Mide Ülseri Olanlar İçin İdeal 6 Yiyecek

12 Aralık, 2018
Alkalileştiren ve iltihap gideren bu yiyecekler mide ülseri olanlar için faydalıdır. Bahsedeceğimiz 6 yiyecek bu sorunun çözümüne yardımcı olan tamamlayıcı yiyeceklerdir. 

Mide ülserleri, aşırı asidik sıvı üretimi sonucu mide mukozasının astarında gelişen lezyonlardır. En yaygın sebebi H.pilori bakterisidir ancak bazı ilaçların aşırı tüketimi de mide ülserine neden olabilir. Bu sorunla savaşmak adına size mide ülseri olanlar için ideal bir dizi yiyecekten bahsetmek istiyoruz.

Ana belirtisi karın bölgesinde yanma veya ağrı hissidir ancak buna asit reflüsü – irite edici yiyecekleri tolere edememe ve ağırlık hissi – de eşlik edebilir.

Çoğu vakanın şiddeti hafiftir. Bu durumda tek tedavisi kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesidir. Ancak bazen komplikasyonlar görülebilir. Kusma ve kanama gibi belirtiler varsa en kısa zamanda bir doktora gitmeniz şarttır.

Midenizin pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olup bu sorunun yatışmasını hızlandırabilecek pek çok yiyecek vardır. Bu sorunla karşılaştığınızda çekinmeden yiyebileceğiniz 6 yiyeceği detaylı olarak sizinle paylaşmak istiyoruz.

Mide ülseri olanlar için ideal yiyecekler

Mide ülserinin tedavisinde kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi belirleyicidir. Bazı yiyecekler semptomları kötüleştirir, bazıları da içerdikleri besinler ve sahip oldukları özellikler sayesinde dokuların onarılmasına ve hızlı bir rahatlama sağlanmasına yardımcı olur.

karın bölgesi kırmızı olan yaşlı adam

Elbette bunlar doktorunuzun verdiği tedaviyi tamamlayan yiyeceklerdir. Pek çoğu belirtileri kontrol altında tutmaya yardımcı olsa da doktorunuzun yazdığı ilaçların yerine geçmeyeceğini unutmamalısınız.

1. Havuç

Mide ülseri olanlar için en çok tavsiye edilen yiyeceklerden biri havuçtur. Alkalileştirici ve iyileştirici özelliklere sahiptirler. Aşırı asit nedeniyle aşınan mide astarının onarılmasına yardımcı olurlar.

Suyunu sıkabilir, püresini veya salatasını yapıp yiyebilirsiniz. Bu harika sebze asit reflüsü ve yanma gibi rahatsızlıkları kontrol altında tutabilir.

2. Elma

Temel besin maddelerinden bol miktarda içeren elma da mide ülseri olan için ideal bir seçenektir. Faydaları herkes tarafından bilinen popüler meyvelerden biridir. Sindirim sistemi için düzenleyici görevi gören besin lifleri ve organik asitler içerirler.

Hem mide ülserini rahatlatmak için hem de gastrit, kabızlık ve ishal gibi durumlarda tüketilmeleri önerilir.

Bunu da okuyun: Bu 9 Tarif İle Elmanın Yararlarının Tadını Çıkarın

3. Aloe vera

Aloe vera bitkisinin içindeki kristaller iyileştirici ve mikrop karşıtı özellikleriyle bilinirler. Mide ülseri olan aloe vera kullanırlarsa asidik sıvının aşırı üretimini ve gastrik mukozanın tahriş olmasını kontrol altına alabilirler.

Bu bitkinin içindeki ajanlar bu hastalığın ana sebebi olan h.pilori bakterisinin aşırı büyümesini engelleme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca bu bitkinin içinde aleomodine ve aleoleine isimli iki bileşen bulunur. Bu bileşenler zarar görmüş dokuları onarırlar.

4. Muz

Muz nişasta açısından zengin bir gıdadır. Alkalileştirici bileşenler içerir. Vücut tarafından özümsendiğinde midenin pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Muz yemek mide mukozasının bozulmasını durdurmaya ve yaraları azaltmaya yardımcı olur.

muzlar

Mideyi aşındırmaz ve içerdiği besinler zarar görmüş dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Sonuçta asit reflüsü ve gastrit nedeniyle oluşan rahatsızlığı yavaşlatır.

5. Patates

En iyi asit giderici gıda kabul edilen patates mide ülserini iyileştirmeye yardımcı olan harika bir yiyecek grubunun bir parçasıdır. Faydaları bol miktarda nişasta, lif ve antioksidan içermesiyle ilişkilidir. Sindirim sürecinin iyileşmesine katkı sağlar.

Alkali tuzları enflamasyonu azaltır ve asit nedeniyle tahriş olmuş dokuları iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca mide yanmasını azaltır, şişkinliği ve reflüyü keser.

6. Keten tohumu

Suda bekletilen keten tohumu jelatin kıvamında bir madde salgılar. Bu madde mide ülserini rahatlatmada etkilidir. Tüketildiğinde bu sorun nedeniyle oluşan enflamasyonu ve yanmayı yatıştırmaya yardımcı olur.

Bunların yanı sıra önemli bir omega 3 yağ asidi ve lif kaynağıdır. Bu maddeler mide dokularındaki yaraların onarılması için tavsiye edilir.

Mide ülseriniz varsa kaçınmanız gereken yiyecekler

Mide ülseri olanlar için sağlıksız olabilecek, durumlarını kötüleştirebilecek pek çok asidik gıda mevcuttur. İyileşme sürecinde bunları tüketmek hiç iyi olmayacağı için bu gıdaların neler olduğunu bilmekte fayda var.

abur cubur fast food

Başta gelenler şunlardır:

  • Kahve ve kafeinli içecekler
  • Tatlılar ve rafine şekerli ürünler
  • Karbondioksitli içecekler
  • Baharatlı yiyecekler
  • Alkollü içecekler
  • Kızarmış yiyecekler ve fast food
  • Ekmek ve hazır satılan hamur işleri

Unutmayın, mide ülserinin herhangi bir belirtisini fark eder etmez bir doktorla görüşmelisiniz. Her zaman ciddi olmasa da sizi bir doktorun görmesi ve nasıl olduğunuza onun karar vermesi çok önemlidir. Mide ülserini yatıştırmaya yardımcı olan bu yiyecekler belli bir noktaya kadar semptomları rahatlatmanızı sağlayabilirler.

  • Dao DQ., Ngo TC., Thong NM., Nam PC., Is vitamin A an antioxidant or a pro oxidant? J Phys Chem B, 2017. 121: 9348-9357.
  • Domínguez Fernández RN., Arzate Vázquez I., Chanona Pérez JJ., Welti Chanes JS., et al., Gel: structure, chemical composition, processing, biological activity and importance in pharmaceutical and food industry. Revista Mexicana de Ingenieria Química 2012.
  • Suzuki T., Masui A., Nakamura J., Shiozawa H., et al., Yogurt containing lactobacillus gasseri mitigates aspirin induced small bowel injuries: a prospective, randomized, doublé blind, placebo controlled trial. Digestion, 2017. 95: 49-54.