Aç Karna Yeşil Elma Yemek İçin 7 Neden

· 22 Nisan, 2018
Yeşil elmanın sunduğu avantajları en üst seviyeye çıkarmak için organik olduğundan emin olmalısınız böylece kabuğunu da yiyebilirsiniz.

Tüm elma çeşitleri, sağlığa yararlı temel besin maddeleri içerir.

Bununla birlikte, yeşil elma, düşük kalorili içeriği ve ek faydalar sağlayan yüksek miktardaki bitkisel besin değeri nedeniyle özellikle önerilir.

Yeşil elma kendisine has ekşi bir tada sahiptir ve çoğunlukla sudan oluşur. Bu nedenle, detoks yapmak ve vücuda tekrar nem kazandırmak için mükemmel bir seçenektir.

Ek olarak, yeşil elmalar önemli miktarda diyet lifi, amino asit, vitamin ve mineral içerir. Sindirildikleri zaman, bu besin ögeleri fiziksel ve zihinsel refaha yardımcı olur.

Bir süredir, aç karna bir adet yeşil elma yemek sadece enerji vermesi nedeniyle değil aynı zamanda vücudun metabolizmasını hızlandırabileceği ve hastalıkları önleyebileceği için önerilmektedir.

Çoğumuz hala yeşil elmayı beslenme planımıza dahil etmedik. Bu nedenle bu makalede onu neden daha sık yememiz gerektiğini belirten 7 nedeni sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Kilo vermek

elma ve tartı

Bir yeşil elma sadece 80 kaloridir. Bu düşük sayıya rağmen bu meyve, karbonhidrat ve amino asit içeriği sayesinde güçlü bir enerji kaynağıdır.

 • Bu meyveyi aç karna yemek, sindirimi iyileştirmenin yanı sıra, vücuda daha yüksek lif konsantrasyonu sağlayarak, sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.
 • Besin maddeleri, günün ilk saatlerinde metabolizmayı harekete geçirir ve bu hızlı başlangıç sayesinde vücut kalorileri daha kolay yakar.

2. Diyabeti önlemek

Bu meyveyi günlük beslenme planına eklemek, diyabet riskini azaltmak için basit ve etkili bir yoldur, özellikle de hastalıktan muzdarip olma risk faktörüne sahip olanlar için.

 • Elmanın yüksek çözünürlükteki lif içeriği, şeker kaynaklarının metabolize edilmesinde rol oynar ve vücut için enerji kaynağı olarak kullanılmalarına yardımcı olur.
 • Sabahları elma yemek, diğer şeylerinin yanı sıra, şeker tüketme isteğini azaltır ve vücudun insülini uygun bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Hem Diyabetiniz Hem de Tansiyonunuz Var: Peki Hangi Gıdaları Yiyebilirsiniz?

3. Kalp-damar sağlığı

kalp ritmi
Bu elma çeşidinde bulunan besin maddeleri -özellikle de lif ve flavonoidler- kardiyovasküler sağlığınız için önemli faydalar sağlar.

 • Yeşil elma yemek, yüksek kolesterol seviyelerini düzenleyerek atardamarlarda plak oluşumunu durdurmaya yardımcı olur.
 • İçerdiği önemli miktarda potasyum, kasları ve kalbi korumak için vücudun elektrolit seviyelerini dengeleyen önemli bir mineraldir.
 • Elmalar, bazen kan dolaşımında ve beyinde olduğu gibi kalpte de komplikasyonlara neden olabilen, iltihap moleküllerini azaltmaya yardımcı olur.

4. Sindirim

Aç karna yeşil elma yemek yavaş sindirim ve kronik kabızlığı tamamen sona erdirmek için bir çözüm yolu olabilir.

 • Meyvede bulunan bir lif türü olarak Pektin, bağırsak hareketlerini düzenler ve atıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Yeşil elma, sindirim sisteminde gaz birikmesine karşı savaşan hafif gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Bu meyve gastrik suların aşırı üretimini nötr hale getirir; hazımsızlık ve reflü gibi rahatsızlıkları önler.

5. Beyin sağlığı

beyin

Beyin sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bununla birlikte, her sabah bir elma yemek bilişsel bozulmalara yol açan hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

 • Yeşil elma bol miktarda antioksidan içerir; bunlar arasında kateşin ve epikateşin de bulunur. Bu antioksidanlar beyin hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur.
 • Flavonoidler, elmalarda bulunan C vitamini ve magnezyum ile birlikte hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar. Dolaşımı geliştirerek, beyin dokusu için oksijenasyonu ideal bir hale getirirler.

6. Cilt sağlığı

Kırışıklıklar için mucize bir reçete ya da bu konu hakkında var olan herhangi bir şeyden söz etmiyoruz. Bununla birlikte, elmada bulunan antioksidanlar, ciltteki erken yaşlanma belirtilerine karşı savaşmak için mükemmel müttefiklerdir.

 • Diyetinize elma ekleyerek, hücresel restorasyon ve gençleşmeye yardımcı olabilirsiniz. Sonuç olarak, kırışıklıklarda ve cilt lekelerinde bir azalma görülür.
 • Elmada bulunan yüksek su içeriği, cildi nemli tutar ve zamanla arındırır.
 • Yeşil elma, alt deri tabakasını sıkı ve genç tutan maddeler olan kolajen ve elastin üretimini harekete geçirmek için mükemmeldir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Sağlıklı bir Cilt için Beslenmenize Eklemeniz Gereken 6 Yiyecek

7. Diş plağını azaltmak

diş eti

Yeşil elmadaki bileşikler, bakteri plağı oluşumunu azaltarak diş sağlığınıza önemli yararlar sağlar.

 • Doğal asitleri dişleri temizler. Buna ek olarak, asit, enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri gelişiminin önüne geçer.
 • Yeşil elma aynı zamanda tükürük üretimini de arttırır ve ağzın pH seviyesini düzenleyerek ağız kokusunu önler.

Bu meyveyi hala diyetinize dahil etmediniz mi? Başlıca yararlarını bildiğinize göre, her sabah bir tane yeşil elmayı kabuğuyla birlikte yerken tereddüt etmeyin.