Kadınların Kalp Sağlığı İçin Faydalı 7 Yiyecek

Bu yiyecekleri sık sık tüketiyor musunuz? Hala beslenme programınızın bir parçası değillerse vakit kaybetmeden bu yiyeceklerden tüketmeye başlayın ve kalp sağlığınızı korumak için içerdikleri özelliklerden faydalanın. 
Kadınların Kalp Sağlığı İçin Faydalı 7 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kalp hastalıkları hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Kadınlar için ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Bunun sebebi yalnızca bu hastalıklara yakalanan kadınların sayısının artması değildir. Asıl sorun kalp hastalıklarının belirtilerini tanımlamanın oldukça zor olmasıdır. Bu yazıda kalp sağlığı için faydalı 7 yiyecekten bahsedeceğiz.

Kadınların check up yaptırma sıklığının erkeklere göre daha düşük olması da bu konuyla ilgili sorunlardan bir tanesidir. Ayrıca kadınlar, kalp hastalıklarıyla ilgili belli risk faktörleriyle karşılaşsalar bile daha ciddi bir sorun ortaya çıkana kadar bu belirtileri görmezden gelebiliyorlar.

Bu yüzden bu konuya ışık tutmak önem taşıyor. Bunları bilirseniz sıra dışı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir belirtiyle karşılaştığınızda bu konuyla ilgili önlem almayı ihmal etmezsiniz. Ayrıca genel olarak yaşam tarzınızı ve  alışkanlıklarınızı iyileştireceğinizi umuyoruz.

Bu yiyecekleri bir an önce beslenme programınıza dahil edin!

Kalp Sağlığı İçin Faydalı Yiyecekler

1. Kuru yemiş

kuru yemiş

Ceviz, badem ve diğer kuru yemiş çeşitleri, kalp sağlığı için faydalı omega 3 yağ asitleri, amino asitler ve antioksidanlar içeren yiyeceklerdir.

 • Bu önemli besinler kolesterol seviyelerini düzenler. Ayrıca damarlarda plak oluşmasını engellerler.
 • Bunun yanı sıra kalple ilgili önemli sorunlarda etkili bir faktör olan inflamosyonu düzenleme konusunda da faydalıdırlar.

2. Brokoli

brokoli

Brokoli, uzun zamandır sağlıklı beslenme planlarının hepsinde kendine yer bulan popüler bir yiyecektir. Vitamin, mineral ve diyet lifleri açısından zengindir. Bu da onun damar ve kalp sağlığı için faydalı bir besin olduğu anlamına gelir.

 • Brokolide, yüksek kan basıncı gibi sorunları önleyen ve kan dolaşımının iyi bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olan folik asit, çinko ve demir gibi bileşenler ve pek çok mineral çeşidi bulunur.
 • Brokoli bir C, E ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca damar ve kalp kaslarını güçlendiren fitobesinler içerir.
 • Öte yandan brokolide bulunan diyet lifleri vücudunuzun kötü kolestrolü (LDL) özümseme oranını azaltır ve toksinlerin yok edilmesini destekler.

3. Çilek

bir kase çilek

Kalorisi düşük bir besin olan çilek antioksidanlar açısından zengindir. Çilek kalbinize iyi bakmanıza yardımcı olan harika bir besindir.

 • Çilekte bulunan flavonoid isimli bileşenler damarları genişletir, damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. Böylece yüksek kan basıncını engellemeye de yardımcı olmuş olur.
 • Bu meyve kolesterol seviyelerinizi düzenleyen lif, vitamin ve mineral gibi bileşenler içerir.
 • Ayrıca kan akışından toksinlerin atılmasına ve fazladan iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

4. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal her kadının tüketmesi gereken bir malzemedir. İltihap karşıtı, kanser karşıtı ve ağrı yatıştırıcı özellikleriyle ön plana çıkar. Bu özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan doğal bir çözüm olduğu söylenebilir.

 • Zerdeçaldaki temel aktif bileşen kurkumin isimli bir maddedir. Bu madde kalbin etrafında yer alan dokulardaki iltihaplanmayı ve kalp krizi geçirme riskinizi azaltır.
 • Güçlü antioksidanlar içermesinin yanı sıra zerdeçal, kan basıncını düzenlemeye ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

5. Yeşil çay

iki fincan yeşil çay

Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı özellikleri nedeniyle tüm dünyada popüler oldu. Ancak yeşil çay aynı zamanda kalp sağlığınız için faydalı olan pek çok antioksidan içerir.

 • İçeriğinde katehin, polifenol ve izoflovan gibi bileşenler bulunur. Bu bileşenler kalp fonksiyonlarını ve dolaşım sistemini iyileştirir.
 • Ayrıca içerdiği antioksidanlar kan akışındaki lipitleri yok eder. Bu da damarlarınızın tıkanmasını önler.
 • Yeşil çayda bulunan aminoasitlerden biri olan L-teanin, oksidatif stresin etkilerini minimuma indirir. Oksidatif stres, kalple ilgili belli bazı sorunlara yakalanma riskinizi artıran bir faktördür.

6. Zeytinyağı

zeytinyağı

Akdeniz beslenmesinin temel öğelerinden biri olan bu yiyecek kalp hastalıklarını sizden uzak tutmaya yardımcı olabilecek en iyi yiyeceklerden biridir.

 • Zeytinyağının yüksek kaliteli yağlardan oluşan içeriği damarların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürerek damar tıkanıklığının başlamasını önler.
 • Zeytinyağı, dolaşımın ve kan basıncının iyileşmesini sağlamak için damarlarınızın esnekliğinin artmasına yardımcı olur.
 • İnflamasyonla savaşır. İçerdiği antioksidanlar ve aminoasitler sayesinde kalbi korur ve güçlendirir.

7. Somon balığı

pişmiş somon balığı

Son olarak somon balığı ve diğer soğuk su balığı türlerinde bulunan omega-3 yağ asitlerinin ve değerli proteinlerin kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olduğunu belirtelim.

 • Öncelikle, bu besin maddeleri yüksek kolesterol seviyelerini ve kan akışındaki trigliseritleri kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Bu iki faktör genellikle kardiyovasküler hastalıkların gelişimiyle ilişkilendirilirler.
 • Ayrıca vücudun iltihaplı süreçlerini düzenlerler ve atardamarların sağlığını onarırlar. Bu kan akışınızın bir zorluk çıkmadan gerçekleşmesini sağlar.
 • Somon balığı Amerikan Kalp Derneği tarafından kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme riskini azaltan bir yöntem olarak önerilir.

Bu yiyecekleri sık sık tüketiyor musunuz? Hala beslenme programınızın bir parçası değillerse vakit kaybetmeden bu yiyeceklerden tüketmeye başlayın ve kalp sağlığınızı korumak için içerdikleri özelliklerden faydalanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.