Doğal Yollarla İştahınızı Kontrol Etmek için İpuçları

Doğal Yollarla İştahınızı Kontrol Etmek için İpuçları

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Ne yerseniz yiyin aç hissettiğiniz günler oluyor mu? Evetse, ve özellikle de kilo fazlanız varsa, bu aşırı iştah anksiyeteye yol açabilir. Bu yazımızda iştahınızı kontrol etmek için bazı yöntemler göstereceğiz.

Bazı günler, haftalar ve zamanlarda birden, görünürde bir neden olmadan daha çok açlık hissederiz ve doymamız uzun sürer. Eğer aşırı kiloluysanız, bu açlık anksiyete kaynağı da olabilir.

İştahınızı kontrol altına almak için doğal yollar bulunmaktadır, ancak bu artışın nedenini de bulmak gerekir çünkü vücudunuz bazı gıdaları aşeriyorsa bu yiyeceklerde bulunan besinleri yeterince almıyor ve onlara ihtiyacı var demektir.

Doğal Yollarla İştahınızı Kontrol Etmek için İpuçları

Her şeyden önce, ne hissettiğinizi tespit edin, sadece yeme hissi mi yoksa gerçek açlık mı çünkü ilki duygusal problemlerle ilişkilidir. Bu olgularda size Bach çiçekleri almanızı öneririz, duygusal durumunuzu iyileştirir, böylece sorunlarınızı yiyeceklerle çözme ihtiyacı hissetmezsiniz.

  • Agrimonia (koyunotu): içinizde tuttuğunuz sorunlar varsa ve bunları atacağınıza biriktiryorsanız size yardım edebilir.
  • Yaban yulafı: Tatminsizliğe birebirdir.
  • Süpürge otu: Yalnızlık hissini tedavi etmek için kullanılır.
  • Kiraz eriği: Kontrolsüz şekilde yiyorsanız yardımcı olur.

Oligoterapi faydalı olabilir, oligokimyasallar metabolizmamızı sürdürmemiz için vücudumuzda küçük miktarlarda bulunabilen kimyasal maddelerdir. İştahınızı kontrol etmek için ZnNiCo (çinko nikel kobalt) takviyesi almanızı öneririz. 

Doyma sorununuz olduğunda ketentohumu, buğday kepeği ve Psyllium bitkisi karışımı hazırlayabilirsiniz. Karışımdan bir veya iki çorba kaşığı alıp bir bardak suya karıştırın ve yemekten 10-15 dakika önce için. Ek olarak bu karışım kabızlığa da iyi gelecektir.

Diğer durumlarda, canınız tatlı çektiğinde bu vücudunuzun glukoz metabolize etmesi ile ilgili bir problemin işareti olabilir. Bu durumda her gün değişik tipte yemekler yemenizi ve bol su içmenizi, tarçın ve şekerotu çayı içmenizi öneririz. Bir oligoelement olan krom da kullanabilirsiniz.  

Diğer yandan, vücudunuz tuzlu aşeriyorsa bu da bedeninizin yorgun olduğunu veya tuz dengesizliği olduğunu gösterebilir. Bu olgularda düzenli egzersiz, bol su içme ve Natrium Chloratum (Schüssler tuzu olarak da bilinir) kullanımı öneririz.

karın

Homeopati herhangi bir yan etki veya olumsuz etkileşim bulundurmadığından  iştahınızı kontrol etmek için kullanılabilir:

  • Anacardium orientale:  Güçlü iştahı frenlemek için.
  • Thuja: Yeme isteğini kontrol eksikliği için. Selülit ve sıvı tutulumu için de faydalı olabilir.
  • Antimonium crudum: Duygusal, romantik problemler ve kontrol eksikliği ile ilgili yeme bozuklukları için.
  • Staphysagria (mevzek otu): Sorunlarımızı çözmek için yemek, kontrolsüz yeme, ne kadar yediğinizi takip edemeden yeme.

Son olarak;

Unutmayın ki beynimizin bir parçası olan hipotalamus iştahı kontrol eden yerdir ve bu yüzden,  iştahı arttıran organlar üzerinde yoğunlaşan akupunktur gibi fiziksel tedavileri de deneyebilirsiniz.

Size kişisel tanı ve tedavi uygulayacak olan bir naturopati uzmanıyla görüşmenizi öneririz, çünkü yukarıda verdiğimiz bazı tedaviler belirli ilaçlar ve sağlık sorunlarıyla olumsuz etkileşim yapabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.