Aç Karnına Yeşil Elma Yemek İçin 7 Neden

Yeşil elmanın sunduğu avantajları en üst seviyeye çıkarmak için organik olduğundan emin olmalısınız.
Aç Karnına Yeşil Elma Yemek İçin 7 Neden

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Tüm elma çeşitleri, sağlığa yararlı temel besin maddeleri içerir. Bununla birlikte, yeşil elma, düşük kalorili içeriği ve ek faydalar sağlayan yüksek miktardaki besin değeri nedeniyle özellikle önerilir.

Yeşil elma kendisine has ekşi bir tada sahiptir ve çoğunlukla sudan oluşur. Bu nedenle, detoks yapmak ve vücuda tekrar nem kazandırmak için mükemmel bir seçenektir.

Ek olarak, yeşil elmalar önemli miktarda diyet lifi, amino asit, vitamin ve mineral içerir. Sindirildikleri zaman, bu besin ögeleri fiziksel ve zihinsel refaha yardımcı olur.

Aç karnına bir adet yeşil elma yemek sadece enerji vermesi nedeniyle değil; aynı zamanda vücudun metabolizmasını hızlandırabileceği ve hastalıkları önleyebileceği için bir süredir önerilmektedir.

Çoğumuz yeşil elmayı hala beslenme planımıza dahil etmedik. Bu nedenle bu makalede daha sık yeşil elma yememizin 7 nedenini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Aç karnına yeşil elma yemek kilo vermenize yardımcı olur

yeşil elma ve tartı

Bir yeşil elma sadece 80 kaloridir. Bu düşük kalori seviyesine rağmen bu meyve, karbonhidrat ve amino asit içeriği sayesinde güçlü bir enerji kaynağıdır.

 • Bu meyveyi aç karna yemek, sindirimi iyileştirmenin yanı sıra, vücuda daha yüksek lif konsantrasyonu sağlayarak, sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.
 • Besin maddeleri, günün ilk saatlerinde metabolizmayı harekete geçirir ve bu hızlı başlangıç sayesinde vücut kalorileri daha kolay yakar.

2. Diyabeti önlemek

Bu meyveyi günlük beslenme planına eklemek, özellikle de diyabetten muzdarip olma riskine sahip olanlar için, bu hastalığın riskini azaltmak adına basit ve etkili bir yoldur, .

 • Elmanın yüksek çözünürlükteki lif içeriği, şeker kaynaklarının metabolize edilmesinde rol oynar ve vücut için enerji kaynağı olarak kullanılmalarına yardımcı olur.
 • Sabahları elma yemek, diğer şeylerinin yanı sıra, şeker tüketme isteğini azaltır ve vücudun insülini uygun bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

3. Kalp ve damar sağlığı

kalp ritmi
 • Bu elma çeşidinde bulunan besin maddeleri -özellikle de lif ve flavonoidler- kardiyovasküler sağlığınız için önemli faydalar sağlar.
 • Yeşil elma yemek, yüksek kolesterol seviyelerini düzenleyerek atardamarlarda plak oluşumunu durdurmaya yardımcı olur.
 • İçerdiği önemli miktarda potasyum, kasları ve kalbi korumak için vücudun elektrolit seviyelerini dengeleyen önemli bir mineraldir.
 • Elma bazen kan dolaşımında ve beyinde olduğu gibi kalpte de komplikasyonlara neden olabilen, iltihap moleküllerini azaltmaya yardımcı olur.

4. Sindirim

 • Aç karnına yeşil elma yemek, yavaş sindirim ve kronik kabızlığı tamamen sona erdirmek için bir çözüm yolu olabilir.
 • Meyvede bulunan bir lif türü olarak pektin, bağırsak hareketlerini düzenler ve atıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Yeşil elma, sindirim sisteminde gaz birikmesine karşı savaşan hafif gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Gastrik suların aşırı üretimini nötr hale getirir; hazımsızlık ve reflü gibi rahatsızlıkları önler.

5. Beyin sağlığı

beyin sağlığı

Beyin sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bununla birlikte, her sabah bir elma yemek bilişsel bozukluklara yol açan hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

 • Yeşil elma bol miktarda antioksidan içerir; bunlar arasında kateşin ve epikateşin de bulunur. Bu antioksidanlar beyin hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur.
 • Elmada bulunan C vitamini ve magnezyum ile birlikte flavanoidler, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Dolaşımı geliştirerek, beyin dokusu için oksijenasyonu ideal bir hale getirir.

6. Cilt sağlığı

Kırışıklıklar için mucize bir reçete ya da bu konu hakkında var olan herhangi bir şeyden söz etmiyoruz. Bununla birlikte, elmada bulunan antioksidanlar, ciltteki erken yaşlanma belirtilerine karşı savaşmak için mükemmel müttefiklerdir.

 • Diyetinize elma ekleyerek, hücresel restorasyon ve gençleşmeye yardımcı olabilirsiniz. Sonuç olarak, kırışıklıklarda ve cilt lekelerinde azalma görülür.
 • Elmada bulunan yüksek su içeriği, cildi nemli tutar ve zamanla cildi arındırır.
 • Yeşil elma, alt deri tabakasını sıkı ve genç tutan maddeler olan kolajen ve elastin üretimini harekete geçirmek için mükemmeldir.

7. Diş plağını azaltmak

diş eti
 • Yeşil elmadaki bileşikler, bakteri plağı oluşumunu azaltarak diş sağlığınıza önemli yararlar sağlar. Doğal asitleri, dişleri temizler ve enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri gelişiminin önüne geçer.
 • Aynı zamanda tükürük üretimini de artırır ve ağzın pH seviyesini düzenleyerek ağız kokusunu önler.

Bu meyveyi hala diyetinize dahil etmediniz mi? Başlıca yararlarını bildiğinize göre, her sabah bir tane yeşil elmayı kabuğuyla birlikte yemek istediğinizde, ikinci kez düşünmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Güne Doğru Başlamak için 7 Yeşil Elmalı Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Güne Doğru Başlamak için 7 Yeşil Elmalı Smoothie

Yeşil elma en lezzetli meyvelerden biridir. Elmalı smoothie, diğer gıdalarla birleştirildiğinde, günü iyi geçirmeniz için size bol bol enerji verir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Romero Ariza, M., & Perez Ferra, M. (2018). CÓMO MOTIVAR A APRENDER EN LA UNIVERSIDAD: UNA ESTRATEGIA FUNDAMENTAL CONTRA EL FRACASO ACADÉMICO EN LOS NUEVOS MODELOS EDUCATIVOS. Educational Psychology. https://doi.org/10.1080/01443410.2018.1412604</p>

 • Colaboradores sobre Creación de empresas. (2010). Las 5 causas más frecuentes del fracaso empresarial. Emprendalia Magazine.

 • Suárez, J., Albisu, L. M., Sotolongo, N., & Blanco, F. (2007). Factores de éxito y fracaso en el comportamiento innovador de las empresas ganaderas cubanas. (Spanish). Pastos y Forrajes.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.