Zihninizi Boşaltmak ve Kontrol Etmek İçin 13 Strateji

Onlara bağlı olduğunu düşünmesek de, manuel aktiviteler zihnimizi temizler, düşüncelerimize ve duyguluarımıza düzen getirir. Daha fazlasını bu yazımızda okuyun!
Zihninizi Boşaltmak ve Kontrol Etmek İçin 13 Strateji
Sara Ramo González

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara Ramo González.

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Zihninizi boşaltmak kolay değildir. Ne de olsa, beyniniz, onu istediğiniz zaman boşaltabileceğiniz veya doldurabileceğiniz bir çekmece değildir. Bunun başlıca sebebi, iç huzurunuzu, dengenizi ve önemli olan şeylerin merkezinde kalma yeteneğini ortadan kaldıran birçok duygu olmasıdır. Çoğu zaman, olumsuz duygular varlığını gösterir.

Anksiyete ve uzun stres dönemleri gibi faktörler, genellikle hayal kırıklığına uğramış, bitkin ve hatta dünyaya kızgın hissetmemize neden olur. Bu hepimize bir noktada olmuştur: Evinize döndüğünüzde rahatlayamazsınız, çünkü zihniniz sürekli olarak birden fazla ısrarlı düşünce, endişe, baş ağrısı ve gitmeyecek kötü bir ruh hali ile dolar.

Böyle hissettiğiniz aşamalardan geçirirseniz ve böyle bir bunaltıcı durumla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, burada zihninizi boşaltmak için uygulamaya koymaya çalışabileceğiniz bazı basit tavsiyeler var.

Gerçekten yardımları dokunuyor!

Hangi duyguların size işkence ettiğini bulun

zihin ve kadın resmi

Bu egzersizlere başlamadan önce, hissettiklerinizin özünde hangi duygu veya duyguların bulunduğunu tanımlamanız gerekir. Bazen, pek çok küçük şeyden oluşan bir kokteyldir: biraz anksiyete, biraz korku, biraz üzüntü, biraz hayal kırıklığı ve biraz endişe.

Bu yumağı çözebilmek için kendinizi merkezlendirmeniz ve rahatlamanız gerekir. Bunun için meditasyona başlamaktan daha iyi bir şey yoktur. Bununla birlikte, kulağa garip gelse de, meditasyon yapmayı öğrenmek hiç de kolay değildir. Biraz zaman ve sabır gerektirir.

Bizim bölümümüz için, kendinizle temas kurmanıza, size neler olduğunu ve hangi duyguların aklınızı doldurduğunu tanımlamanıza yardımcı olacak bir dizi seçeneği öneriyoruz.

İşte buradalar:

  • Yürüyüşe çıkmak. Birçok insan yürürken, koşarken veya hafif egzersiz yaparken meditasyon yapmayı daha kolay bulur.
  • Rahatlatıcı bir banyo yapın. Bir şeyler hakkında düşünmek için ideal bir yol.
  • Kendinize, kendiniz ve sessizlik için bir saat ayırın. Bir not defteri veya bir kağıt parçası alın ve iki sütun çizin. İlk sütunda “ne hissediyorum” yazın ve ikincisinde “beni böyle hissettiren şey ne?”. Bu egzersizi sakin bir şekilde yapın. Kendinize karşı dürüst olun.

İçinde bulduğunuz duygulara göre zihninizi nasıl boşaltabilirsiniz

kuş resmi çizen kadın

1. Öfke veya öfke hissediyorsanız

Renkli kağıt parçaları alın ve şeritler halinde yırtın. Bunu yavaşça yapın, dikkatinizi göreve odaklayın. Kağıtları yırtıp şeritler haline döndürdüğünüzde, şeritleri örün. Azar azar, öfkenize bir çözüm bulabilirsiniz.

2. Bir şeyi anlamanız gerekiyorsa

Mandala boyayın. Mandala şekillerini renklenirken, sakin ve acele etmeden düşüncelerinizle temas kurmanızı sağlayacaktır. Yavaş yavaş, cevabı bulacaksınız.

3. Üzgün hissediyorsanız

Uzun kökleri olan ve dalları güneşe kadar uzanan ağaçlar çizin.

4. Huzursuz hissediyorsanız

Bir bez bebek yapın.

Her bir parçayı yaparken, kendi ellerinizle yaptığınız bu insan formuyla kendinizi özdeştirdiğinizde belirli bir huzur bulacaksınız.

5. Endişeli hissediyorsanız

Endişeli hissediyorsanız, origami yapmak çok yardımcı olacaktır. Bu, sadece eller ile makas veya tutkal kullanmadan, sadece kağıt katlayarak yapılan narin bir sanattır.

6. Bir şeyi hatırlamanız gerekiyorsa

Bir şeyi hatırlamak istiyorsanız labirent çizin.

7. Zihinsel olarak bitkin hissediyorsanız

Çiçek çizin.

8. Bir soruna çözüm bulmanız gerekiyorsa

Dalgalı bir okyanus çizin ve uygun renklerle boyayın.

9. Engellendiğinizi hissediyor ve durumdan nasıl çıkacağınızı bilmiyorsanız

Kendinizi çok fazla iç gerilim, endişeyle dolu ve zihninizi boşaltmak için çok az zaman ayırabildiğiniz karmaşık bir aşamadan geçiyorsanız, kendinizi daha iyi hissetmek için spiraller çizin. Bu çok rahatlatıcıdır.

sarmal ağaç figürü

10. Hayattan ne istediğinizi bilmek istiyorsanız

Kendinizi, ne istediğinizi ya da kendinizden ne beklediğinizi bilmediğiniz kişisel bir kavşakta bulursanız, bir kolaj yapın. Beğendiğiniz görüntüleri kesin. Bir araya getirin ve onlar hakkında düşünün.

11. Fikirlerinizi organize etmeniz gerek’yorsa

Bu durumda, dikdörtgenler çizmek çok yararlı olacaktır.

12. Umutsuz hissediyorsanız

Hepimizin, her şeyin bizim için üzerimize geldiği ve tüm hayatımızı sırtımızda taşıyormuşuz gibi hissettiği böyle anları olmuştur. Kendinizi bu şekilde hissettiğinizde, kesilen ancak güçlü köprülerle birleştirilen yollar ve yollar çizin.

13. Kendiniz’ sinirli buluyorsanız

renkli çizgiler

Sinirli olmak öfke kadar yoğun değildir. Bir bulutun bizi kurtulamadığımız negatif hislerle doldurduğu can sıkıcı bir süredir. Bu durum her başınıza geldiğinde veya kendinizi bu durumun içinde bulduğunuzda, renkli kalemler alıp boş bir sayfaya çizgiler çizmek yararlı olacaktır.

Bunları deneyin! Zihninizi boşaltmak için bu kadar basit tavsiyelerin nasıl yardımcı olabileceğine inanamayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.