Kötü Kolesterol İçerdiğini Bilmediğiniz 6 Yiyecek

Kötü kolesterol (LDL) atardamarlarınızda plaklar oluşmasına ve ciddi kalp problemlerine yol açabilir. Bu yüzden, oluşabilecek komplikasyonları önlemek için kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanız gerekir.
Kötü Kolesterol İçerdiğini Bilmediğiniz 6 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kötü kolesterol içeren besinleri tüketmek, atardamarlarınızda plak birikimine yani hiperkolesterolemi olarak bilinen hastalığa yol açar. Günlük hayatı önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Kolesterol adı verilen bu yağ vücudunuz için belli bir miktara kadar gereklidir. Karaciğeriniz tarafından salgılanır. Ayrıca bazı yiyeceklerden de bunu alırsınız.

Bu yağ ayrıca safra asidinin üretiminde, kardiyavasküler fonksiyonlarınızda ve sağlığınız için gerekli olan diğer birtakım işlemlerde önemli bir rol oynar.

Asıl problem aşırı miktarda bulunduğu zaman bazı dengesizliklere yol açmasıdır. Ayrıca atardamarlarınızda oluşan plak kalp damarlarıyla ilgili hastalıklara yakalanma riskinizi ciddi boyutta artırır.

Dolayısıyla, sağlık sorunlarını önlemek için kötü kolesterol ve bunu içeren besinler hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Kötü kolesterol (LDL) nedir?

“Kötü kolesterol” olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) atardamarlarınızda biriken bir yağ çeşididir. Bu yağın birikmesi, aterom plağına sebep olur.

Bu, kardiyovasküler sisteminiz için başlıca risk faktörlerinden biridir. Çok fazla belirti olmadan ortaya çıktığı için de “sessiz katil” olarak bilinir.

Hiperkolesterolemi hastalığı olan bir kişiye yapılan ölçümde LDL kolesterolü 130 mg/dl seviyesinin üstünde çıkar.

Bununla birlikte, “iyi kolesterol” (HDL) seviyesinin erkekler için 35 mg/dl ve kadınlar için 40 mg/dl’nin altında -olması da önemli bir risk faktörüdür.

Yüksek kolesterol belirtileri

kötü kolesterol ve sonuçları

Yüksek kolesterolün klinik semptomları her hasta için farklılık gösterir. Genel olarak, başlangıç evresinde hastalığın çok belirgin semptomları olmaz.

Hastalık ilerledikçe şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Ağırlık hissi ya da hazımsızlık
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Titreme
 • Ağız kokusu
 • Kol ve bacaklarda iltihaplanma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Bulanık görüş
 • Göğüs ağrısı

Yüksek oranda kötü kolesterol (LDL) içeren yiyecekler nelerdir?

Atardamarlarınızda kötü kolesterol (LDL) birikmesi durumunda  çeşitli faktörler devreye girer. Ancak çoğu vakada sorun, bu yağın yüksek miktarda bulunduğu yiyeceklerin aşırı tüketimiyle ilgilidir.

Bu yüzden, sorunu önlemek ve tedavi etmek için bu yiyecekleri beslenmenizden çıkarmak çok önemlidir. Bunların yerine sağlıklı alternatifleri tüketmeye başlamalısınız.

1. Tam yağlı süt ürünleri

kötü kolesterol içeren yiyecekler

Yağlı süt ürünleri yüksek miktarda doymuş yağ içerir ve bu yüzden kolesterol problemi olan hastalar tam yağlı süt ürünlerini tüketmemelidir.

İdeal olarak, bunların yerine “az yağlı” ya da “yağsız” ürünleri tüketmelisiniz. Bu tür ürünlerin içeriğindeki yağ önemli oranda azaltılmıştır.

Tam yağlı süt ürünlerine bazı örnekler:

 • Tam yağlı süt
 • Tam yağlı peynir
 • Yoğunlaştırılmış süt
 • Krema
 • Tereyağı ve margarin

2. Peynir

Peynirin besleyici içeriğe sahiptir ancak peynir türüne göre kolesterol seviyesi de farklılık gösterir. Bazı peynir çeşitlerindeki kolesterol seviyesi düşükken diğerlerinde sağlığınız bakımından riskli olacak seviyede kolesterol bulunabilir.

Özellikle kurutulmuş peynir ile sürülebilen krem peynir, daha fazla doymuş yağ ve kötü kolesterol (LDL) içerir.

3. Kırmızı et

kırmızı et

Et, birçok insanın düzenli beslenmesinin bir parçasıdır. Ancak kırmızı et, en yüksek miktarda kolesterol ve doymuş yağ içeren yiyeceklerden biridir.

Kırmızı eti aşırı miktarda yememelisiniz. Ayrıca yağsız kesim olanlarını tercih etmelisiniz.

4. Sakatat

Bu yiyecek harika bir A, B ve D vitamini kaynağı olmasının yanı sıra potasyum ve demir gibi mineraller de içerir.

Yine de yediğiniz miktarı ayarlamalı ve belirli aralıklarla tüketmelisiniz. Bunun sebebi aşırı miktarda kolesterol ve doymuş yağ içermeleridir.

5. Mayonez

kötü kolesterol ve mayonez

Mayonez ve benzeri ürünler, yüksek oranda doymuş yağ, kolesterol ve kalori içerir.

Bu ürün devamlı tüketildiği takdirde atardamarlarınızda yağ birikmesine yol açabilir.

6. Unlu mamüller

Unlu mamüller yüksek miktarda şeker, doymuş ve hidrojene yağ içeriğine sahiptir. 

Bütün bunlar bir araya geldiğinde kötü kolesterolün atardamarlarınıza olan olumsuz etkisi daha da artar. Plakların oluşmasını kolaylaşır.

Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketiyor musunuz? Yüksek kolesterolünüz olmasa bile bunların tüketimini azaltmak sağlığınız için çok önemlidir. Bu hastalığı önlemenin tek yolu budur.

Bunun yerine omega 3 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif kaynağı olan besinleri daha çok tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu sağlıklı besinler bir araya gelince, kötü kolestrol ve etkileri kolaca yok edilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kattoor AJ., Kanuri SH., Mehta JL., Role of ox LDL and LOX 1 in atherogenesis. Curr Med Chem, 2019. 26: 1693-1700.
 • Yu Z., Ley SH., Sun Q., Hu FB., et al., Cross sectional association between sugar sweetened beverage intake and cardiometgabolic biomarkers in US women. Br J Nutr, 2018. 119: 570-580.
 • Takeuchi H., Sugano M., Industrial trans fatty acid and serum colesterol: the allowable dietary level. J Lipids, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.