Çocuklar İçin En Sağlıklı Süt Hangisidir?

Çocuklar İçin En Sağlıklı Süt Hangisidir?

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Marketlerde tam yağlı, yağsız, yüksek kalsiyumlu ve az yağlı gibi pek çok çeşit süt bulunmaktadır. Peki ya en sağlıklı süt hangisi?

Süt her zaman insanların beslenme düzenlerine dahil etmeleri gereken oldukça besleyici bir gıda olmuştur. Fakat bir noktada çocuklar için en sağlıklı süt türünün hangisi olduğunu merak edebilirsiniz.

Bebeğin ilk aylarında anne sütünden daha iyi bir seçenek yoktur. Bebekler büyüdükçe, ebeveynler onların gelişimine ve büyümesine katkı sağlamak için ek gıda alternatifleri arayışına girerler.

Markette pek çok alternatif bulunmaktadır. Bebekler ya da küçük çocuklar için en sağlıklı süt türünün hangisi olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın. Çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmamak için hepsini gözden geçirdiğinizden emin olun. Çoğu çocuk sütü, kalsiyum ve D vitamini gibi önemli besin maddelerini barındırır. Fakat her ürün farklıdır.

Çocuklar İçin En Sağlıklı Süt Hangisi, Tam Yağlı Süt Mü Yağsız Süt Mü?

40 yıl kadar önce çocuklar için süt seçmek çok daha kolaydı. Bebekler için anne sütünden direkt olarak tam yağlı süte geçmek normaldi. Tek farkı türleriydi: toz ya da sıvı. Çeşitlenen üretim metotları ile birlikte yeni bebek mamaları ve az yağlı sütler ortaya çıktı.

Tam Yağlı Süt Çocuklar İçin Daha Mı İyi?

sürahi ve bardakta süt

Fakat ebeveynler çocuklardan farklıdırlar. Tam yağlı süt tüketen çocuklar, klasik ürünlerdeki yüksek yağ oranından etkilenmeden daha fazla D vitamini alırlar.

Laktoz intoleransı olan ya da aşırı kilolu bebekler ve çocuklar tam yağlı süt içebilirler.

İnek Sütü Daha Fazla Besleyici Madde Barındırıyor

İnek sütü daha az işlenmiş olduğu için çok fazla besleyici madde içerir. İçerisinde bol bol kalsiyum, protein, D vitamini ve B12 vitamini bulunur. Tüm bu besin maddeleri, bebeklerde ve çocuklarda dengeli beslenmeyi destekler. Çok fazla D vitamini almak kalsiyum emiliminin gerekli şekilde yerine getirilmesini sağladığı için ve bu, çocukların gelişiminde önemli bir rol oynadığı için oldukça önemlidir.

Yağsız Süt Mü Tercih Etmelisiniz?

süt içmeyi seven kız

Aşırı kilolu çocukların ebeveynleri, çocukların beslenme düzenine az yağlı sütleri dahil etmelidir. Bu onların kilo almadan sütün yararlarından faydalanmalarını sağlar. Bu durumda, esas amaç çocuğun kilo vermesine yardımcı olurken aynı zamanda yeterli beslenmesini de sağlamaktır.

Bu az yağlı seçenekler arasında, bolca vitamin ve mineral barındıran mamaları tercih etmelisiniz. Besin değerlerini inceleyip en iyisini tercih ettiğinizde emin olun.

Kalsiyum seviyesi yüksek olan bebekler (hiperkalsemi), alerjisi olanlar ya da böbrek taşı olanlar daha az konsantre mama tüketmelidirler. Laktoz intoleransı olanlar da aynı şeyi yapmalıdır.

Bu durumların herhangi biri için yarım yağlı sütler önerilebilir. Bu sütler %1.8 yağ içerir ve çocukların ihtiyacı olan önemli besin maddelerini barındırır.

Yağsız Süt Yetişkinler İçindir

Kilo vermek ya da sağlıklı bir kiloda olmak isteyen yetişkinler için yağsız süt önerilir.

Çocukluk çağı obezitesi gibi ekstrem durumlar haricinde çocuklar kilo vermek için diyet yapmamalıdırlar. Çocukların gerçekten kaliteli gıdalar tüketmeleri gerçekten önemlidir. Bu sebepten ötürü, düzgün bir beslenme planı oluşturmak için bir diyetisyene başvurun.

Dahası yağsız sütün tadı daha hafiftir ve çocuklar ve bebekler kolayca sindirebilirler. Bu, sütü beslenme düzenlerine dahil etmeyi kolaylaştırır. Fakat 3 yaş altındaki çocukların yağsız süt tüketmeleri önerilmez.

Kalsiyum Açısından Zengin Diğer Gıdalar

sağlıklı süt

Yüksek miktarda kalsiyum içeren başka gıdalar da vardır: portakal suyu, ıspanak, pirinç, yemişler, yumurta ve daha niceleri. Çocukların özellikle sevdikleri ve aynı zamanda mineral de içeren bir gıda da vardır: çikolata.

Peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri de kalsiyum içerir. Kısaca, dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak ve çocuklara kaliteli gıdalar yedirmek çok önemlidir.

Süt çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Çocuk doktorlarının tavsiyesine göre en sağlıklı süt türünü seçmek tüm ebeveynlerin alması gereken önemli bir karardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.