Bilmediğiniz 10 Değişik Kahve Kullanımı

Bilmediğiniz 10 Değişik Kahve Kullanımı

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Bir çoğumuz, kahvemizi içtikten sonra telvesini çöpe atarız. Ancak daha iyi kahve kullanımı için telvesini ve çekirdeklerini bir çok işlemde kullanabiliriz.

Artık kahveyi nerelerde kullanabileceğimizi bilmekle, bu pahalı içeceğin her zerresini kullanıp, ekonomimize katıkıda bulunabiliriz. Bu yazımızda, kahveyi kullanımı ve pratik, kolay 10 yöntemini inceleceğiz.

1. Kötü Kokuları Giderme

Kavanoza biraz kahve telvesi koyup, buzdolabına yerleştirdiğinizde, dolabınızdaki kötü kokuları önlemek mümkündür. Ayrıca, balık gibi besinlerden dolayı ellerinizde bir türlü gideremediğiniz kötü bir koku varsa, kahve telvesini ellerinizde iyice ovaladıktan sonra yıkamak, kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olur.

2. Peeling (Ölü Deriden Arındırma)

Kahve, toprağımsı dokusu sayesinde peeling olarak da kullanılabilir. Ölü derilerden arınmak ve selülitten kurtulmak için kahve telvesi veya minik çekilmiş kahve çekirdekleri ile derinize masaj yapabilirsiniz. Selülit gidermek için kullanacağınız kahve telvesine bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Okumanızı öneririz: Selülitle Nasıl Savaşırız?

Bu karışımı cildinize dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Ölü derilerden arınmak için de benzer bir yöntem izleyebilirsiniz. Bunun için kahve telvesi ve çekirdeklerini, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp, birkaç dakika hafif bir şekilde cilde yedirmek yeterlidir. Bu işlemin hemen ardından maskeyi uyguladığınız bölgeyi güzelce yıkamayı unutmamalısınız.

3. Gübre Yapımı

Kahve, bitkileri güçlendirmek için gübre olarak da kullanılabilir. Kahve ile yapılan gübre, özellikle asitli toprak isteyen bitkilerde kullanılabilir. Çünkü kahve, bakır, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi elementleri içerir ve bunlar, asitli toprakta yetişen bitkilere gerekli maddelerdir.

Çekilmiş kahve, havuç ve turp tohumlarına eklendiğinde, bu tohumların hızlı ve kolay büyümelerini sağlar.

4. Parlak Saçlar İçin

saç ve kahve

Kullanılmış kahve telvesini saçınızı parlatmakta da kullanabilirsiniz. Güzel ve parlak saçlar için, içmek için hazırladığımız kahveye benzer bir karışım hazırlamak gerekir.

Bunun için, oda sıcaklığında su ve kahve telvelerini karıştırmak yeterlidir. Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayıp, 20 dakika bekletebilirsiniz. Saçınızı yıkadığınızda, parladığını fark edeceksiniz.

5. Böcek ve Hayvanları Uzak Tutma

Bir diğer kahve kullanımı ise, keskin kokusu sayesinde karıncaların ve özellikle kedi gibi bazı hayvanların uzak durmasını sağlamaktır. Karıncalardan kurtulmak için, bulundukları yere kuru kahve telvesi dökebilirsiniz.

Kedileri uzak tutmak istiyorsanız, kahve çekirdeklerini limon veya portakal rendesi ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca ev hayvanlarınızın derisine hafif bir şekilde ıslak kahve çekirdeği veya ıslak kahve telvesi sürdüğünüzde, pirelerin hayvanınızdan uzak durmalarına yardımcı olabilirsiniz.

6. Temizlikte

Kahvenin aşındırıcı ve asidik özellikleri de vardır. Bunlardan dolayı kahve, özellikle mutfakta, yüzey temizleyici olarak kullanılabilir. Bunun için, çekilmiş kahveyi biraz sabun ve su ile karıştırmak yeterlidir. Bu karışımı temizlemek istediğiniz inatçı yüzeylerde kullanabilirsiniz.

7. Odanızın Havasını Ferahlatmak İçin

kahve çekirdekleri

Kahvenin kötü kokuları geçirdiğinden yukarda bahsetmiştik. Bununla birlikte kahve çekirdekleri ve telvesi, güçlü aroması sayesinde, odanıza hoş bir koku verip, havasını ferahlatmaya yardımcı olabilir.

Bunun için, bir poşetin veya delikli bir bezin içine kahve telvesi veya çekirdeklerini koyup, bu karışımı havasını değiştirmek istediğiniz odaya bırakmanız yeterlidir. Ayrıca kahveye, aromatik yağlar veya meyve kabuğu rendeleri de ekleyip, güzel ve doğal kokular elde edebilirsiniz.

8. Toz Giderici

Kahve kullanımı için en ilginç alanlarından biri de toz giderici etkisinden yararlanmaktır. Bacalar gibi bol toz ve küf çeken yüzeylerde, ‘kuru’ kahve kullanılabilir. Kahveni kuru olması burada çok önemlidir, çünkü nemli kahve, daha fazla küflenmeye ve tozlanmaya neden olur.

Bunun için tozlu ve küflü bölgelerin üzerine döktüğünüz kahve çekirdekleri, bu bölgelerin kolayca temizlenmesine yardımcı olacaktır.

9. Mobilyaları Korumak

Bir başka ilginç kahve kullanımı alanı ise mobilyalardır. Çekilmiş kahve çekirdekleri veya telvesiyle ahşap mobilyanızın yüzeyini bir bez yardımıyla iyice ovalayın. Mobilyanız yeni alınmış gibi ışıl ışıl olacaktır.

10. Yiyeceklerde

Artan kahveyi kek ve pastala yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca kahve, mantar yetiştirirken toprağın en altına da koyulabilir. Yukarda da bahsettiğimiz gibi, kahvenin içindeki mineraller bazı sebze ve meyvelerin gelişmesinde etkili rol oynamaktadır.

Kahvenin bu çok çeşitli kullanım alanlarını görmek sizi şaşırttı mı?  İhtiyacınız olanları denemekten çekinmeyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.