Selülit İçin Başvurabileceğiniz Doğal Çözümler

· 28 Şubat, 2015

Selülit, birçok kadında görülen bir sorundur. Araştırmalara göre selülit oluşumu, vücuttaki doku ve yağların dengesiz veya sorunlu olmalarından kaynaklanır. Vücutta yağ ve doku düzensizliğine neyin neden olabileceği ile ilgili birçok teori öne sürülmüştür. Bu yazımızda, selülit için en iyi doğal çözümleri sıralayacağız.

Araştırmalara göre, hormonlar, beslenme şekli, yaşam stiliniz ve genleriniz selülit oluşumunu etkileyen nedenler arasındadır fakat bunlar kesin sebepler olarak kabul edilemez.

Fazla kilolu insanların daha fazla selülite sahip olacağı düşünülür fakat zayıf kadınlar da selülit sorunu yaşayabilirler. Fakat bu yazıda bahsettiğimiz  yöntemlerle selülit sorununuzu yok edebilir veya en azından azaltabilirsiniz.

Evde yapılan selülit tedavileri için bir servet harcamanız gerekmez. Bu yöntemler oldukça kolaydır. Selülit sorununu sonlandırmak için tamamen doğal olan ev yapımı yöntemler arasında bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bazı terapistler, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini savunurlar.

Selülite Karşı Elma Sirkesi

Östrojen ve progesteron hormonları, yağ depolarından sorumlu olan hormonlardır. Pek çok kadında, selülitin oluşmasına bu hormonlar neden olurlar. Elma sirkesi yöntemi, selülite karşı evde uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Elma sirkesinin içindeki besleyici öğeler, selülitli görünümü azaltmaya yardımcı olur.

Elma sirkesinin içindeki birleşenler, derideki çöküntülü görünümü azaltmaya yardımcı olurlar. Bu sirkeyi selülit tedavisinde kullanmak için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın
 • Selülite karşı uygulayacağınız bu karışımı tatlandırmak için biraz bal ekleyin
 • Selülitlerden kurtulmak için her sabah bu karışımı tüketin.

Elma sirkesi, selülitin üstüne sürülerek de kullanılabilir. Elma sirkesini içmek yerine, derinize uygulayacağınız bir karışım tercih ediyorsanız aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

 • Elma sirkesini 1/3’ü kadar masaj kremi veya yağıyla karıştırın.
 • Her gün, günde iki kere olmak üzere, bu karışımı selülitli bölgenin üzerine nazikçe uygulayın.
 • İyi bir sonuç almak istiyorsanız, kremli karışımı derinize masajla iyice yedirin.

Selülit Olan Bölgeyi Fırçalamak

kan hücreleri

Selülitten kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise, bir cilt fırçası yardımıyla selülitli bölgeyi fırçalamaktır. Bu işlem sayesinde fırçalanan bölgedeki kan dolaşımı hızlanır.

Ayrıca, cildinizi düzenli olarak her gün fırçaladığınızda, fazla sıvıyı ve derinin içine hapsolmuş toksinleri açığa çıkarırsınız. Bu toksinler, selülit oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilirler. Bu nedenle, cildinize uygun olanlar arasından edineceğiniz fırça ile selülitlere masaj yapmak çok önemlidir.

Kahve ve Şeker Peelingi

Selülitle savaşmak için evde uygulayabileceğimiz teknikler arasında, her birimizin evlerinde bulunan malzemeleri karıştırarak hazırlayabileceğimiz pratik peelingler de vardır. Ev yapımı kahve ve şeker peelingi bunlardan biridir.

Bu karışım, ciltteki ölü deriyi temizlediği gibi, yağları yakmak için metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Ev yapımı bu karışımın tarifi aşağıdaki gibidir:

 • Yarım su bardağı ince çekilmiş kahveyi, çeyrek bardak esmer şeker ile karıştırın.
 • Bu karışım selülit için kullanabileceğiniz peelingi oluşturacaktır.
 • Sorunlu bölgenize, dairesel hareketlerle peelingi uygulayın.
 • Peelingli bölgenin üzerine dilerseniz zeytinyağı da uygulayabilirsiniz.
 • Masajdan sonra bölgeyi suyla temizleyin.

Bu tekniği birkaç hafta düzenli uygulamanın sonucunda cildinizdeki farkı gözlemleyeceksiniz.

Jelatin

ev yapımı jelatin

Dışarıdan aldığımız birçok besinin içinde olan jelatin, selülitle yakından ilişkili olarak bilinir. Eğer evde uygulayacağınız kolay yöntemlerle selülit probleminden kurtulmaya kararlıysanız jelatinli ürünler tüketebilirsiniz.

Jelatin, bazıları tarafından kilo vermek amacıyla da kullanılır. Fakat jelatinin dokuları sağlıklı tutmaktaki etkisi fazla bilinmez. Oysa ki jelatinin içindeki amino-asitler, bağ dokularımızın oluşmasına katkıda bulunurlar.

Ayrıca bu dokular, kilomuzu korumamıza da yardımcı olur. Selülitten kurtulmak için, beslenmenize jelatin eklemeyi unutmayın.

Tüm bu yöntemler selüliti azaltmakta size yardımcı olacak kolay ve doğal yöntemlerdir. Aynı zamanda egzersiz ve sağlıklı kilo vermenin selülitten kurtulmadaki önemini de unutmamalısınız.