Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları

Her gün badem yemenin, karbonhidrat tüketimini azaltmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Beslenme alışkanlığınıza bademi eklemek metabolizmanızı stabilize edecek ve yağ yakma sürecini destekleyecektir.
Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Badem son derece sağlıklı bir besindir ve düzenli olarak tüketimi vücudumuz için olumlu sonuçlar verebilir. Aşağıda, her gün dört badem yemeyi bir alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde bu durumdan nasıl yarar sağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Makalenin bütününe dikkat edin, bu kadar yararlı olduklarını öğrenince siz de şaşıracaksınız.

1. Kolesterol seviyenizi düşürür

kolesterol

Badem kolesterol seviyenizi stabilize edebilir. Buna inanmayabilirsiniz, ancak “kötü” kolesterol seviyelerini (LDL) azaltmak için en etkili 5 gıda listesinin başında yer alır.

Yüksek kolesterol probleminiz varsa, sadece dört yerine günde 20 veya 30 tane tüketin. Kan tahlilinin yanı sıra, alt göz kapaklarınızda beyaz lekeler, bacaklarınızda ağrı ve saçlarınızdaki erken beyazlamayı takip ederek yüksek kolesterolün varlığını kontrol edebilirsiniz.

2. Kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olacaktır

Yüksek düzeyde antioksidan, tekli doymamış yağ asitleri ve ayrıca magnezyum ve bakır içerir. Bu besinler sayesinde, kalbimizi ve dolaşım sistemimizi en üst seviyelerde tutabiliriz. Kalp hastalıkları ve diğer kalp rahatsızlıklarını önlemek için bademi kabuklu yemelisiniz.

3. Mikrobiyotanız çok daha sağlıklı olacaktır

mikrobiyata

Eğer günde sadece dört badem yerseniz, daha sağlıklı mikrobiyotaya sahip olursunuz. Bu kadar basit. Bademin dış yüzü sayesinde vücudumuz daha fazla probiyotik bileşen kazanabilir. İyi bakterilerin bağırsaklarımızda üremesi ve çoğalması için probiyotiklere ihtiyacımız vardır.

Disbiosis hastası olunması durumunda şiddetle tavsiye edilen bir besin kaynağıdır; bu hastalık karın şişliği, mide ağrısı, hoş olmayan ağız kokusu ve hazımsızlık aracılığıyla anlaşılan bir problemdir. Bu tür bir durumda günlük badem dozunuzu 30 ila 35 badem yapmalısınız.

4. Formda kalmanıza yardımcı olur

Kuru yemişlerin kalorileri açısından çok yüksek olduğuna inanıyor olsanız da, gerçek şu ki, badem formda kalmanıza yardımcı olabilir.

Nature dergisinde yayınlanan ve 2003 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, badem yiyen insanlar gün boyunca daha az karbonhidrat tüketiyor – ki bu da formda kalmanıza yardımcı olacak bir etkidir. İçerdiği lifler ve vitaminler sayesinde kilo vermenize ve metabolizmanızı stabilize etmenize yardımcı olur.

5. Cildiniz için oldukça faydalıdır

badem

Badem, cilt sağlığınıza özen göstermek için mükemmel bir seçenektir. Yüksek manganez içerikleri sayesinde kolajen üretiminde rol oynar. Bilmeyenler için kolajen, cildimizin genel durumundan ve esnekliğinden sorumlu bir proteindir.

Ayrıca bu kuruyemiş, E vitamini açısından da zengindir ve yaşlanmaya karşı savaşır. Dahası, güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

6. Sağlıklı saçlar

  • B grubu ve E vitamini açısından zengindir, bu da saçınıza ihtiyacı olan parlaklık ve gücü verir.
  • Magnezyum ve çinko gibi yüksek mineral içeriği sayesinde saç gelişimini, güzelliğini ve sağlığını artırır.

7. Beyninizin gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur

Düzenli olarak badem yemek kadar basit bir eylem, beyin fonksiyonlarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu kuru yemişin sağladığı tokoferol ve yağ asitlerinin hafızayı geliştiriyor olması mümkündür. Ayrıca, beyindeki yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

8. Dişe faydaları

diş

Dişlerinize dikkat etmeye çalışıyorsanız, harika bir besin kaynağı olabilir. Yüksek fosfat içeriği, kemik ve dişleri korumak ve güçlendirmek adına onu güçlü bir besin haline getirir.

Faydalarından yararlanmak için haftada birkaç kez sadece biraz badem yemelisiniz. Bununla birlikte, her gün biraz daha fazla yerseniz, daha da iyi sonuçlar elde edersiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • MA. Wien, JM. Sabaté. Et Al. Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International Journal of Obesity volume 27, pages1365–1372 (2003)
  • https://www.nature.com/articles/0802411

  • Kamil A., Chen CY. J Agric Food Chem. Antioxidants Research Laboratory, Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging , Tufts University, United States. (2012). Health benefits of almonds beyond cholesterol reduction.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296169

  • Burns AM. Et Al. Nutr Res. (2016). Diet quality improves for parents and children when almonds are incorporated into their daily diet: a randomized, crossover study.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26773784


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.