Bastırılmış Duyguların Fiziksel Sonuçları Olabilir

· 26 Şubat, 2017
Vücudunuzun belli bir yerinde ağrı yaşarsanız, fiziksel rahatsızlığınızı hafifletmek için duygularınızı yansıttığınızdan ve bunları düzgünce ele aldığınızdan emin olun. Bunun nedeni, psikolojik problemlerin vücudumuzda fiziksel belirtilere neden olabilmesidir.

Bastırılmış duygularımız bedenimizde birikir, çürür ve sonuç olarak fiziksel hastalıklara neden olabilir. Evet, doğru duydunuz, hastalıklara neden olabilir.

“Kelimelerle ifade edemediğimiz şey, fiziksel acıya dönüşür.” Bu cümleyi hatırlayın, çünkü duygularınız ve düşünceleriniz hakkında konuşmanız gerektiğinde size yardımcı olur.

Bu yazıda, duyguların neden bizi hasta edebileceğini ve tabii ki bunu nasıl önleyebileceğinizi anlatacağız.

Biz dikkat etmesek de vücut bize birçok sinyal gönderebilir. Duygularımızı uzun süre bastırdığımız zaman, üst üste istiflenirler ve bu fiziksel hastalıklara neden olabilir.

Korku, kıskançlık, eleştiri… Bazı insanlar bu duyguların her birini, yalnızca zihinsel ve fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmememize neden olan bir tür duygusal sandık içinde saklarlar.

Hastalık, vücudumuzun bize gönderdiği bir mesajdır; bu nedenle, duygusal bir engelle karşı karşıya olduğumuzu ya da hayatımızın bazı yönlerini değiştirmemiz ya da ortadan kaldırmamız gerektiğini biliriz.

Yanlış yolu seçtiğimizde, ki bu yanlış yol tartışmaya neden olmak istemediğimiz için ya da biriyle bağları koparabilecek bir şey hakkında konuşmak istemediğimiz için içimizi dökmemek demektir, o zaman semptomlar ve ağrı büyümeye başlar.

Birçok hastalık, duygularımızı içimizde tutmaktan kaynaklanır. Etkilenmiş ya da dengesiz olan duygulara bağlı olarak, vücudun bir organı veya bir kısmı sıkıntı yaşayabilir.

Ağrı bir uyarı sinyalidir ve ona göz yumamayız.

Bu gibi belirtiler göründüğünde, yaptığımız şeylere ara verip, hayatımızın içine hangi kötü düşüncelerin ya da inançların yerleştiğini ve bize zarar verdiğini belirlemeliyiz.

Olumsuz Duygular Bir Hastalıktır

Düşünceleri bir belirti ile birleştiren bir çeşit psikosomatik bağlantı ya da ilişki vardır.

Belki de muayene olmak ve belirli bir reçete almak için doktora gitmenize gerek yoktur. Bunun yerine, düşüncelerinizi ve dolayısıyla nasıl hissettiğinizi geliştirmek için biraz iç gözlemde bulunmak daha iyi olabilir.

Örneğin, stres ülsere ya da kalp krizlerine neden olabilir. Ayrıca, depresyon enerji kaybına ve iştah artışına neden olabilir. Somatik anlamda konuşmak kolaydır. En sık karşılaşılan acılar ve sorunlar duygularımızdan kaynaklanmaktadır:

Kafa

Bu, iddia edildiğine göre bedenimizin merkezidir. Nabız atış hızının artması ya da arterlerin daralması nedeniyle baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bu son neden, iletişim kuramama ya da sevgi gibi temel duyguları ifade edememenin göstergesidir.

kafa

Boyun

Vücudun bu kısmı zihni vücuda bağlar. Boynunuzu hareket ettirmeniz zor olduğu zaman, bunun nedeni kötü bir gece uykusundan daha fazlası olabilir. Aslında, sınırlı ve katı bir yaşam görüşüne sahip olduğunuzun bir göstergesi olabilir.

Sersemlik ve dar bir zihin boyun ağrısına neden olabilir. Çok fazla stres de aynı şekilde buna sebep olabilir.

Sırt

Bir sorunu çözdüğünüzde, sanki sırtınızdan bir yük kalkmış gibi gelir. Taşıdığınız bu yük, geçmişte tecrübe ettiğiniz ve hala bağışlamadığınız ya da unutmadığınız duygular ve deneyimlerle ilgilidir.

Üstelik omurga, sırtınızı destekler ve tüm faaliyetleri yapmanıza izin verir. Bu alandaki acılar bir şeylerin doğru olmadığını ve bazıları da bastırılmış duyguların bir kısmını serbest bırakmanız gerektiğini bildirir.

Kalp

kalp

Bu organ, sevgi ile ilişkilidir; ama aynı zamanda nefret gibi diğer duygularla da ilişkilendirilir. Çünkü duygularımızın merkezidir. Kalp komplikasyonlarının karmaşık ya da çaresiz kaldığımız durumlarda ortaya çıkmasının nedeni budur.

Belki de bir ilişkide çok ileri gitmişsinizdir ya da hayatınıza iyi bir şey getirmeyen şeylere fazla takılıp kalmışsınızdır.

Ayaklar

Ayaklarımız ilerlememize yardım eder, ancak bize istikrar da sağlar. Dahası, bize güvenlik sağlarlar. Bu nedenle ayaklardaki sorunlar, kendinizi güvende hissetmiyor olabileceğinizi, hangi rotayı seçeceğinizi bilmediğinizi ya da geleceği ve projelerinizi nasıl düşüneceğinizi bilmediğinizi işaret eder.

Alerjilerin yüksek bir korku seviyesinden oluşabildiğini ve yüksek kan basıncının çok uzun süre uyanıklığa neden olduğunu biliyor muydunuz? İdrar yolları enfeksiyonlarının kişisel ilişkilerimiz hakkında olumsuz duyguların bir ürünü olduğunu da biliyor muydunuz?

Duygularımızı Nasıl Yönlendireceğimize ve Nasıl Hasta Olmayacağımıza Dair İpuçları

Belki sadece olumsuz duyguların bizi hasta edebileceğini düşünmüşüzdür, fakat bu her zaman doğru değildir. Örneğin, çok fazla sevinç, kalbe zarar verebilecek aşırı uyarılmaya neden olabilir.

Duygularınızı kanalize etmeye yardımcı olan ve bu yolla hastalıklardan uzak durmanızı sağlayacak bazı öneriler:

Aşırı Duygulardan Kendinizi Uzak Tutun

Başlamak için iyi bir nokta; hangilerinin en sık ve aşırı duygularınız olduğunu belirlemektir. Olumlu ya da olumsuz olsun, bastırılmış duygular da zararlı sonuçlar doğurabilir.

Örneğin, acı ve kızgınlık sağlıksız duygulardır. Peki ya onlardan nasıl koparız? Affederek.

Bu çok cesur bir tekniktir, çünkü size eziyet veren şeylerden kurtarmaya yardım eder. Ayrıca, taşıdığınız ağır yükleri arkada bırakmanıza yardımcı olur.

Tetikleyici Durumlardan Kendinizi Uzak Tutun

tetikleyici

Hangi duyguların sizi incittiğini keşfettiğiniz zaman, bunları hayatınızdan çıkarmak için yoğun bir şekilde çalışırsanız, bir sonraki adım, bunun tekrarlamasından kaçınmaktır.

Örneğin, tolerans eksikliğinin sizin için büyük bir sorun olduğunun farkındaysanız, o zaman sizi hoşgörüsüz hale getirecek bir duruma düşmeyin.

Söz konusu hissi ortadan kaldırdığınızdan emin olmadıysanız kendinizi tetikleyici durumlardan uzaklaştırın.

Aile Üyeleri ve Arkadaşlar ile Görüşün

Sevdiğimiz insanlarla vakit geçirmek, ruhumuzun üzüntüsünü geçirmek için mükemmel bir çaredir. Belki onlara ne hissettiğinizi ve yıllardır kendinize saklı tuttuğunuz her şeyi anlatmanın zamanıdır.

Eski anıları kirletmemenin en iyisi olduğuna inanmanız önemli değil: bağışlama ve iyileştirme sizin ve çevrenizdeki insanlar için iyi olacaktır.

Doğa ile İletişimde Olun

Parkta dolaşmak, dağlara tatile gitmek, yoga yapmak ya da sahilde meditasyon yapmak, nehirde yüzmek ve dışarıda egzersiz yapmak, olumsuz ve sağlıksız bastırılmış duyguları serbest bırakmanıza izin veren mükemmel aktivitelerdir.