
  • Alkol, özellikle de sert alkoller.
  • Kahve
  • Tam yağlı süt ürünleri
  • Fazla sıcak veya fazla soğuk yemekler
  • Çikolata (Üzgünüz!)

Kronik gastrit sorunu yaşayanların kaçınması gereken bir diğer şey de uzun süre aç kalmak. Yemeklerinizi düzenli olarak yemeli ve öğün aralarında da bolca sebze ve meyve tüketmelisiniz. Mideniz uzun süre boş kalmamalı. Özellikle de gece yatarken ne aç, ne de çok tok olmalısınız.

Vücudunuzu etkileyen herhangi bir durumun özel bakım gerektireceğini unutmayın. Her tedavi herkeste işe yaramayabilir. Farklı seçenekleri deneyip sizin için faydalı olan seçeneği bulabilirsiniz.

Sorununuz ne olursa olsun, bolca sebze ve meyve içeren sağlıklı bir besin programına uyarak, yeterli miktarda su içerek ve egzersiz yaparak durumun iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.