Kuru Yemişler Neden Beslenmenizde Olmalı?

24 Mayıs, 2019
Kuru yemişler çok besleyicidir ve kolaylıkla bulunur. Bu nedenle, bu yemişler, hemen hemen herkes için harika birer seçenektir. Ayrıca kuru yemişleri yanınızda kolaylıkla taşıyabilir ve atıştırmalık olarak her yerde tüketebilirsiniz. 

Birçok insan, kalori ve yağ oranları çok yüksek olduğu inancıyla, kuru yemişler ve diğer kabuklu meyveleri tüketmekten kaçınır.

Kuru yemişler tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerdendir. Ancak küçük boyutları ve lezzetli olmaları nedeniyle kuru yemişleri aşırı miktarlarda tüketme yanlışına da düşüyoruz.

Kuru yemişleri bu şekilde tüketmek tabii ki problem yaratır. Yine de kontrollü bir şekilde yediğiniz zaman durum farklıdır: kuru yemişler sadece iştahınızı kontrol etmede size yardımcı olmaz, aynı zamanda genel olarak sağlığınız için de büyük faydalar sağlar ki bu da asıl önemli olan noktadır.

Bununla birlikte bu yemişlerin hepsi birbirinin aynısı değildir. Her birinin kendine özgü avantajları vardır. Bu nedenle her yemişin sahip olduğu olumlu etkileri göz önünde bulundurarak kararında tüketmek ideal olan yoldur.

Böylelikle, hep aynı şeyleri yemekten sıkılmaz ve bu etkili atıştırmalıklarla diyetinizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Harika Kuru Yemiş Ezmeleri Nasıl Yapılır?

Kuru Yemişler Nasıl Tüketilir Öğrenin

Kronik Ağrı için Ceviz

ceviz gibi kuru yemişler çok sağlıklıdır

Ceviz, mükemmel derecede anti-enflamatuvar güce sahip olan Omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu nedenle, kronik ağrı, eklem ağrısı ya da migren problemi olan bireyler için önerilir.

Öte yandan, cevizin yapısında yüksek miktarda antioksidan vardır, bu nedenle yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve hücre hasarını önlemek konusunda size yardımcı olur.

Yukarıda belirtilen etkilerin tümü, özellikle de iskelet ve kas sistemlerinde oluşan problemleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Daha İyi Bir Dolaşım Sistemi İçin Badem

badem sütü

Badem, diyabet hastaları için bilhassa tavsiye edilen kuru yemişler arasındadır. Badem, doğal bir insülin düzenleyicidir; bu nedenle kan şekerini de dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlar ve tekli doymamış yağlar kolesterol seviyelerini azaltır.

Sizin de bildiğiniz gibi, fazla kolesterol ve glikoz, kan dolaşımını zor işler hale getirir. Bu da sonuç olarak, Huzursuz Bacak Sendromu’ndan kalp krizi veya inmeye kadar uzanan ciddi komplikasyonlara neden olur.

Son olarak, badem, önemli miktarda lif içerir. Bu özellik, vücudun, kilo almaya neden olan ve besin değeri olmayan yağlar gibi faktörleri ortadan kaldırması için çok önemlidir.

Ayrıca bakınız:Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları

Beyin Aktivitesi için Kajubir kase kaju fıstığı

Kaşu cevizi gibi kuru yemişleri tüketmek, vücudunuzda vitamin ve mineral artışı sağlar. Bu konuda en çok dikkat çekenlerden biride, oksijenin beyne ulaşmasına yardımcı olan demirdir.

Bu nedenle, vücudunuzda yeterince demir olmadığında, bilgiye konsantre olmakta ve onu saklamakta zorluk çekebilirsiniz.

Demirin yanı sıra, badem, bağışıklık sisteminiz için gerekli olan magnezyum ve çinko açısından da zengindir.

Savunmamız güçlü olduğunda hafızamız zaman içinde daha yavaş bir oranda azalır; böylelikle erken yaşlanmayı da önleyebiliriz. Bunun, dünyayı anlamamız için hayati olduğu aklınızda bulunsun.

Formda Kalmak için Antep Fıstığı

şam fıstığı ve diğer kuru yemişler

Tüm kuru yemişler arasında, Antep fıstığı en az kalori içeren yemiştir. Buna ek olarak, sert bir kabuk içinde olduğu için, onu ancak yavaş yavaş yiyebiliriz.

Bu nedenle, mide, gıdanın varlığını hissetmek için daha fazla zamana sahip olur, bu da ona, tokluk halini fark etmesi için gerekli olan zamanı tanır.

Diğer kuru yemişlerde de olduğu gibi, Antep fıstığı da, yüksek oranda E vitamini ve antioksidan içerir. Aynı zamanda, sinir sistemini ve kasları güçlendirmek için ideal olan potasyumun da harika bir kaynağıdır.

Antep fıstığı sindirimi kolaylaştırır; daha kolay kilo verirsiniz.

Dilediğimiz Bütün Kuru Yemişleri Yiyebilir Miyiz?

Yazının başında da belirtildiği gibi, kuru yemişlerin birer karbonhidrat kaynağı olduğu kesindir.

Karbonhidratlar vücut için gerekli olsalar da, tüketilen miktarın kontrol altında olması gerektiğini biliyoruz; çünkü aldığınız tüm enerjiyi yakmazsanız, yağa dönüşecektir.

Bu noktadan yola çıkarak, tükettiğiniz yemiş miktarına dikkat etmeniz gerektiği açıktır. Ortalama miktar, tüm ana öğünler arasına serpiştirilen, 30 gramdır.

Bununla birlikte, herkesin bünyesi aynı şekilde çalışmaz. Önerilen miktar iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir, ama nihayetinde, sizin için uygun olan miktarı kendiniz belirlemeniz gerekir.

Bu konuda pusulanız tartı olacaktır. Eğer yediğiniz yemiş miktarını artırarak kilo almışsanız, bu noktada azaltmak en iyisidir.

Kuru yemişler çok besleyicidir ve kolaylıkla bulunur. Bu nedenle, bu yemişler, hemen hemen herkes için harika birer seçenektir. Ayrıca onları yanınızda kolaylıkla taşıyabilir ve atıştırmalık olarak her yerde tüketebilirsiniz.

  • Calder, P. C. (2013). Omega‐3 polyunsaturated fatty acids and inflammatory processes: nutrition or pharmacology?. British journal of clinical pharmacology, 75(3), 645-662.
  • Dreher, M. L. (2012). Pistachio nuts: composition and potential health benefits. Nutrition reviews, 70(4), 234-240.
  • Edwards, K., Kwaw, I., Matud, J., & Kurtz, I. (1999). Effect of pistachio nuts on serum lipid levels in patients with moderate hypercholesterolemia. Journal of the American College of Nutrition, 18(3), 229-232.
  • Jenkins, D. J., Kendall, C. W., Marchie, A., Parker, T. L., Connelly, P. W., Qian, W., … & Spiller, G. A. (2002). Dose response of almonds on coronary heart disease risk factors: blood lipids, oxidized low-density lipoproteins, lipoprotein (a), homocysteine, and pulmonary nitric oxide: a randomized, controlled, crossover trial. Circulation, 106(11), 1327-1332.
  • Medeiros-Linard, C. F. B., da Silveira Andrade-da, B. L., Augusto, R. L., Sereniki, A., Trevisan, M. T. S., Perreira, R. D. C. R., … & Wanderley, A. G. (2018). Anacardic Acids from Cashew Nuts Prevent Behavioral Changes and Oxidative Stress Induced by Rotenone in a Rat Model of Parkinson’s Disease. Neurotoxicity research, 1-13.