Selülitten Kurtulmak için Doğal Çözümler

Selülitten Kurtulmak için Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Selülit, birçok kadında görülen bir sorundur. Selülit oluşumu vücuttaki doku ve yağların dengesiz veya sorunlu olmalarından kaynaklanır. Bu yazıda selülitten kurtulmak için başvurabileceğiniz doğal çözümleri bulabilirsiniz.

Hormonlar, beslenme şekli, yaşam stiliniz ve genleriniz selülit oluşumunu etkileyen nedenler arasındadır; fakat bunlar kesin sebepler olarak kabul edilemez. Fazla kilolu insanların daha fazla selülite sahip olacağı düşünülür; ancak zayıf kadınlar da selülit sorunu yaşayabilirler.

Bu yazıda selülitten kurtulmak ya da en aza indirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Evde yapılan selülit tedavileri için bir servet harcamanız gerekmez.

Bu yöntemler oldukça kolaydır. Selülitten kurtulmak için tamamen doğal olan ev yapımı yöntemler arasında bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bazı terapistler, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini savunurlar.

Bu yöntemlere de göz atın: Selülitle Mücadele Etmenin 5 Yolu

Selülitten Kurtulmak için Elma Sirkesi

Östrojen ve progesteron hormonları, yağ depolarından sorumlu olan hormonlardır. Pek çok kadında selülitin oluşmasına bu hormonlar neden olur. Elma sirkesi yöntemi, selülitten kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

Elma sirkesinin içindeki besleyici öğeler selülitli görünümü azaltmaya yardımcı olur. Bu sirkeyi selülit tedavisinde kullanmak için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın.
 • Selülitten kurtulmak için uygulayacağınız bu karışımı tatlandırmak için biraz bal ekleyin.
 • Selülitlerden kurtulmak için her sabah bu karışımı tüketin.

Elma sirkesi selülitin üstüne sürülerek de kullanılabilir. Elma sirkesini içmek yerine, derinize uygulayacağınız bir karışım tercih ediyorsanız aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

 • Elma sirkesini 1/3’ü kadar masaj kremi veya yağıyla karıştırın.
 • Her gün, günde iki kere olmak üzere bu karışımı selülitli bölgenin üzerine nazikçe uygulayın.
 • İyi bir sonuç almak istiyorsanız, kremli karışımı derinize masajla iyice yedirin.

Selülit Olan Bölgeyi Fırçalamak

kan hücreleri

Selülitten kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise bir cilt fırçası yardımıyla selülitli bölgeyi fırçalamaktır. Bu işlem sayesinde fırçalanan bölgedeki kan dolaşımı hızlanır.

Ayrıca, cildinizi düzenli olarak her gün fırçaladığınızda, fazla sıvıyı ve derinin içine hapsolmuş toksinleri açığa çıkarırsınız. Bu toksinler, selülit oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, cildinize uygun olanlar arasından edineceğiniz fırça ile selülitlere masaj yapmak çok önemlidir.

Selülitten Kurtulmak için Kahve ve Şeker Peelingi

Selülitle savaşmak için evde uygulayabileceğimiz teknikler arasında, her birimizin evlerinde bulunan malzemeleri karıştırarak hazırlayabileceğimiz pratik peelingler de vardır. Ev yapımı kahve ve şeker peelingi bunlardan biridir.

Bu karışım ciltteki ölü deriyi temizlediği gibi, yağları yakmak için metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Ev yapımı bu karışımın tarifi aşağıdaki gibidir:

 • Yarım su bardağı ince çekilmiş kahveyi çeyrek bardak esmer şeker ile karıştırın. Bu karışım selülit için kullanabileceğiniz peelingi oluşturacaktır.
 • Peelingi orunlu bölgenize dairesel hareketlerle uygulayın.
 • Peelingli bölgenin üzerine dilerseniz zeytinyağı da uygulayabilirsiniz.
 • Masajdan sonra bölgeyi suyla temizleyin.
 • Bu tekniği birkaç hafta düzenli uygulamanın sonucunda cildinizdeki farkı gözlemleyeceksiniz.

Selülitten Kurtulmak için Jelatin

selülitten kurtulmak için ev yapımı jelatin

Dışarıdan aldığımız birçok besinin içinde olan jelatin, selülitle yakından ilişkili olarak bilinir. Eğer evde uygulayacağınız kolay yöntemlerle selülit probleminden kurtulmaya kararlıysanız jelatinli ürünler tüketebilirsiniz.

Jelatin, bazıları tarafından kilo vermek amacıyla da kullanılır. Fakat jelatinin dokuları sağlıklı tutmaktaki etkisi fazla bilinmez. Oysa ki jelatinin içindeki amino asitler, bağ dokularımızın oluşmasına katkıda bulunur.

Ayrıca bu dokular kilomuzu korumamıza da yardımcı olur. Selülitten kurtulmak için beslenmenize jelatin eklemeyi unutmayın. Tüm bu yöntemler selüliti azaltmakta size yardımcı olacak kolay ve doğal yöntemlerdir. Aynı zamanda egzersiz ve sağlıklı kilo vermenin selülitten kurtulmadaki önemini de unutmamalısınız.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.