İştahsız Çocuklar İçin Doğal Yöntemler

İlk olarak, çocuğunuzun iştahsızlığının tıbbi bir sorundan kaynaklanmadığından emin olmak önemlidir. Herhangi bir şüpheyi gidermek için bir doktora danışın.
İştahsız Çocuklar İçin Doğal Yöntemler
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İştahsız çocuklar, bu sorunu nasıl çözeceğini bilmeyen ebeveynler için sürekli bir endişe kaynağı olabilir. Bu da çocuğun kendisini stresli hissetmesine ve istediğinden fazlasını yemeye zorlanmasına neden olabilir.

Bu noktada önemli olan bu sorunu doğal yollardan çözmeye çalışmaktır.

Bu yazıda, çocukların iştahını artırmaya yardımcı olan doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Böylece vücutlarının ihtiyaç duyduğu her şeyi ebeveynin zorlamasına gerek kalmadan yiyecekler.

İştahsız çocuklar ve yemek yememe sebepleri

Pek çok çocuk, çocukluk döneminde çok aç hissetmediği ve yemek yemediği bir dönemden geçer. Bazı durumlarda bu iştahsızlık uzun sürmezken, bazen de uzun süre devam edebilir ve ebeveynin endişelenmesine neden olacak düzeyde kilo kaybına yol açabilir.

Çocuklarda iştahsızlığın bazı nedenleri şunlardır:

 • Gıda intoleransları: Bazı durumlarda, çocuğunuz sadece belirli yiyecekleri tüketmek istemiyorsa bu durum çocuğunuzun o yiyeceklere intoleransı olduğu anlamına gelebilir.

Gıda intoleransı süte, una ve kuru meyvelere karşı olabilir. Çocuğunuzun sindirim problemi olup olmadığını düşünmeniz gerekebilir.

 • Anemi: Çocuğunuzun iştahsız olmasının nedeni demir eksikliği de olabilir. Bu durumda, dengeli ve yeterli beslendiğinden emin olmanız gerekir.

Demir bakımından zengin besinleri daha fazla tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

 • Bağırsak parazitleri: Parazitler çocuklarda çok yaygın olarak görülür çünkü sıklıkla ellerini ağızlarına sokarlar. Bununla birlikte, semptomları fark edilmeyebilir ya da başka sorunların semptomlarıyla karıştırılabilir.

Bağırsak parazitlerinin diğer semptomlar arasında asabiyet, genişlemiş göz bebekleri veya burunda ve/veya anüste kaşıntı bulunur.

 • Duygusal sorunlar: Sebep olarak duygusal sorunları görmezden gelmeyin. Örneğin, karmaşık bir aile hayatı ya da çocuğun bulunduğu ortamda sorunlar olması iştahı etkileyebilir.
 • Diğer hastalıklar: Eğer çocuğunuzun iştahı geri gelmezse, doktorunuza danışarak gerekli testleri yapabilirsiniz. Bu şekilde iştahsızlığa neden olan hastalığı tespit edebilirsiniz.

Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce, bazılarının zararlı yan etkilere neden olduğunu unutmayın. Bu nedenle, öncelikle dengeli bir beslenme ve yaşam tarzıyla birlikte doğal ilaçlar denemeniz önerilir.

İştahsız çocuklar için tavsiyeler

1. Arı poleni

bir kavanoz arı poleni

Arı poleni, bir çocuğun anemi gibi beslenme eksikliklerinden kaynaklanan hastalıklarını çözebilen bir süper yiyecektir.

Faydalarını elde etmek için çocukların yaşına uygun bir dozda kullanılması ve yemekten önce tüketilmesi gerekir.

2. Yemeklik maya

Yemeklik maya vitaminler, mineraller ve amino asitler açısından zengindir ve iştahı artırır. Dahası, sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi teşvik eden ideal bir takviyedir.

3. Civanperçemi

iştahsız çocuklar için civanperçemi çayı

Civanperçemi iştahı artıran ve sindirime yardımcı olan tıbbi bir bitkidir. Ayrıca, iştah kaybından sorumlu olabilecek bağırsak parazitlerini önlemek ve ortadan kaldırmak için de kullanılır.

4. Yabani Yonca

Yonca yüksek alkalileştirici özelliği sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi için ideal olan sağlıklı bir besindir.

 • İştahı artırmasının yanı sıra, mide yanmasıyla mücadele eder ve mide ülserini önler.

5. Değişik yemek tarifleri deneyin

bir kase nohut

Çocuğunuzun yeni şeyler denemek istemesi için görsel olarak çekici görünen yiyecekler hazırlamaya çalışın. Yemeğe şekiller verebilir ya da tabağı süsleyebilirsiniz.

Baklagil, balık veya sebze yemek istemiyorlarsa, bu malzemeleri onlara başka şekillerde yedirmeye çalışın. Örneğin baklagil yerine nohut unu yedirebilirsiniz.

6. Mutfakta size yardımcı olsunlar

Yaşlarına uygun olarak, çocuklarınızdan mutfakta size yardımcı olmalarını isteyin. Bu, iştahlarını artırmaya yardımcı olacaktır ve yaptıkları şeyi yemek isteyeceklerdir.

7. Spor yapmalarını sağlayın

spor yapan çocuklar

Bugün çocukların karşılaştığı en önemli sorun, yaşam tarzlarının eskiye göre çok daha hareketsiz olmasıdır.

Bu durum teknolojinin gelişmesinin, şehir hayatının veya anne babaların aşırı çalışmasının bir sonucudur. Çocukların her gün aktif olması ve hareket etmesi kritik önem taşımaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Asociación Española de Pediatría. Mi niño no come. Junio 2021.
 • Calzada-León R, Altamirano-Bustamante N, Ruíz-Reyes Mª L. Reguladores neuroendocrinos y gastrointestinales del apetito y la saciedad. Boletín Médico del Hospital Infantil de México. Diciembre  2008. 65 (5):
 • Carnell, Susan et al. Parent feeding behavior and child appetite: associations depend on feeding style. International journal of eating disorders. 2014. vol. 47 (7): 705-9.
 • Galle, J. What to do when a child won’t eat: feeding disorders and developmental disabilities. Center for Autism & Related Disorders. [Online]
 • Tapia A, Masson L. Detección de síntomas depresivos en pacientes con sobrepeso y obesidad. Revista Chilena de Nutrición. Agosto 2006. 33 (2): 162-169.
 • Citation: POWELL, F. … et al., 2011. Appetite regulation in early childhood: the impact of parenting behaviours and child temperament. IN: Mitchell, S.R. (ed.) Appetite: Regulation, Role in Disease and Control. Hauppauge NY: Nova Science Publishers, pp. 1 – 28.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.